צרפת: 2 נשים נעצרו בהפגנה נגד "חוק הרעלה"

המשטרה בפריז טענה כי שתי הנשים שעטו ניקאב נעצרו בגלל השתתפותן בהפגנה בלתי חוקית. ההפגנה נערכה נגד החוק שנכנס לתוקפו ואוסר לכסות את הפנים באמצעות הכיסוי המסורתי במקומות ציבוריים בצרפת. מי ששתנהג בניגוד לחוק - צפויה להיקנס בסכום של עד 150 אירו

(1:55 דקות)

ביום בו נכנס לתוקפו החוק האוסר על כיסוי הפנים בציבור במקומות ציבוריים בצרפת, יצאו עשרות אנשים להפגין סמוך לקתדרלת נוטרדם בפריז. שלוש מהנשים שהפגינו עטו את הכיסוי המוסלמי ניקאב על פניהן, ושתיים מהן נעצרו בשל השתתפותן בהפגנה שנערכה בניגוד לחוק. המפגינים טענו כי מדובר בפגיעה בחופש הביטוי והדת.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10

  

אל המקום הגיעו כוחות משטרה רבים, כמו גם עיתונאים שהגיעו לסקר את המחאה. אחת מהנשים עם הניקאב נראתה נלקחת בניידת משטרה. אחד השוטרים אמר כי היא נעצרה בשל ההפגנה שהתקיימה בניגוד לחוק וסירבה לעזוב כאשר המשטרה ביקשה ממנה לעשות זאת. המשטרה הודיעה כי אישה נוספת נעצרה. לא ברור האם שתי הנשים גם נקנסו על לבישת הרעלה.

 

על פי החוק שנכנס הבוקר רשמית לתוקפו, אישה הלובשת ניקאב (כיסוי פנים) או בורקה (כיסוי לכל הגוף) צפויה להיקנס בסכום של עד 150 אירו. בנוסף, אדם שיכריח אישה לכסות את פניה בכוח או באיומים עלול להיקנס בסכום של עד 30 אלף אירו, ואף עשוי להישלח לשנת מאסר בפועל.

 

שוטרי צרפת קיבלו בשבוע שעבר מדריך שיסייע להם לפעול לאכיפת האיסור. על פי המדריך, חל איסור להסיר בכוח את הכיסויים מראשן של הנשים. כמו כן נכתב כי האיסור אינו חל על נשים הנמצאות בתוך רכבן האישי, אולם מציין כי ניתן יהיה לפעול ליישום האיסור באמצעות תקנות הבטיחות בדרכים.

 

בצרפת חיה האוכלוסייה המוסלמית הגדולה ביותר באירופה, המונה כחמישה מיליון בני אדם. עם זאת, רק כ-2,000 נשים מוסלמיות במדינה נוהגות לעטות את כיסוי הפנים, שאינו מחויב בהלכות האיסלאם. למרות זאת, הנושא מהווה עניין לעימות בין המוסלמים לשלטונות במדינה.