BETA

08.05.2010

00:09

עודכן:

נוחי דנקנר: מה זה השטויות האלו הון ושלטון

תחקיר חדשות 10 חושף את עלייתו המטאורית של איש העסקים, נוחי דנקנר. מהתחקיר עולה כי את העסקות המשמעותיות שהביאו לו את הפריצה בקריירה, עשה דנקנר בעזרת שימוש בכספו של הציבור ובעזרת אישורים שהתקבלו בעזרת רגולציה דלה

(33:20 דקות)

נוחי דנקנר נחשב לאיש העסקים החזק והמשפיע ביותר בישראל. תחקיר חדשות 10 ניסה לפענח את האיש ואת עלייתו המטאורית למעמדו הנוכחי וחושף עסקות שאמנם בוצעו לפי החוק אך ספק אם ניתן לומר כי היו "כשרות" לחלוטין.

מהתחקיר עולה כי העסקות הגדולות בקריירה של דנקנר יצאו לפועל לאחר שקיבל את המימון לכך מכספי הציבור והמדינה. את המימון לעסקה בה קנה 12% מגרעין השליטה ב"בנק הפועלים" קיבל דנקנר לאחר שהמדינה אישרה לו לשנות את ייעודן של קרקעות שעליהן בריכות לאידוי מלח. קרקעות אלו הוחכרו למשפחת דנקנר בשנותיה הראשונות של ישראל.

פרשה זו עוררה הדים רבים בציבור ובקרב היועצים המשפטיים לממשלה, מני מזוז ואליקים רובינשטיין, אך אושרה. כיום, בן דודו של נוחי, דני דנקנר, חשוד כי נתן שוחד לשר האוצר בזמנו, אהוד אולמרט, על מנת שיאשר את העסקה ויאפשר לחברת "תעשיות מלח בע"מ" בבעלות משפחת דנקנר לבנות על הקרקע.

כמו כן, העסקה שהפכה אותו לבעל הקונצרן הגדול במדינה, קניית קונצרן איי.די.בי מידי משפחות רקנאטי וקרסו, נחלה הצלחה לאחר שקיבל הלוואה מהקרן ההסתדרותית "מבטחים".

דוח פנימי המתפרסם לראשונה, קובע כי "בהליכי אישור עסקת ההלוואה ממבטחים לקבוצת רוכשי השליטה באיי.די.בי נפלו פגמים של ממש. החלטת הדירקטוריון לאישור ההלוואה הוכרעה באמצעות הצבעה בכתב של דירקטור שלא נכח בישיבה, וזאת שלא כדין".

בעסקה בה נקנתה חברת "סלקום" צירף דנקנר לשירותיו את רואה החשבון, קובי בן גור, המקורב לראש רשות המיסים, איתן רוב. לבסוף, בעסקה ששוויה 1.4 מיליארד דולרים שילם דנקנר מיסים בהיקף של 40 מיליון דולר בלבד. כמו כן, מן התחקיר עולה כי דנקנר מעסיק בשורותיו אישי ציבור לשעבר ו"נערי אוצר".

"יותר מדי חברות נמצאות בבעלות דנקנר"

כך, נראה כי קיימת בישראל ריכוזיות רבה בכל ענף בתעשייה ובכלכלה הישראלית וכי "יותר מדי חברות" נמצאות בבעלותו של דנקנר, כך לדברי הפרשן הכלכלי, סבר פלוצקר. עם זאת, יש לציין כי דנקנר נחשב לפטריוט אמיתי ולפילנתרופ. הוא מקדיש רבע מזמנו לפעילויות חברתיות ולצדקה ותרם לעורף שנפגע במלחמת לבנון השנייה.

חברת איי.די.בי מוסרת בתגובה לדברים שעלו במהלך התחקיר כי באשר לסוגיית הריכוזיות, "הרי שהיא מוטעית, ומייצגת גישה פופוליסטית שאינה נסמכת על העובדות. חלקה של איי.די.בי בשוק, בתחומים שונים יורד מדי שנה. בשנים האחרונות מכרה איי.די.בי עשרות חברות בישראל ואת עיקר משאביה מפנה להשקעות בחו"ל. נוחי דנקנר מצר על הלחצים הבלתי ראויים, המביאים לכך שעשרות מיליארדי שקלים של יזמים ישראלים מוצאים את דרכם מחוץ לישראל".

בנוסף, "באשר לטענות שמועלות בדבר העסקת רגולטורים, הרי שאנשים מקצועיים, הפועלים בשירות המדינה, ראויים להשתלב במגזר העסקי ובמשק במשרות ההולמות את יכולתם וכישוריהם, בכפוף לחוק ולתקנות שקבעה המדינה".

עורך דינו של קובי בן גור הגיב לדברים ואמר: "מרשנו הינו רואה חשבון בעל ניסיון, וככזה ייעץ לקבוצת אי.די.בי ולמר דנקנר לגבי היבטי המס בנוגע לביצוע עסקת סלקום. מרשנו לא ייצג את חברת אי.די.בי, או מי מהחברות הנמנות עליה מול רשויות המס".