BETA

פרופ' טרכטנברג בביקור פתע במאהל: "אתם תעצבו את גורלכם"

למרות הסתייגות המוחים מהיעילות של הצוות לשינוי חברתי-כלכלי שהקים ראש הממשלה לטיפול במשבר המחאה החברתית, ראשו הגיע לשוחח עם שוהי מאהל המחאה בכיכר המדינה בתל אביב. "ראש הממשלה נתן לי חופש פעולה מוחלט, מהרגע שלקחתי את ההחלטה לא עצרתי לרגע", אמר הפרופסור

הפתעה במאהל: פרופסור מנואל טרכטנברג, העומד בראש הצוות לשינוי כלכלי-חברתי שגיבש ראש הממשלה נתניהו, הגיע אמש (ראשון) לראשונה לביקור מפתיע במאהל המחאה בכיכר המדינה בתל אביב, ושוחח עם עשרות מוחים במקום. על פי הדיווח ב"הארץ", טרכטנברג אמר כי אינו מתחרט על החלטתו לקבל את התפקיד, והתחייב לעשות הכול "כדי לתרגם את המחאה הזו לשפת המעשה והמדיניות".

"ראש הממשלה נותן לי 'קארט בלאנש' - חופש פעולה ועצמאות טוטאלית", הדגיש ראש הוועדה. "מהרגע שלקחתי את ההחלטה לא עצרתי לרגע. יהיו מי שיחשבו שבגדתי, אבל אני בא לעשות מעשה כי יש לנו רק מדינה אחת ואני בא לעשות את המלאכה ביושרה מקצועית".

 

הסטודנטים הנוכחים במקום העלו את טענותיהם וחששותיהם שהמאבק יאבד את ה"רוח החיה" כשישובו ללימודים באוניברסיטאות. טרכטנברג, שמונה לראשות הצוות שאמור לגבש פתרונות יישימים לרפורמה חברתית, ענה לסטודנטים כי הוא מבטיח ללוות את התהליך מקרוב לכל אורכו.

 

לדבריו, הוטלו על הוועדה שבראשה הוא עומד שתי משימות עצומות. "הראשונה לתרגם את המחאה הזו שאין לה ראש אחד אבל יש לה לב גדול כך שניתן יהיה לה לעשות משהו עם זה. המשימה השנייה היא הידברות, הקשבה, להבין מה עובר בראש ובלב של כל אחד מכם. איך ועדה יכולה לעשות את זה?", שאל טרכטנברג. גם אני לא יודע בדיוק. אני יודע שיש סקפטיות, ציניות ויש חשש וזה מוצדק, אבל אני אומר לכולכם - תעמידו אותי למבחן".

 

הפרופסור סיפר כי עד למחאה הזאת, הוא היה מאוכזב מהצעירים במדינה. הרבה פעמים שאלתי את השאלה איך זה יכול להיות שלצעירים אין תודעה פוליטית, אין הבנה של מה שקורה. יש מצוקות במדינה הזו ויש מציאות שדורשת התייחסות של כל דור ודור וזה מאוד הציק לי. פתאום אני רואה את ההתעוררות", הוא אמר. "אז כן, אתם התחלתם את התהליך ויהיו תוצאות יותר קרובות או רחוקות. אבל מה שצריך להיות זה העיצוב שלכם כאנשים פוליטים שמעצבים את הגורל שלכם. לא אני אעצב את הגורל שלכם, אני רק יכול לעזור. בסוף אתם תעשו את זה". 

צוות מומחים: "הוועדה לא תוכל לקדם שינוי יסודי"

מההתחלה, מארגני המחאה החברתית היו פסימיים לגבי יעילות הצוות שהקים נתניהו. "הממשלה פשוט לא מבינה את הדינמיקה בציבור, ולכן המחאה גדלה", אמר יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי. "אנחנו בעד הידברות, אני חושב שיש פה איזושהי גישה שאומרת שחייבים לעשות הכל כדי להגיע להסכמות עם הממשלה, הממשלה היא הריבון".

 

על מנת שלא להגיע לא מוכנים לפגישה עם הצוות לשינוי חברתי-כלכלי, הקימו המארגנים צוות מומחים משלהם. תשעה צוותי חשיבה חברתיים שונים, שירוכזו על ידי פרופ' המשנה לנגיד בנק ישראל לשעבר, אביה ספיבק, ומומחה לחינוך מאוניברסיטת בן גוריון, פרופ' יוסי יונה, ייעצו לאנשי המחאה במאהלים השונים.

 

מיוזמי צוותי המומחים נמסר: "התבטאויותיהם האחרונות של שרים בכירים מלמדות שהממשלה איננה מבינה את מה שמתרחש כאן. מי שבזים למחאה ומקיפים עצמם בבעלי הון, לא מבינים את עומק המיאוס מהשיטה הכלכלית שהנהיגו שמעשירה את העשירים על חשבון כל היתר".

 

"השיטה הזו יצרה פערים חזיריים ודירדרה את כל השירותים הציבוריים, החינוך, הרווחה, הבריאות", הוסיפו נציגי הצוותים. "התביעה הציבורית היום היא לשינוי יסודי של השיטה ולא למקצה שיפורים במסגרתה. ועדת טרכטנברג, שכתב המינוי שלה ומרחב התמרון שלה לא פורסמו, לא נראית כמי שיכולה לקדם שינוי שכזה".