הפרדה והפרטה: מהי משמעות ההחלטה לפתוח בית ספר נוסף בעמנואל?

בעקבות החלטת משרד החינוך לאפשר לפתוח מוסד פטור בעמנואל ללא תקצוב המדינה, חושש סגן שר החינוך כי הדבר יהווה תקדים עבור בתי ספר אחרים. בנוסף, ניתן לראות כי ניסיונו של בג"ץ להתערב במערכת החינוך החרדית לא צלח מכיוון שהורי התלמידות האשכנזיות דבקו בהחלטתם. פרשנות

(01:11 דקות)

משרד החינוך הודיע היום (רביעי) לבית המשפט העליון כי הוא מתיר לתושבי עמנואל לפתוח בית ספר אשכנזי ביישוב, ללא תקצוב המדינה. להחלטה זו מספר משמעויות. ראשית כל, מדובר במקרה ייחודי וחדש שבו מוסד פטור לא יקבל תקציב מן המדינה ושנית, מדובר בסוג של כשלון לניסיונותיו של בג"ץ להתמודד עם מערכת החינוך החרדית.

 

מוסדות פטור הינם מוסדות שפטורים מפיקוח ובקרה של הרשויות אך עדיין מקבלים מימון של 55% מתקציבם. כאמור, בית הספר החדש שיוקם לא יקבל את התקציב המבוקש הזה. לדברי כתב חדשות 10 לענייני חרדים, אבישי בן חיים, הדבר מטריד את סגן שר החינוך, מאיר פרוש, שחושש שהדבר יהווה תקדים לבתי ספר אחרים.

בנוסף, ההחלטה מעלה תהייה גדולה באם בג"ץ מכשיר את מדיניות החרדים המפלה את הספרדים בתוכם. לדברי בן חיים, הניסיון של מערכת המשפט הישראלית להתמודד עם הגזענות במערכת החינוך החרדית לא צלח והבעיה לא נפתרה. לאורך כל התקופה המדוברת החליטו אנשי החסידות שבנותיהם לא ילמדו עם הבנות הספרדיות, ואכן כך יהיה לבסוף עם פתיחת בית הספר החדש.

 

ההחלטה תאפשר להקים את המוסד שישמש את בנות "המגמה החסידית" שהוריהן סירבו לפתוח אותה יחד עם צירוף תלמידות ממוצא מזרחי. בהודעת המשרד לבג"ץ נכתב כי בשיקולים לאפשר פתיחת מוסד פטור, נלקחה בחשבון גם העובדה כי היישוב מרוחק מיישובים אחרים, וכי הסעת תלמידים אל מחוצה לו כרוכה בסיכונים בטיחותיים וביטחוניים.