BETA

13.03.2011

05:55

עודכן:

בני משפחת פוגל הובאו למנוחות: "אין אנשים צדיקים וטהורים כאלה"

אלפים ליוו בדרכם האחרונה את חמשת בני המשפחה שנרצחו בליל שבת בביתם באיתמר. "ריבונו של עולם, אתה יודע טוב מאוד את מי לקחת", ספד אביה של רות. אחיה שחזר את הרגע בו שמע מפי בנו הקטן: "אמא אומרת שקרה דבר נורא". יושב ראש הכנסת הבטיח לנוכחים להמשיך לבנות כי "בעיני האויב אין הבדל בין איתמר לתל אביב"

(2:34 דקות)

"ריבונו של עולם, אתה יודע טוב מאוד את מי לקחת. יקיריי, להתראות" - כך נפרד הרב יהודה בן ישי, אביה של רות פוגל (36), שנרצחה בליל שבת האחרון והובאה בצהריים (ראשון) לקבורה בהר המנוחות בירושלים. עם רות הובאו למנוחות גם בעלה, אודי פוגל (37), וילדיה, יואב (10), אלעד (4) והדס (שלושה חודשים), שנרצחו בשנתם בדקירות בידי מחבל שחדר ליישוב איתמר.

 

אלפים ליוו את חמשת בני משפחת פוגל שנרצחו בערב שבת בביתם באיתמר שבשומרון. להלוויה הגיעו רועי בן ה-8 וישי בן השנתיים וחצי נותרו בחיים, לאחר שהמחבל לא איתר אותם. תמר בת ה-12.5, הבכורה במשפחה, לא הייתה בבית באותה העת וניצלה. עוד הגיעו בכירים שונים, בהם יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, רבה הראשי של תל אביב, מאיר לאו, והרב הראשי האשכנזי לישראל, יונה מצגר, והשר משה יעלון.

 

הצטרפו לדף הפייסבוק של חדשות 10 »

  

"אהוד, רותי, יואב, אלעד, הדס הקטנטונת, נשמות טהורות, צדיקי יסוד עולם, אהובים. עליתם בסערה לשמיים נקיים", קרא אליהם הרב בן ישי. "הבאנו חמישה קורבנות עולם שכולו לשם. אתם מביאים טהרה לאומה כולה. בואו נשמות טהורות והחיו בנו". בן ישי קרא לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להמשיך ולפעול: "ראש ממשלתנו תתמלא כוחות גבורה. חייבים להמשיך לבנות, לקדם את הגאולה. אודי ורותי רוצים בגאולה".

 

לסיום, לפני שנפרד בפעם האחרונה מיקיריו, פנה בן ישי לאלוהים וביקש ממנו לשמור על ישראל. "ריבונו של עולם, קח את הצער שלנו כפרה. נתנו לך הרבה, הרבה, הרבה", הוא אמר. "תשפוך עלינו כוחות של אור לסלק את החשיכה. אתה יודע טוב מאוד את מי לקחת. יקיריי, להתראות".

 

"רותי, למה אני צריך לשמוע על מותך מילד בן 5?"

אחיה, הלל בן ישי, אחיה של רותי קרא לקרוביו המתים: "רותי, אודי, יואב, אלעד, הדס. רותי'לה, אחותי המתוקה. אין תמורתכם בעולם. אין אנשים צדיקים וטהורים כאלה, אני מבטיח. רותי ואודי, אין לכם מושג מה הייתם עבורי. כמה ניסינו לספוג מכם את אחת מאלף מידותיכם".

 

הלל סיפר כי לאחר לידתה של הדס, בחר אודי להישאר לצדה של רות ולא להגיע לתפילות בבית הכנסת. "אמרת שאתה רוצה להיות עם רותי, לעזור לה. שאלתי אותך רותי, אם לא צפוף לכם בבית, אמרת לי: 'מה אנחנו צריכים יותר מזה בחיים?'", הוא תיאר. "רותי, אחותי, כמה קיוויתי בשבת שזה לא אתם. בשבת ישבתי עם בני ושנינו בכינו. במוצאי שבת, בתפילת ערבית, בא בני ואומר לי: 'אבא, אמא אומרת שקרה דבר נורא'. רותי, למה אני צריך לשמוע על מותך מילד בן 5?"

 

הרב מצגר: "זעקת הבן 'אבא תקום!' חודרת ללב"

את ההספדים פתח רבה הראשי של תל אביב, מאיר לאו, שהבהיר: "אנחנו לא נתכופף, לא נוותר, שבנו לארץ מורשת אבות שהייתה לנחלת בנים. שום דבר מאיתנו לא ימנע את האמונה הזו בצדקת הדרך". הרב לאו פנה לבת תמר בת ה-12.5 ואמר לה: "בבת אחת נלקחו מאיתנו בידי חיות אדם המסוגלים לשסף גרון של ילדים. את, תמר, בשעה אחת אכזרית הפכת לאם קטנה. את עכשיו האמא של רועי וישי. את רק בת 12, אבל ראיתי כבר דברים כאלה".

 

אחריו עלה לדוכן הרב הראשי האשכנזי לישראל, יונה מצגר, ששיחזר בגרון חנוק מדמעות את אירוע ליל שבת האחרון וקרא להכיר באיתמר כעיר בישראל. "בשעת לילה מאוחרת, נכנסים מלאכי חבלה ומחליפים את מלאכי השרת. כשנכנסים לבית ורואים את ישי הקטן מנסה להעיר את האב: 'אבא תקום, אבא תקום!' ואנחנו יודעים שהוא לא יקום לתחיית המתים", תיאר מצגר. "הזעקה של ישי היא זעקה שחודרת ללב ולא רק לאוזן. אין לב יהודי שלא שותת דמעה. אין איש שיכול להישאר אדיש". 

 

יעלון: "הרוצחים התחנכו להתרת דם יהודים"

יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, פנה אל בני המשפחה שנרצחו בליל שבת האחרון והבטיח להם כי ינקמו את דמם בהמשך בנייה והתפתחות. "בדמכם נחיה, בדמכם נוסיף ונבנה, נוסיף וניטע", הדגיש ריבלין והצהיר: "בדמכם נמשיך ונאחז באדמת הארץ הטובה: באיתמר, בבית חגי, בחברון ובירושלים בכל מקום וזמן. בעיני האוייב אין קו ירוק, אין שום הבדל בין איתמר ובית חגי, לבין חיפה, עכו, רמלה או תל אביב".

 

אחרי ריבלין עלה לספוד המשנה לראש הממשלה, משה (בוגי) יעלון, והדגיש כי הרקע לאירוע האלים הוא החינוך המסית ברשות הפלסטינית. "כשאנו חושבים על הרוצחים הללו, אנו יודעים שהם פעלו על רקע של חינוך קבוע לאלימות ולהתרת דמם של יהודים באשר הם יהודים", אמר יעלון. "החינוך הרצחני הזה לא נולד אתמול. הוא כאן משחר הציונות ולפניה. ההסתה הקבועה של שכנינו שבין הירדן לים אין זכותה לקיומה של מדינה יהודית בישראל ושהיהודים הם גזלנים וקולוניאליסטים. לכן המאבק המזוין מוצדק. הרצח הזה מזכיר לכולנו ואני מקווה שיעורר גם התמימים בתוכנו, שהמאבק הוא לא על גודלה של ישראל וגבולותיה ולא לעצמאות עם מדוכא. המאבק הוא על עצם קיומנו".