BETA

23.09.2009

20:11

עודכן:

אובמה בעצרת האו"ם: ארה"ב לא תקבל את ההתנחלויות

בנאום שנשא בעצרת האו"ם, התייחס הנשיא האמריקני לתהליך השלום במזרח התיכון וקרא לישראל והפלסטינים לשוב למשא ומתן ללא תנאים מוקדמים. עוד אמר: "על איראן וקוריאה הצפונית לנטוש את הגרעין או לשאת בתוצאות"

(4:02 דקות)

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נשא הערב (רביעי) נאום בעצרת הכללית של האו"ם, בה פירט את הקשפתו לגבי מגוון סוגיות העומדות על סדר היום העולמי. אובמה התייחס בהרחבה לסכסוך הישראלי-פלסטיני, וחזר על מחויבותו לפתרון של שתי מדינות – ישראל ופלסטין – החיות בשלום וביטחון זו לצד זו.

"אתמול היתה לי פגישה עם ראש הממשלה נתניהו והנשיא עבאס", אמר הנשיא האמריקני בהתייחסו לפגישה המשולשת שהתקיימה אתמול בניו יורק. "עשינו התקדמות, אבל יש צורך בהתקדמות נוספת", הבהיר אובמה והתייחס לצעדים שנעשו עד כה.

הנשיא האמריקני אמר, כי הפלסטינים פעלו נגד תשתיות הטרור בגדה המערבית, ואילו ישראל העניקה חופש תנועה רב יותר לפלסטינים. לדבריו, התוצאה של שני המהלכים הללו היא צמיחה כלכלית ברשות הפלסטינית, ששיפרה את איכות החיים של התושבים.

"אנחנו קוראים לפלסטינים להפסיק את ההסתה נגד ישראל, ואנחנו ממשיכים להדגיש כי ארה"ב לא תקבל את הלגיטימיות של המשך הפעילות הישראלית בהתנחלויות", הבהיר אובמה וזכה למחיאות כפיים סוערות.

"המטרה ברורה - שתי מדינות שחיות זו לצד זו בשלום וביטחון", אמר אובמה וקרא לשני הצדדים לשוב לשולחן המשא ומתן ללא תנאין מוקדמים, כדי לדון בכל הסוגיות שעומדות על הפרק - ביטחון, גבולות, ירושלים והפלטינים. אובמה אף הוסיף, כי ארה"ב בהנהגתו תפעל לקידום השלום בין ישראל לסוריה ולבנון, ושאר העולם הערבי.

"אנחנו צריכים לזכור, כי מי שמשלם את המחיר הם לא אנחנו – הפוליטיקאים - אלא הילדה בישראל שמפחדת מרקטה שתיקח את חייה והילד בעזה שאין לו מים נקיים ומדינה משלו. זכותו של כל אדם לחיות בכבוד ובביטחון", סיכם אובמה.

אובמה לאיראן וקוריאה הצפונית: "נטשו את הגרעין או שאו בתוצאות"

אובמה התייחס בנאומו גם לנושא הנשק הגרעיני, ואמר כי ארה"ב בהנהגתו תפעל לעצירת התפשטות הגרעין בעולם. "לכל העמים יש זכות לאנרגיה גרעינית לצרכי שלום", אמר הנשיא האמריקני, אך הבהיר כי אסור להסכים למדינות נוספות שיחזיקו בנשק הקטלני.

לדבריו, ישנן מדינות המתעלמות מהסוכות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית, ובראשן ניצבות איראן וקוריאה הצפונית. אובמה הבהיר, כי 12 החודשים הקרובים יהיו קריטיים עבור המדינות הללו. "אנו מכבדים את זכויותיהן ואני מחויב לדיפלומטיה שתספק שלום ושגשוג, אם המדינות הללו יעמדו בהתחייבויותיהן", הוסיף.

עם זאת הוסיף הנשיא האמריקני, כי במידה שטהרן ופיונגיאנג ימשיכו להתעלם מהקהיליה הבין-לאומית, העולם יצטרך לפעול. "אם הם ישימו את הנשק הגרעיני לפני היציבות העולמית והאזורית, הם יצטרכו לשאת בתוצאות", הבהיר אובמה. "העולם צריך להתייצב ולומר שהחוק הבין-לאומי אינו ריק מתוכן, העתיד לא שייך לפחד".

"עלינו להתחיל עידן חדש של הידברות וכבוד הדדי"

בפתח נאומו אמר אובמה כי הוא נרגש לדבר לראשונה מול עצרת האו"ם. "אני בתפקיד רק תשעה חודשים, אבל לפעמים זה נראה יותר", אמר הנשיא. "אני מודע היטב לציפיות שמלוות את הנשיאות שלי. יש לי תקווה ששינוי אמיתי הינו אפשרי, ושארה"ב תנהיג את השינוי הזה".

הוא התייחס למגנה האנטי-אמריקנית בחלקים רבים בעולם, והבהיר: "האחריות שלי היא לנהוג על פי האינטרסים של עמי ושל ארצי, אבל אני מאמין כי בשנת 2009, יותר מכל נקודה בהיסטוריה, האינטרסים של המדינות השונות - זהים. אנחנו באים ממקומות רבים, אבל יש לנו עתיד משותף. עלינו להתחיל עידן חדש של הידברות וכבוד הדדי, ועלינו להתחיל עכשיו. נאומים לא יפתרו את הבעיות. יש לנקוט בפעולות".

הוא קרא לעולם להתאחד סביב המלחמה באל-קאעדה ובשאר ארגוני הטרור ובהתמודדות עם המשבר הכלכלי. "אמריקה לא תפתור את בעיות העולם לבד", הבהיר אובמה. "זה עידן של ביחד. עלינו לקחת אחריות גלובלית לאתגרים גלובליים. אם ניכשל – הקיצוניים ימשיכו בטרור, יהיו סכסוכים, רצח עם, יותר אומות חיזיקו בנשק גרעיני, ובעולם יהיו עוני ומחלות".