BETA

11.09.2011

14:28

עודכן:

ארה"ב מציינת עשור ל-11 בספטמבר: "לא נחשוש כשהאדמה תרעד והים יסער"

במתחם הגראונד זירו בניו יורק מתקיים הטקס המרכזי לזכר 3,000 ההרוגים במתקפת הטרור הקטלנית בהיסטוריה, שנערך תחת אבטחה כבדה. הנשיא ברק אובמה הקריא קטע תפילה, ראש העירייה מייקל בלומברג: "לכל ההרוגים היה סיפור, היו פנים"

(9:44 דקות)

ארצות הברית זוכרת: האמריקנים מציינים היום (ראשון) עשור למתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר 2001, שבה נהרגו 2,977 בני אדם. הטקס המרכזי מתקיים במתחם הגראונד זירו, שבו עמדו מגדלי התאומים, בו נכחו הנשיא ברק אובמה והנשיאים לשעבר, בהם ג'ורג' בוש וביל קלינטון. אל הטקס הובא הדגל שהונף בגראונד זירו בזמן החילוץ לאחר האסון. האתר נפתח לראשונה למשפחות השכולות, שהגיעו לראות באנדרטה את שמות יקיריהן.

 

תיעוד מ-11 בספטמבר: התמונות שלא נשכח לעולם »

עשור אחרי: אל-קאעדה הולך ומתחזק באינטרנט »

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

לאחר שירת ההמנון נשא ראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג, דברים קצרים. "כמו אז ביום שמיים כחולים, אנחנו כאן. אנחנו רואים שהילדים שאיבדו את הוריהם גדלו, אנו רוחשים כבוד לאלה שנפלו. חלקנו שתיקות ומילים בטקסים במשך השנים לזכור את כל מי שנהרגו. לכל אחד היה סיפור, היו פנים", אמר בלומברג.

 

בתום דבריו עמדו הנוכחים דקת דומיה ברגע פגיעת המטוס הראשון במגדל הצפוני. עם סיומה הקריא אובמה קטע תפילה. "אלוהים הוא מפלטנו בעת צרה. לא נחשוש גם כשהאדמה תרעד והים יסער", הבהיר אובמה. לאחר מכן החלו קרובי הנספים לקרוא את כל שמות ההרוגים. הנשיא לשעבר בוש הקריא במהלך הטקס דברים של הנשיא לשעבר אברהם לינקולן, שכתב לאלמנה שאיבדה 5 בנים, והפכו להיות חלק מההיסטוריה האמריקנית.

 

טקסי זיכרון תחת אבטחה כבדה

במקביל, החל טקס זיכרון בפנטגון, שם התרסקה טיסה 77 של אמריקן איירליינס, בצד המערבי של הבניין שליד וושינגטון הבירה. בטקס משתתפים סגן הנשיא ג'ו ביידן, שר ההגנה הנכנס ליאון פאנטה והרמטכ"ל מייקל מאלן. לאחר מכן החל טקס גם בפנסילבניה, שם התרסק המטוס הרביעי במהלך מתקפת הטרור.

 

אירועי הזיכרון מתקיימים תחת אבטחה כבדה על רקע ההתרעות אודות כוונתם של קיצונים איסלאמיים לבצע פיגועים. אתמול דווח כי כוחות הביטחון האמריקניים מחפשים אחר שלושה פעילי טרור, שמתכוונים על פי החשד לפוצץ מכונית תופת ולהפיל גשר או מנהרה.

 

"כמו תמיד, אנחנו מתייחסים לזה ברצינות", אמרה שרת החוץ האמריקנית, הילרי קלינטון, בהתייחסותה להתרעות. "בעיקר מאחר שגילינו כי אל-קאעדה עדיין נחוש לתקוף במהלך טקסי יום השנה, במיוחד בניו יורק ובוושינגטון".

 

הנשיא אובמה התייחס למתקפת הטרור בהודעתו השבועית לאזרחי ארצות הברית ששודרה אתמול. "אנחנו חזקים יותר מאשר ביום המתקפה", אמר אובמה והבטיח כי ארצות הברית "תמשיך הלאה" למרות האיומים הרבים על ביטחונה. "שלא יהיה שום ספק - אל-קאעדה נמצא היום בנתיב של תבוסה", ציין אובמה תוך שהוא מזכיר את חיסולו של אוסמה בן לאדן. "אנו עושים כל שביכולתנו ובכוחנו כדי להגן על אזרחי ארצות הברית, ולא חשוב מה יעמוד בדרכנו - נמשיך כך".

נתניהו בישיבת הממשלה: "הטרור - איום על כולם"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הזכיר היום את מתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר במהלך ישיבת הממשלה השבועית. "הטרור הוא רק כלי של המלחמה, ולא המלחמה עצמה. עיקר המלחמה היא כוחות ומשטרים של האיסלאם הרדיקלי, שמאיים על משטרים ערביים מתונים ומביא לרקטות וטילים על אזרחי ישראל", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית.

 

"אנחנו בתוך עשור של טרור של איסלאם רדיקלי שמשתולל בלב האזור שלנו. האיום הוא על כולם, גם על רוסיה ועל מדינות רבות אחרות. אנחנו בעיצומו של המאבק. האיום יהיה גדול לאין שיעור אם האיסלאם הרדיקלי יקבל נשק להשמדה המונית", הזהיר ראש הממשלה.