ליצמן רוצה לסגור את תערוכת הגופות: "מסכנת את בריאות העם"

סגן שר הבריאות נענה לבקשות רבנים שהגיעו אליו ופנה ליועץ המשפטי לממשלה כדי שזה יורה על סגירת התערוכה. לדבריו, על גופות להיקבר בתוך 48 שעות ממועד המוות, ולכן יש להביא אותן לקבורה מיידית. תגובת יוצרי התערוכה: "קבלנו את כל האישורים, מדיף כמו כפייה דתית"

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, שלח מכתב בהול ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין ,ובו הוא מבקש לסגור את תערוכת הגופות. זאת בעקבות פניות רבות של רבנים. מעבר להסתייגות החריפה שהוא מביע בפן האנושי וההיבט הדתי-יהודי, מוסיף ליצמן עכשיו גם זווית נוספת. לטענתו, התערוכה אינה חוקית מכיוון שהיא מהווה עבירה על פקודת בריאות העם.

 

"מת חייב להיקבר בתוך 48 שעות ממועד פטירתו, אלא אם כן יש לו היתר מרופא מוסמך, לדוגמא ראש המכון הפתולוגי", ציטט ליצמן מהפקודה. לטענתו, לתערוכה אין היתר כזה ולכן על ויינשטיין להורות על קבורת הגופות באופן מיידי ולא בסוף החודש כמתוכנן.

 

מדובר בתערוכה שנפתחה בתל אביב לפני כארבעה חודשים, בה מוצגות גופות אדם שעברו תהליך של שימור. חשוב לציין כי לא מדובר בגופות של ישראלים אלא בכאלה של אסירים סיניים שהגיעו לארצות הברית ומשם לישראל.

 

עמדת היועץ המשפטי לממשלה כבר הוגשה לבג"ץ, בה נאמר שהוא מתנגד לתערוכה. אולם תגובה למכתב של ליצמן עדיין אין. תגובת יוצרי התערוכה: "קבלנו את כל האישורים לקיומה בישראל". לדבריהם, כל הניסונות לסגור את התערוכה מדיפים ריח של כפייה דתית.