ברשות מחממים את השטח: יכריזו על "יום זעם" בירושלים מחר

ברשות הפלסטינית מתכננים לעודד מהומות במזרח ירושלים בעקבות חנוכת בית הכנסת "החורבה" , סמוך לכותל המערבי. ההנהגה המזרח ירושלמית: "כל עוד האירוע לא יתקרב להר-הבית, לא נתנגד". המפכ"ל מזהיר: "יש להזהר מהסלמה מיותרת"

בעוד בירושלים נמשכות חגיגות הכנסת ספר התורה לבית הכנסת המשוחזר "החורבה", ברשות הפלסטינית כבר מתכננים להכריז מחר על "יום זעם" בעיר. משטרת ישראל נערכת לקראת מהומות אפשריות ואלפי שוטרים צפויים לאבטח את האזור.

מוקדם יותר היום קרא מחזיק תיק ירושלים בפת"ח לערביי ישראל להגיע למסגד אל-אקצא החל ממחר בכדי "להגן עליו מפני תוכניותיה של ישראל". לטענת חאתם עבד אל-קאדר, הימים הקרובים הם המסוכנים ביותר בעבור ערביי ישראל מאז 1967'.

לדבריו, ישראל נוקטת באמצעי בטיחות עליונים כהכנה לתוכנית "גדולה ומסוכנת" שמטרתה לגרום לשינוי מהותי בסטטוס קוו בעיר. "על תושבי ירושלים ויתר ערביי ישראל להגיע למסגד החל ממחר מחשש שיהודים קיצוניים יפרצו לתוכו", הוסיף.

אל קאדר טען עוד כי ישראל מנצלת את העובדה שהעולם עסוק בנושא ההתנחלויות כדי "להמשיך לייהד את ירושלים ובעיקר את המקומות הקדושים בעיר". הוא ציין כי ישראל הופכת את העיר העתיקה לשטח צבאי סגור, דבר שבא במסגרת אותה תכנית לשנות את המצב הקיים בעיר.

עם זאת, בשיחות בלתי רשמיות שקיימו במשטרה עם ההנהגה הערבית במזרח ירושלים הועבר המסר כי כל עוד החגיגות לא יתקרבו להר הבית - הם לא יתנגדו להן.

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב דודי כהן אמר כי הוא מצפה מכלל הגורמים השונים בעת הזו לגלות אחריות למתן "אמירות שעלולות להביא להסלמה מיותרת בעיר".


המפכ"ל הוסיף כי "ההתבטאויות הקיצוניות והמסיתות אינן תואמות את המצב העובדתי בשטח. יחד עם זאת, משטרת ישראל ערוכה ופרוסה בי-ם בכוחות מתוגברים כדי להתמודד עם כל תרחיש אפשרי. אני סומך על המפקדים והשוטרים לגלות סבלנות, אורך רוח ובעת הצורך נחישות מול מתפרעים והפרות סדר ולאפשר קיום חופש הפולחן הדתי ושגרת החיים בירושלים".