החוקר שחשף את פרשת השחיתות ברשות: "יש הוראות לחסל אותי"

פרשת השחיתות ברשות הפלסטינית שנחשפה בחדשות 10 הכתה את הרחוב הפלסטיני בהלם. עורך "מען" מספר על כעס על חוקר השב"כ הפלסטיני שהבאני "שהדליף את המידע לישראלים". שהבאני זומן היום למשטרת ישראל וקיבל מידע על הכוונה לחסלו

(1:50 דקות)

בעקבות חשיפת חדשות 10 אודות שחיתות ברשות הפלסטינית הרוחות ממשיכות לסעור: עורך סוכנות הידיעות הפלסטינית העצמאית "מען", נאסר לאחם, סיפר היום (חמישי) לחדשות 10 כי הרחוב הפלסטיני "מוכה הלם". ואכן התגובות ברחבי הרשות קשות ובעיקר מהולות בהאשמות כלפי החוקר שחשף את הפרשה וישראל.

"זה כואב לנו פעמיים", מסביר לאחם, "יש כעס גדול על הבנאדם הזה (פהאמי שבאנה) שהדליף את האינפורמציה לישראלים ועל כך שהשתיקו את התגובות ברשות בשעות הראשונות". כעורך באתר הפלסטיני אומר לאחם כי בעקבות הפרשה, קרא במאמר שכתב לראש לשכת אבו מאזן, רפיק אל חוסייני - להתפטר.

בין הראיות שאסף ראש היחידה למלחמה בשחיתות בשירותי הביטחון ברשות הפלסטינית, פהמי שבאני תמימי, היתה קלטת בה נראה חוסייני, כשהוא נמצא בסיטואציות מיניות עם מועמדת לעבודה בלשכתו. "המשפחות הפלסטיניות נדהמו מזה", אומר לאחם שטוען כי אינו זוכר דבר כזה כבר 20 שנה.
הקריאה לפיטוריו של ראש הלשכה לא באות רק מצדו של עורך "מען" אלא מציפות את הרשות. "זאת רוח גבית לאבו מאזן לנצל את הגל הזה ולפטר את הרל"ש", מסביר צבי יחזקאלי, פרשן חדשות 10 לענייני ערבים. "יש כאלה שאפילו מדברים על משרה פנויה לחוסייני שהוא אזרח בריטי - כשגריר בלונדון". יחזקאלי מסביר כי אם אבו מאזן אכן יבחר בהוצאתו של חוסייני מתפקידו - האולטימטום שהציב שבאני ליו"ר הרשות - ידחה.

שבאני עצמו נקרא היום לתחנת משטרת ישראל בירושלים שם נאמר לו כי יש מידע על כוונה לחסלו. "אמרו לי שיש להם מידע שלאנשים מהרשות יש הוראות לחסל אותי". הקלטות שחשף הפכו אותו לגיבור התקשורת הערבית. הערוצים הערביים שלא רצו את הקלטות שלו בעבר ציטטו אותו היום בהרחבה.

אל מול הדברים הרשות הפלסטינית פתחה בקמפיין הכחשה. מזכ"ל הנשיאות הפלסטינית, טייב עבד אל-רחים, טען שמדובר בסיפורים "מפוברקים" של "קצין זוטר שפוטר לפני שנתיים ומשתף פעולה עם הישראלים". בכיר אחר ברשות הפלסטינית הטיל את האשם דווקא על ממשלת נתניהו ואמר כי "מדובר בקמפיין מטעם ממשלת הימין הישראלית נגד אבו מאזן".

"אין לנו מדינה מושלמת"

ביום שלישי האחרון חשף פרשן חדשות 10 לענייני ערבים, צביקה יחזקאלי את הפרשייה במסגרתה, לפי החשד, עברו מאות מיליוני דולרים של סיוע בין-לאומי לכיסיהם של מושחתים ומקורבים בצמרת הרשות. החשיפה התאפשרה בעקבות חקירה שניהל השב"כ הפלסטיני במשך שש שנים במטרה לברר לאן הלכו כספי התרומות שהגיעו לרשות הפלסטינית מכל רחבי אירופה וממדינות ערב.

מממצאי החקירה עלה כי השיטה פעלה בשני אופנים - בדרך אחת התבצעו משיכות גדולות על ידי בכירים ברשות מחשבונות הרשות בבנקים שמפוזרים בעמאן ובקהיר בסכומים שמגיעים למילוני דולרים. ובדרך אחרת - הסכומים שהוצהרו למשיכה (לצורך קניית אדמות, קניית נכסים), לא תאמו את המשיכות עצמן וכך שולשלו לכיסי הבכירים עשרות מיליוני דולרים.

"אין לנו מדינה מושלמת אנחנו תחת כיבוש והכסף שלנו בא מתורמים, הערבים, הישראלים", אומר עורך "מען". הוא סבור כי הסיטואציה הזו תמשך עד שתהיה ברשות ממשלה חזקה.