BETA

15.07.2010

02:05

עודכן:

מיהו "א.א" המסתורי מפרשת הולילנד?

כחלק מהעיסוק בפרשת הולילנד, הוזכר אדם ששמו בראשי התיבות הוא "א.א". האם מדובר באהוד אולמרט, ואולי בעצם לא? מיהו אותו א.א אחר, אבנר אברג'יל, חלפן כספים חרדי מבני ברק? האם ואיך הוא קשור לפרשה, ומה זה בעצם אומר על אהוד אולמרט

(19:36 דקות)

 

כשהוגשה פרשת הולילנד לציבור, היא לוותה במסתורין סביב דמות מרכזית בה, ששמו הוזכר רק בראשי תיבות "א.א". הציבור נטה בקלות לחשוב, כי מדובר באהוד אולמרט. אולמרט, ששהה באותו זמן בספרד, נכנע ללחץ הציבורי, חזר לארץ ודיבר לאומה. "נעשה כאן ניסיון לרצח אופי שאין לו תקדים", אמר אז רה"מ.

 

פרשת הולילנד - דמויות מרכזיות

שמואל דכנר הוא דמות מרכזית מאד בפרשת הולילנד.הוא העביר לחוקרי המשטרה שורה ארוכה של שמות אנשי ציבור אליהם העביר כספי שוחד כדי שיקדמו את פרויקט הולילנד. את השוחד העביר, לדבריו בשמם של היזמים הלל צ'רני ואביגדור קלנר.

 

"בגין תרומתו של אולמרט לפרויקט, העבירו לו היזמים באמצעותי סכומים שהצטברו לכדי 3 וחצי מיליון שקלים. בתיעוד התשלומים נהגתי לרשום, עבור "א.א", כשמסרתי שיקים לפקודת "עצמי" לשלוחיו של מר אולמרט", נכתב בטיוטת כתב התביעה דכנר נגד צ'רני. לכתב התביעה צירף דכנר את ספיחי השיקים המדוברים, שם נראה בבירור כי השיקים אכן היו עבור "א.א".

 

אדם המקורב למאיר רבין, החשוד המרכזי בפרשת הולילנד התקשר למערכת התכנית וטען כי "א.א אינו אולמרט אלא אבנר אברג'יל, מלווה בשוק האפור בבני ברק".

 

בחיפוש אחרי שיקים עם השם א.א בשוק האפור נמצאה תביעה אזרחית של אברג'יל נגד דכנר.

דכנר, מסתבר, לווה כספים מאברג'יל וזה תבע אותו לאחר שלא החזיר את הכסף לפי תנאי ההלוואה. כדי להתגונן, דכנר חשף בפני בית המשפט שיקים שהעביר לאברג'יל. בגב השיקים מופעים ראשי התיבות "א.א"

 

משרד רואי החשבון ברלב,. הראינו לא את ספחי השיקים שעליהם מספר דכנר שעברו לאולמרט

רו"ח יניב בוכניק, ממשרד ברלב, הידוע במומחיותו בחקירות צווארון לבן ובשוק האפור: "אנחנו רואים שהשיקים ניתנו במקור לפקודת שמואל דכנר, בהמשך גולגלו לצד שלישי שלגביו אנחנו לא יודעים איפה הוא פדה את השיקים בעצמו"

בתגובה לשיקים שהציג דכנר בהתכתשות עם אברג'יל אמר כי "אלו שיקים שניתנו מהחשבון של דכנר והופקדו בסופו של דבר בחשבונות אחרים. יש על גב השק סימון של "א.א", שכנראה אותו מקבל שיק שם כסימון מאחורה כדי לדעת מיהו אותו גורם שהעביר לו את השיק ואליו הוא אמרו לפנות במקרה שהשיק חוזר".

 

"א.א" אם כן, הוא הסימן בשוק האפור שהשיק נפדה אצל אבנר אברג'יל. תחקירן התכנית חיכה מחוץ לביתו של אברג'יל עם מצלמה נסתרת עד שלבסוף יצא מביתו האיש המסתורי, אבנר אברג'יל. באופן פורמאלי הוא נגר, באופן פחות פורמאלי הוא מלווה בשוק האפור."יש עליי הרבה איומים בגלל השיקים האלה" סיפר אברג'יל בבית המשפט.

 

שמואל דכנר נקלע בשנים האחרונות למצוקה כלכלית שגורמת לו להתעסק בעיקר בגיוס מזומנים. הוא לווה, נסחט, מנכה ומסתבך בשוק האפור בסכומים של מאות אלפי שקלים.

דכנר מספר בבית המשפט שאברג'יל ניצל את מצוקתו והציע לו צדקה כדי שיוכל לטפל בביתו שחלתה בסרטן. "נפגשתי עם אברג'יל, מדובר בכריש בשוק האפור, אברג'יל הפעיל עליי מסכת איומים יומיומיים במשך כמה חודשים וזאת על מנת לסחוט ממני כפסים שלא כדין. הוא סחט אותי והוציא ממני כ-2.6 מיליון שקלים", טוען דכנר בתצהיר לבית המשפט.

אברג'יל טוען שבכלל היה שכיר של דכנר . הוא מסביר בבית המשפט כי זה לא הוא שדורש את הכסף מדכנר, אלא בכירים ממנו בשוק האפור שמכיוונם הוא מקבל גם איומים.

 

בית המשפט כבר מחק חלק מהתביעה של אברג'יל ונוטה למחוק את התביעה כולה שכן מדובר בהלוואות בשוק האפור. מבדיקות שערכו המשטרה והפרקליטות, לא נמצא שום רמז לכך שהכסף הזה הגיע לאולמרט, נהפוכו, הם משוכנעים כי "א.א" הוא אבנר אברג'יל.

 

במשטרה ובפרקליטות טוענים כי מלכתחילה לא הסתמכו על התיאורים המוגזמים של דכנר בכתב התביעה ושהחשדות נגד אולמרט התמקדו בשיקים שנמצאו אצל שולה זקן, בסכומים שהועברו לאורי מסר ובסכומים שהועברו לאחיו של אהוד, יוסי אולמרט. בינתיים זקן ומסר לא הפלילו את אולמרט ובדיקת הכסף שהועבר לאח טרם הושלמה.