11.04.2011

23:00

עודכן:

בלחץ משפחת שליט: נציגי הצלב האדום נפגשו עם חאלד משעל

פרסום ראשון: שבוע לפני חג הפסח מנסה משפחת שליט לקבל אות חיים נוסף מהחייל החטוף באמצעות הפעלת לחץ על הצלב האדום. בניגוד לפעמים קודמות, משעל הודיע שיבדוק את הבקשה. במקביל, פעילים במטה המאבק מאיימים לחסום את משרדי הצלב האדום אם לא תתקבל הבקשה, אך הביקורים אצל אסירי חמאס יימשכו

(2:39 דקות)

בספטמבר 2009 התקבל אות החיים האחרון מהחייל החטוף, גלעד שליט. אחרי כמעט חמש שנים בשבי החמאס מפעילה משפחת שליט לחץ על הצלב האדום לקבל אות חיים נוסף מבנה. בעקבות הלחץ נפגשו בימים האחרונים נציגי הצלב האדום בישראל עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל. הפגישה התקיימה בדמשק.

 

מטרת הפגישה הייתה לשכנע את משעל להעביר אות חיים מגלעד עוד לפני ליל הסדר שיחול בשבוע הבא. משעל, בניגוד לפעמים קודמות, לא פסל על הסף את הבקשה והבטיח לבדוק את הנושא. כעת ממתינים במשפחה ובצלב האדום לקבלת ההחלטה. "לצלב האדום רק אופציה אחת והיא להגיד להנהגת חמאס, אם אתם לא תאפשרו לנו לתפקד, כשהמשימה שלנו היא לראות חייל שבוי, אז אנחנו נצטרך לעזוב אתכם", אמר צבי שליט, סבו של גלעד.

 

הצטרפו לחדשות 10 בפייסבוק »

עד כה נמנעו במטה המאבק ממחאה נגד הצלב האדום אבל לאחרונה פנו חלק מהפעילים לצלב האדום בארץ והציבו להם תנאי - לא לבקר את אסירי חמאס בישראל עד שלא יתקבל אות חיים מגלעד. הפעילים איימו כי אם נציגי הצלב יבקרו את אסירים חמאס הכלואים בישראל, ייחסמו משרדי הצלב האדום בתל אביב.

 

מארגון הצלב האדום נמסר בתגובה: "איננו נוהגים לפרסם את דבר פגישותינו בפומבי. אנו בקשר עם משפחת שליט ונמשיך וננסה ליצור קשר בין גלעד למשפחתו כפי שעשינו בחמש השנים האחרונות". 1,751 ימים עברו מאז נשבה שליט ואביו נראה מאוכזב וקודר. "לא נחגוג את ליל הסדר. אין לי עם מי לדבר, הדברים שלי עוברים מעל הראש", אמר היום אביו נועם במטה המאבק בירושלים.

 

בניסיון נוסף לשכנע את נתניהו לחתום על עסקת חילופי האסירים, הביעו היום בכירים לשעבר במערכת הביטחון תמיכה בעסקה לשחרור שליט וקראו לקבל את העסקה לאלתר. "מה שניתן להשיג היום ספק אם ניתן יהיה להשיג מחר. אם הייתה אפשרות לפעולה צבאית, היינו עושים זאת", אמר ראש המוסד לשעבר, דני יתום. הבכירים טענו כי חמאס לא ישנה את דרישותיו ועל כן יש לבצע את העסקה בהקדם האפשרי.