ועדת גורן המליצה: חייל שנהג בפזיזות ונפגע בחופשה - לא יוכר כנכה צה"ל

ראש הממשלה, שר הביטחון ושר האוצר קיבלו לידיהם את מסקנות הוועדה שבחנה את נושא התגמולים של נכי צה"ל. כחלק מהמלצותיה חיילים שחלו יוכרו כנכי צה"ל רק אם יצליחו להוכיח קשר ישיר בין תנאי שירותם לבין המחלה שבה לקו. בנוסף יוענק רכב צמוד רק על פי מגבלות תנועה

(59 שניות)

היום (ראשון) הגישה ועדת גורן שבחנה את נושא הזכאות לתגמולים של נכי צה"ל את מסקנותיה לראש הממשלה ולשרים בכירים. לפי המלצות הוועדה, מערכת הביטחון תכיר בחיילים שחלו כנכי צה"ל, רק אם יצליחו להוכיח קשר ישיר בין תנאי שירותם לבין המחלה שבה לקו.

 

בנוסף, חיילים בשירות קבע לא יזכו לתנאי נכים, אך יחול עליהם מעמד זהה לזה של נפגעי עבודה בביטוח לאומי. הם יוכרו כנכים רק אם פגיעתם נגרמה בנסיבות ייחודיות לצבא. עוד מהמלצות הוועדה, גם חייל שנהג בפזיזות ונפגע בשל כך במהלך חופשתו לא יוכר כנכה צה"ל. כחלק מהתנאים שניתנים לנכי צה"ל, יינתן רכב רק על פי מגבלות תנועה ולא לפי אחוזי נכות. הרכב יוחלף רק אחת לארבע שנים וחצי.

 

הוועדה, בראשותו של נשיא בית המשפט המחוזי לשעבר השופט אורי גורן, בחנה את אמות המידה לזכאות לסיוע מאגף שיקום נכים ומאגף משפחות והנצחה במשרד הבטחון. היא שקדה על גיבוש המסקנות החל מהקמתה בחודש מאי בשנת 2009 והיום היא הגישה אותן לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר הביטחון, אהוד ברק, ושר האוצר, יובל שטייניץ. השלושה הודו לחברי ועדת גורן על התגייסותם למטרה ועל עבודתה המקצועית והמסורה של הוועדה.

כעת, לאחר שקיבלו לידיהם את המסקנות, ילמדו במשרד ראש הממשלה, במשרד הביטחון ובמשרד האוצר, את ההמלצות. עם קבלת הדוח, אמר נתניהו כי הוא "מתחשב בצרכים האמיתיים של נכי צה"ל וביכולת הכלכלית של המדינה". הוא הוסיף: "אנו חייבים לדאוג למי שנפגע במסגרת הפעילות הביטחונית ובשליחותה, במקביל לשליחותה, במקביל לרצוננו להביא לייעול מערכת השיקום".