מגדלים באוויר: כך מפתים זוגות צעירים לרכוש ביוקר דיור "מוזל"

"דיור בר השגה", מונח שנעשה שגור במחאה של קיץ 2011 ונהיה להבטחת בחירות נפוצה, מופיע כעת על שלטי ענק של רשויות מקומיות ברחבי הארץ – כשהוא מבטיח למאות רוכשים פוטנציאלים הנחה משמעותית על דירות, אם רק יזכו בהגרלה או יעמדו בתנאים מסוימים. "המפצח" יצא לבדוק את האותיות הקטנות שמתחת למבצעים הגדולים, וגילה שוב הבטחות שאינן עומדות במבחן המציאות

מאז קיץ 2011 מדברים פה בלי סוף על דיור בר השגה. דיבורים כמו חול, אבל במנותק לחלוטין מהשאלה המתבקשת: "כמה, בעצם, אתם מרוויחים?"


בכל העולם המערבי, דיור בר השגה מוגדר ככזה שלא גורם לנו להוציא יותר מ-30 אחוזים מההכנסה שלנו על הוצאות דיור. בפועל, שלושת העשירונים הנמוכים בישראל מוציאים 70 אחוזים מההכנסה שלהם על קורת גג.


בהיעדר הקישור בין המונח "בר השגה" לרמת ההשתכרות של הדיירים, נאלצו למצוא ברחבי הארץ פתרונות אחרים. בהרצליה, לדוגמה פיתחו את שיטת "דירה להשכיר" - היזם קיבל הנחה של כמאה מיליון שקלים על הקרקע, בתמורה להתחייבות לבניית דירות 75 מטר להשכרה בטווח הארוך במחיר זול ב-20 אחוזים ממחיר השוק.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "ההגדרה בחוק של 'דיור בהישג יד' בישראל הינה דיור להשכרה לטווח ארוך. חלק ממדינות העולם מסתמכות על מבחני הכנסה, אולם בישראל מבנה שוק השכירות שונה במהותו. בהתאם לכך, השכרה לטווח ארוך מאפשרת פתרון דיור גם לחסרי דיור שאין בידיהם הון עצמי מספק".


עוד נמסר כי "בנוסף, בתיקון 101 בחוק התכנון והבנייה שעבר זה מכבר, ישנו מסלול שבמסגרתו יכולות הרשויות לייצר פתרונות דיור במסגרת השטחים הציבוריים בתחומן, אך עיריות רבות בוחרות שלא לעשות כן על אף האפשרות הניצבת בפניהן".