פשרה בעניין בית יהונתן: עיריית ירושלים הודיעה על דחיית הפינוי

אנשי ישיבת "עטרת כהנים" חזרו בהם מדרישתם לפנות משפחות ערביות המתגוררות בבית כנסת עתיק בסילוואן. בשל כך הושגה פשרה עם העירייה שהחליטה שלא לאטום את בית יהונתן בימים הקרובים

(1:49 דקות)

הושגה פשרה בעניין פינוי בית יהונתן. ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, החליט שלא להקדים את הוצאתו לפועל של צו האיטום של בית יהונתן בסילוואן שבמזרח ירושלים. בכך, נדחה פינוי הבית בו מתגוררות משפחות יהודיות לזמן כלשהו בעתיד.

 

הפשרה הושגה לאחר שאנשי "עטרת כהנים", נאמני ההקדש של בית הכנסת התימני העתיק במקום, חזרו בהם מדרישתם לפנות את המשפחות הערביות המתגוררות בבית הכנסת. בשל כך, הודיעה עיריית ירושלים כי לא תאטום את בית יהונתן ותדחה את הפינוי בהתאם לקריטריונים שקבעה מועצת העיר. "הצו האזרחי שביקשו עטרת כוהנים לממש בשכונה כלפי התושבים הערבים בעוד שאר הצווים בשכונה אינם ממומשים יצר חוסר וצדק ואי שיוויון אשר אינם מקובלים על העירייה", נכתב בהודעת עיריית ירושלים על דחיית הפינוי. 

 

אתמול הכריז ברקת כי יורה על פינוי בית יהונתן רק אם יתעקשו ב"עטרת כהנים" לפנות את בית הכנסת. בהודעה שפרסם אמר כי ירושלים נוהגת מדיניות אכיפה אחידה.

 

עם זאת, דחה הערב בג"ץ את עתירת המתנחלים המתגוררים בבית יהונתן לדחות את איטום הבית, עליו הורה היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. בהחלטתו קבע בית המשפט כי אין טעם להמשיך ולעכב את ההחלטה משום שהעניין התעכב בעבר יותר מדי זמן. "הבקשה נדחית נוכח העובדה שהמבקשים מפרים צווים שיפוטיים זה זמן רב" נכתב בהחלטה. מוקדם יותר נעתר בג"ץ לבקשת דיירי הבית והורה לעירייה ולמשטרת ירושלים לנמק בתוך 24 שעות מדוע הם מבקשים לפנות את המתחם בימים הקרובים.

קודם להשגת הפשרה בין העירייה לתושבים היהודים במזרח ירושלים, נפרשו כוחות משמר הגבול בשכונה לקראת הפינוי שהיה מיועד לצאת לפועל בימים הקרובים. בצהריים יודו לעבר בית יהונתן וכוחות משמר הגבול שעמדו במקום. באירוע לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

 

הבית נבנה ב-2004 ללא היתרי בנייה על ידי אנשי ישיבת "עטרת כהנים" בלב לבה של השכונה במזרח ירושלים ונקרא על שמו של המרגל היהודי-אמריקני, יהונתן פולארד. פינויו הצפוי, שיתקיים לאחר מאבק ארוך, עלול להצית מהומות במקום.