BETA

22.02.2012

23:28

עודכן:

אהרון ברק: "גרוניס יגן על המערכת כפי שראוי להגן עליה"

נשיא בית המשפט העליון ממעט להתראיין. לקראת סיום כהונתה של דורית ביניש כנשיאת בית המשפט העליון, הוא חורג ממנהגו. על גל החקיקה של הימין: "ראיתי ניסיון לשבור כלים". על מינוי שופטים: "אסור להגדיל מעורבות ח"כים". ועל היום שאחרי ביניש: "אם שופטים יתכופפו, הם יצטרכו לתת לי דין וחשבון"

(5:23 דקות)

פרופסור אהרון ברק, נשיא בית המשפט העליון בדימוס, שבמשך שני עשורים הנהיג מהפכת ענק במערכת המשפט הישראלית, אינו נוהג להתראיין. עם זאת, לרגל פרישתה הקרובה של השופטת דורית ביניש מכס נשיאות בית המשפט העליון, הוא חורג ממנהגו ומתייחס לשורת הנושאים הנמצאים על סדר היום המשפטי.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

"התרומה החשובה בתחום המוסדי של השופטת ביניש, הנשיאה ביניש, הייתה לעמוד על המשמר, שלא תהיה מעורבות פוליטית בניהול הפנימי, לעמוד על כך שבראש המערכת עומד נשיא בית המשפט העליון", טוען ברק בראיון לחדשות 10.

 

במשך השנתיים האחרונות הוא הביט על גל החקיקה ששם למטרה לכרסם בכוחו של בית המשפט העליון ושל מערכת המשפט. במשך שנתיים הוא כמעט ולא התבטא בנושא, אולם עתה הוא מביע את עמדתו וטוען כי ה"פעלתנות" של חברי הכנסת מהימין בנושא "מעוררת דאגה". "ההתאפקות צריכה להיות בשני המוסדות. הכבוד זה לא רק של בית המשפט כלפי הכנסת, אלא גם הכבוד של הכנסת כלפי בית המשפט. אני ראיתי פה קושי של ניסיון לשבירת כלים", הוא מדגיש.

 

פרט לחקיקה, מערכת המשפט משכה את תשומת הלב בחודשים האחרונים סביב העימותים בוועדה לבחירת שופטים וסוגיית מינויו של השופט אשר גרוניס לנשיא בית המשפט העליון במקומה של ביניש. בראיון מבקש ברק להדגיש כי השופטים הנמצאים בוועדה לא בוחרים את אנשי שלומם, אלא פועלים בצורה מקצועית ובוחנים מי השופטים הטובים ביותר למשרה. "יש הבדל בין השיקולים ששוקל חבר כנסת בוועדה או שר בוועדה, לבין השיקולים ששוקלים שלושת השופטים", הוא אומר.

 

"בית המשפט העליון תמיד היה פלורליסטי"

לדבריו, הוא לא מאמין שבבחירתו של השופט נועם סולברג, שעמד במרכז הסערה, היו מעורבים שיקולים זרים. "שלושת השופטים מבקשים את הטוב ביותר שאפשר, הטוב ביותר, בלי להיכנס לשאלה איפה הוא גר - אם זה ברחביה או בגוש עציון - ובלי להיכנס לשאלה אם הוא דתי או לא דתי. אני משוכנע שאם השופט ביניש הייתה סבורה שהשופט סולברג הוא לא שופט ראוי, היא לא הייתה מצביעה. היא הייתה מצביעה נגד. יכול להיות שהיא הייתה נשארת במיעוט והיו בוחרים", טוען ברק.

 

לעמדת ברק, הפרשה האחרונה רק הוכיחה את הצורך לשמר את הרכב הוועדה לבחירת שופטים כמו שהוא. "חברי כנסת תמיד ניסו להכניס אנשים 'משלהם'", הוא מעיד. "בשביל זה כל-כך חשוב לשמור על המבנה של הוועדה. חשוב שלא להגדיל את מספר חברי הכנסת או את מספר השרים. בשביל זה חשוב שנשיא בית המשפט העליון יעמוד בראש הוועדה, ולא שר המשפטים".

 

עתה כשביניש, מי שנחשבת לממשיכת דרכו השיפוטית של ברק, עוזבת את כס הנשיאות, הוא לא חושב שיחול שינוי משמעותי בפעילות בית המשפט. "צריך להבין, בבית המשפט העליון יושבים שופטים, כל אחד מהם הוא עצמאי. זאת לא כיתה של חיילים שעושה מה שהמ"כ אומר לה", הוא מדגיש. "לכן, גם אם אלה שמסכימים איתי, יכולים להסכים איתי על אל"ף, אבל לא להסכים איתי על בי"ת. זה גוף פלורליסטי, הוא תמיד היה פלורליסטי".

 

ברק מבהיר שבבית המשפט העליון, בניגוד לטענות, אין קבוצה של שופטים בעלי דעות זהות שיישרו קו לדרכו השיפוטית. כך, למשל, במקרה של השופט גרוניס, שלטענת ברק הוא שהביא למינויו בבית המשפט העליון מלכתחילה. "דווקא חברי הכנסת שאול יהלום ובני אלון התנגדו למינוי שלו ואני הייתי צריך לדחוף את המינוי שלו", הוא טוען. "אני חושב שהמינוי שלו כנשיא הוא בסדר גמור. אני חושב שהנשיא גרוניס יגן על המערכת כפי שראוי להגן עליה".

 

בכל מקרה, הוא לא חושש מכך שעתה מערכת המשפט תחליט להתכופף בפני הכנסת. "אין לי שום סיבה להניח שלפתע פתאום, במקום ללכת קדימה, אנחנו נתחיל ללכת אחורה. אין דבר כזה", מבהיר ברק. "כשבית משפט מתכופף הוא נשבר. אני לא רואה שום סיבה שההרכב החדש של בית המשפט, ובראשו הנשיא גרוניס, יתפסו את תפקידם בצורה אחרת ויתכופפו. אם יעשו כך, אז התמיכה שאני תמכתי במינוי כל השופטים האלה יצטרכו לתת לי דין וחשבון".