ד"ר אורלי אינס: כל הפרטים על המתלוננת נגד הניצב אורי בר-לב

אחרי ימים ארוכים של מסתורין, המתלוננת שזכתה לכינוי א' נחשפת. מיהי הד"ר לסוציולוגיה שפיתחה את הפרויקט "עיר ללא אלימות" והפכה ליועצת במשרד לביטחון הפנים?

(2:16 דקות)

פני המתלוננת שזכתה לכינוי א' נחשפים: הערב (חמישי) התברר כי המתלוננת ש"פוצצה" את פרשת הניצב אורי בר-לב, המסרבת לרדת מהכותרות, היא ד"ר אורלי אינס, שהועסקה כיועצת חיצונית במשרד לביטחון הפנים. אינס החליטה לחשוף את עצמה בעצרת להעלאת המודעות לאלימות נגד נשים כדי "להאבק בהטרדות".

 

אינס היא מומחית בכירה בתחום הסוציולוגיה מאוניברסיטת חיפה. היא זו שפיתחה את הפרויקט "עיר ללא אלימות", אשר זיכה אותה בשבחים רבים והביא אותה לעבוד לצד ראשי רשויות ובכירים במשרד לביטחון הפנים ובמשטרה.

 

את דרכה הציבורית החלה אינס בעיריית אילת, שם היא יישמה לראשונה את הפרויקט שהגתה. במהלך עבודתה היא כינסה לא פעם את פורום המנכ"לים של הרשויות המקומיות ובאחד מאותם הכנסים, שנערך בשנת 2008, התרחשו לכאורה אותם האירועים שמסעירים בימים האחרונים את צמרת המשטרה ואת המדינה כולה.

 

באותו הכנס נראו אינס ובר-לב כשהם יושבים זה לצד זה באותו השולחן. במהלך הדיון שנערך אז, הסבירה אינס לפורום המנכ"לים וליתר הנוכחים על החשיבות שבדיווח מיידי על תקיפות מיניות - וזאת כדי לחסל את התופעה. היא עצמה, כידוע, בחרה לשתוק במשך שנתיים, ובעקבות כך זכתה לביקורת קשה מצד מקורביו של בר-לב הטוענים כי היא מונעת מאינטרסים אלה ואחרים.

המקורבים: "היא מקצועית ומוערכת, עזבו את קשריה האישיים"

בעקבות הצלחתה בעיריית אילת, זכתה אינס להצעה לשמש יועצת חיצונית במשרד לביטחון הפנים. היא קיבלה את התפקיד לאחר שניגשה למכרז, אך הליך המינוי זכה לביקורות רבות בעקבות ההמלצה של בכירי המשרד למנותה לתפקיד ללא תחרות. במכתב שהוגש למנכ"ל משרד האוצר שהיה צריך לאשר את המינוי נכתב כי אינס-קינג היא "בעלת הידע הבלעדי" בתחומה בישראל. במקביל לעבודתה במשרד לביטחון הפנים, המשיכה אינס לשמש יועצת למספר רשויות מקומיות בתחום המלחמה באלימות.

 

במהלך עבודתה במשרד לביטחון הפנים, נקשר שמה של אינס לפרשה נוספת שעוררה הדים במשרד. כמו כן, נקשר שמה של אינס לניהול קשר רומנטי עם ניצב במשטרה. עם זאת, מקורביה דוחים מכל וכל את הניסיונות להדביק לחברתם "תווית מינית", כלשונם. לדברי המקורבים, מדובר באישה מוערכת ומקצועית, וקשריה האישיים אינם קשורים בשום אופן לעיסוקה ולאמינותה בכל הקשור לפרשת בר-לב.

בדיקת הפוליגרף חיזקה את גרסתה של אינס-קינג

ביום ראשון האחרון עברה אינס בדיקת פוליגרף, שתוצאותיה חיזקו את גרסתה לפיה היא הותקפה על ידי בר-לב באותו הכנס באילת לפני שנתיים. ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, ושלושה עובדים נוספים אמרו בעדותם כי המתלוננת סיפרה להם על התקרית 24 שעות לאחר שהתרחשה. "השאלות היו קוהרנטיות והתאימו לגרסה שמסרתי לפני כמה ימים", סיפרה אינס למקורביה אחרי הבדיקה.

 

בר-לב עבר את בדיקת הפוליגרף שלו אתמול, במסגרת החקירה המתנהלת נגדו במחלקה לחקירות שוטרים. גורמים המקורבים לחקירה מסרו הבוקר כי בר-לב נמצא דובר אמת בקשר לחדשות המרכזיים נגדו, הקשורים דווקא למ', המתלוננת השנייה, אך במח"ש דחו את הדברים ומחו ביקורת קשה על ההדלפות. "צוות החקירה מזהה ניסיונות של גורמים שונים בעלי אינטרס להשפיע על החקירה, בין השאר באמצעות השתלת מידע מסולף ומסרים לא נכונים ולא מדויקים בתקשורת, לרבות בדרך של ציטוטים שלא היו ולא נבראו המיוחסים לגורמי החקירה, או מידע כוזב לגבי פעולות חקירה ותוצאותיהן", נמסר בהודעה.