אולמרט בעדותו: הפרקליטות הפכה אותי לעבריין סדרתי

משפטו של ראש הממשלה לשעבר התחדש עם המשך עדותו. אולמרט מתח ביקורת על הפרקליטות והתייחס לתקופת כהונתו כראש ממשלה. הוא אמר כי חטיפת שליט היתה אירוע טראומטי עבורו: "עשינו דברים שאי אפשר לדבר עליהם"

(3:17 דקות)

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט התייצב היום (חמישי) בבית המשפט המחוזי בירושלים כדי להמשיך בעדותו בשלוש הפרשות בהן הוא מואשם - מעטפות הכסף, "ראשונטורס" ומרכז ההשקעות. לפי דיווח ב"קול ישראל", אולמרט אמר בעדותו כי הפרקליטות יצרה במהלך כהונתו רושם שהוא עבריין סדרתי, אף שלא היו שום ראיות נגדו. 

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

לדבריו, הוא אינו מבין מדוע בחרה הפרקליטות לפרסם כל החלטה לבדוק אם יש צורך בחקירה נגדו. בנוס, מתח ראש הממשלה לשעבר ביקורת על פרקליט המדינה ואמר כי אינו זוכר שבעבר היה מודיע בפומבי על כל "פיפס" קטן, כהגדרתו. לדבריו, כך הפכה סוגיית הבית ברחוב כרמיה לפרשה דרמטית ובסוף הודיע המבקר שהכל היה תקין.

 
לגבי תקופת כהונתו אמר אולמרט כי חטיפתו של החייל גלעד שליט הייתה אירוע טראומטי שליווה אותו בכל אשר עשה. "עשינו דברים שאי-אפשר לדבר עליהם". בנוסף ציין כי ביום שבו קיבל את תפקיד ראש הממשלה אישר מבצע צבאי שעד היום לא פורסם.  

 

עדותו של אולמרט, שצפויה להתפרס על פני חודש ימים, החלה ביום שלישי האחרון. ראש הממשלה לשעבר עלה על דוכן העדים וביקש להילחם על חפותו. "אני נאבק כאן על חיי", אמר אולמרט בפתח הדברים וניסה לטהר את שמו.

"חשוב שתכירו את האיש כפי שאני מאמין"

הוא טען כי דמותו כפי שהוצגה במהלך המשפט עוותה. "הדברים שאני מספר מתחברים יחד למי שאני, לא למי שהוצגתי, לא לאיש שמנסים לצייר אותי. מאוד מאוד חשוב שתכירו את האיש כפי שאני מאמין", ציין.

 

השופט במשפט יעקב צבן אמר לו כי רוב העדים שהופיעו כמעט מעריצים שלו ושאל "על איזו תמונה אתה מדבר?". אולמרט השיב כי הוא נאבק על חייו: "בוודאי שזו לא היתה הדרך שבה התביעה ניסתה להציג אותי. היא עשתה מאמץ מיוחד להציג דמות קצת אחרת".

 

אולמרט מואשם בעבירות של מרמה והפרת אמונים, ובקבלת דבר במרמה בפרשת "מעטפות הכסף", באמצעותן קיבל, לכאורה, מאות אלפי דולרים לצורך מסעות הבחירות של אולמרט לראשות הליכוד ולראשות עיריית ירושלים מאיש העסקים היהודי אמריקני, משה טלנסקי, גם במהלך תקופת כהונתו כשר בממשלת שרון השנייה. בפרשת מימון הנסיעות הכפול, המכונה פרשת "ראשונטורס", אולמרט מואשם בקבלת דבר במרמה וברישום כוזב במסמכי תאגיד.

 

כתב האישום נגד אולמרט מתייחס גם לפרשת "מרכז ההשקעות", שבה הוא מואשם בעבירות מרמה והפרת אמונים, שנעברו לכאורה בתקופת כהונתו כשר התמ"ת. על פי התביעה, אולמרט פעל תוך ניגוד עניינים כשקיבל החלטות הנוגעות לפרויקטים, שהיו בטיפול עורך דינו, אורי מסר.

 

קו ההגנה של ראש הממשלה לשעבר צפוי להתבסס על הטענה שעוזריו האישיים שולה זקן ועובד יחזקאל עשו פעולות רבות מבלי ליידע אותו, כפי שעשה בחקירתו לאחר שהתפוצצה פרשת המעטפות. אז, אולמרט טען כי עורך הדין אורי מסר, שנחשב למקורבו, ניסה להשפיע עליו דרך מזכירתו האישית, שולה זקן. "כנראה שהתשובות שהוא קיבל ממני לא תאמו את הצרכים שלו", העיד בפני חוקריו.