אחרי אגודת האנתרופולוגים: 3 אגודות אמריקניות נוספות ידונו בהצעה להחרים את ישראל

לאחר שאגודת האנתרופולוגים האמריקנית החליטה להחרים את המוסדות האקדמיים בישראל ברוב סוחף של 1,040 תומכים, מתגבש החשש מקבלת החלטות דומות בשלוש אגודות אמריקניות משמעותיות נוספות. משרד החוץ כבר פועל באמצעות ידידי ישראל לסיכול ההצעה של תנועת ה-BDS, הגם שמשמעות ההחלטה הסופית היא הצהרתית בלבד

לחדשות 10 נודע כי שלוש אגודות אקדמיות אמריקניות, בהן אגודת חוקרי המגדר, אגודת חוקרי המזרח התיכון ואגודת ההיסטוריונים, צפויות לארח בקרוב כנסים בהם ידונו בהצעה להחרים מוסדות אקדמיים בישראל.


ה-BDS, התנועה הקוראת לחרם על ישראל, צפויה להפעיל באותם כנסים לחת עבור הפסקת שיתוף פעולה אקדמי, או לכל הפחות גינוי חריף לפעולותיה של ישראל בשטחים. משרד החוץ פועל דרך ידידי ישראל באגודות השונות נגד ההחלטה או לריכוך הנוסח שיתקבל בסיכומו של דבר.


חשוב לציין כי בכל המקרים מדובר בחרם הצהרתי, שמתייחס למוסדות אקדמיים בישראל אך לא לחוקרים עצמם. משמעות ההחלטה נוגעת בעיקר לאפשרותם של חוקרים וסטודנטים לדון בנושא "יחסי ישראל-פלסטין" ולבקר בגלוי את התנהלות צה"ל בשטחים.


רק הבוקר הודיע באופן דרמטי הכלבו היוקרתי ביותר בגרמניה, קה-דה-וה, על השבת מוצרים מתוצרת ההתנחלויות למדפים, בעקבות מחאה חסרת תקדים של גולשים ברשת. בין היתר ספג הכלבו אלפי דירוגים שליליים בפייסבוק מצד תומכי ישראל שדרשו ממנו לחזור בו מההחלטה, וגרמו לו בסיכומו של דבר להודות כי נהג "בחופזה ובחוסר רגישות".