תיעוד: 24 שעות דרמטיות במרוץ להשתלת ריאות מקפריסין

קיים קושי הולך וגובר בהשגת תרומות ריאה בישראל. עומר זייגר, חולה סי.אף בן 29 נזקק בדחיפות לריאה חדשה וביום חמישי נמצאה לו ריאה מתאימה, בקפריסין. המרכז הלאומי להשתלות יצא למבצע בזק להבאת הריאה לישראל

(6:11 דקות)

בדרך כלל ומר זייגר, חולה סי.אף בן 29, עומד מאחורי מצלמת הוידאו ומתעד, אבל ביום חמישי בבוקר, בכניסה לבית החולים בילינסון, הוא היה הגיבור הראשי ב-24 השעות הכי דרמטיות בחייו. מטוס קטן המריא מישראל ועליו ארבעה אנשי צוות רפואי בדרך לקפריסין. את הדרך הזאת הם עשו בפעם הרביעית בשנתיים האחרונות, בתקווה לחזור עם ריאות חדשות לעומר.

 

מגיל 4, כשאובחן כחולה CF ההורים, אלי ודליה, זוג קיבוצניקים מבית העמק, הבינו שזה לא הולך להיות פשוט. מאז הם נכנסים ויוצאים מבתי חולים. הפעם גם להם ברור שזה עניין של חיים ומוות. "אמרו לנו שיש תורם ולא שאלנו", סיפר אביו. "יש לנו הרבה תקוות, הרבה חלומות, דברים פשוטים לרכב על אופניים ביחד, לשתות בירה, לעבוד".

 

חצי שעה לאחר מכן הצוות כבר בחדר הניתוח בניקוסיה. בשלב הראשון הם צריכים להעריך האם הריאות תקינות וכשירות להשתלה. לתשובה הזאת גם מחכים בדריכות בישראל. השלב הסתיים באופטימיות - הריאות תקינות, ויש אישור להכין את עומר להשתלה.

 

בינתיים בניקוסיה נפגשו שלוש משלחות של רופאים בחדר הניתוח הקטן. הצוות הישראלי ייקח את הריאות, צוות קפריסאי את הכליות וצוות מיוון ייקח את הכבד. ברגע שהוצאו הריאות יש לצוות הרפואי שעות בודדות כדי להגיע לישראל ולהתחיל בהשתלה.

 

ב-2:30 לפנות בוקר נסגרה דלת חדר הניתוח בבית החולים והחלה ההשתלה בגופו של עומר, שהסתיימה בהצלחה. "הרגשה מוזרה, עכשיו אני יכול לנשום. עוד לא הייתי בטוח שעברתי את זה, אפשר להתחיל לחיות סוף סוף", סיכם עומר את המבצע להצלת חייו.