BETA

04.02.2016

00:08

האם הפיגוע בשער שכם הוא תחילתה של עליית מדרגה בגל הטרור?

אופי הפיגוע שבוצע היום בירושלים שונה ממה שהיכרנו עד כה בגל הטרור הנוכחי, עם יותר מחבלים וכמות גדולה יותר של כלי נשק. המציאות בשטח היא שככל שהזמן עובר כמות הפיגועים אמנם יורדת, אך הם הופכים לקטלניים הרבה יותר. גורם ביטחוני ברשות: "אנחנו כפסע מפיגועי התאבדות". במקביל: צה"ל הטיל סגר על עיירת המחבלים ועצר חשודים בסיוע • הדר כהן תובא למנוחות ב-14:00 ביהוד, המפכ"ל ביקר את חברתה בבית החולים

במשטרה פרסמו הלילה (רביעי) את מועד הלוויתה של רש"ט הדר כהן מאור יהודה, לוחמת משמר הגבול שנרצחה בפיגוע בשער שכם - והיא תובא למנוחות בשעה 14:00 בבית העלמין ביהוד. בינתיים, האופן בו בוצע פיגוע הירי והדקירה מעלה את החשש כי אנו עומדים לפני עליית מדרגה בגל הטרור הנוכחי.

 

בפעם הראשונה ב'אינתיפאדת היחידים', הנמשכת כבר ארבעה חודשים, חברו שלושה מחבלים לביצוע הפיגוע בשטח. בנוסף הייתה זו הפעם הראשונה בה הביאו עמם המחבלים לזירה שלושה סוגי כלי נשק שונים: סכינים, רובים ומטעני חבלה.

 

כתבות נוספות בנושא:

>> גיבורה: הדר הצליחה להרוג את אחד המחבלים - אך נורתה למוות מאחור

>> פרשנות: הפיגועים פוחתים - אך הופכים לקטלניים יותר

 

בינתיים ביקר הערב המפכ"ל רוני אלשיך את חברתה של הדר לצוות, רווית, שמצבה הרפואי השתפר, וזו שיחזרה באוזני אלשיך את רגעי הפיגוע. "הדר עשתה את מה שעשתה בלב שלם", אמרה בדמעות. "אנחנו כאן כדי להגן על האזרחים. בשביל זה התגייסנו ולשם כך אנחנו כאן. אין לי ספק שהדר ז"ל ידעה זאת ולאור העובדה הזאת היא פעלה".

 

אלשיך, שהצדיע לרווית בתום הביקור, הוסיף: "אנחנו נלחמים בשביל להגן על האזרחים, המחיר הוא מחיר כואב, אבל זה התפקיד שלנו. אין לי ספק שחוליה עם כזה ארסנל נשק, התכוונה לבצע פיגוע המוני - והתפקוד שלכם ושל השוטרים הלוחמים הנוספים שם, החתירה למגע והנחישות, מנעו ללא ספק אסון גדול".

 

העובדה שיושב ראש הרשות אבו מאזן לא מגנה בצורה ברורה את פעולות הטרור, כאשר גם היום התייחסה הטלוויזיה הפלסטינית לשלושת המחבלים כ"שהידים", והמשך ההסתה ברשתות החברתיות ובכלי התקשורת, עלולה לשדר לאותם צעירים שהגיע הזמן להסלמה נוספת.

 

ככל שגל הטרור מתקדם ניתן לראות שכמות הפיגועים אמנם יורדת, אך הם הופכים לקטלניים יותר בשל שימוש בנשק חם וחדירה להתנחלויות. גורם ביטחוני ברשות הפלסטינית שוחח הערב עם חדשות 10 בהקשר זה וטען כי "אנחנו כפסע מפיגועי התאבדות". במקביל, חמאס אמר היום באופן גלוי כי מנהרות הטרור שהוא חופר כבר נמצאות בשטח ישראל.

 

המטרה של ארגון הטרור בשימוש באותן מנהרות היא לא בהכרח לפתוח בעימות נוסף ברצועה, אלא להשתמש בהן עבור חטיפה - דבר שיתדלק את האינתיפאדה בגדה ויגרום להסלמה משמעותית.

 

השיקולים בהם נוקטים המחבלים באו לידי ביטוי בפיגוע שאירע היום, כאשר השלושה העדיפו לעשות דרך של כ-100 קילומטרים מהעיירה קבטיה שבגדה עד למזרח ירושלים. מטרתם הייתה ליצור עוד תהודה לפיגוע, עם שימוש ב"נראטיב אל-אקצה" בנוגע לסכנה הרווחת באוכלוסייה הפלסטינית.

 

לתיעוד המלא של ביקור המפכ"ל אצל הלוחמת הפצועה:

 

צה"ל הטיל סגר על עיירת המחבלים, נעצרו חשודים בסיוע למחבלים

על רקע הפיגוע הקשה שאירע בירושלים, כינס הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון ביטחוני דחוף, בהשתתפות שר הביטחון, הרמטכ"ל, השר לביטחון הפנים, מפכ"ל המשטרה, היועץ המשפטי לממשלה ונציג שירות הביטחון הכללי.

 

בעקבות ההנחיות הראשוניות שיצאו מהדיון הטיל צה"ל סגר על העיירה קבטיה, ממנה הגיעו שלושת המחבלים. בנוסף נעצרו מספר חשודים בסיוע למפגעים בהשגת הנשק או בתחבורה וכוחות נוספים הוקפצו לגזרת שומרון.

 

בתוך כך, הערב התראיין סנ"צ שלומי יוסף, מג"ד הלוחמות שנפגעו בפיגוע המשולב, והתייחס לשאלה בנוגע להצבתן באזור כל כך רגיש למרות שהתגייסו לשירות הצבאי רק לפני כחודשים.

 

"שתי הלוחמות הוצבו עם עוד לוחם ותיק ושוטרים ותיקים שנצמצאו במקום", אמר סנ"צ יוסף, "הן מאומנות ומיומנות להיתקל באירועים מסוג זה, והן הגיבו כפי שמצופה מהן להגיב - בנחישות ובגבורה".