BETA

13.09.2015

03:35

עודכן:

רגע אחד מתשע"ה: לכבות את אור הקסם

בוקר שלם הסתובבנו בקריות, נעים מרמז לרמז, כדי למצוא את משרדי החברה שרימתה את אזרחי ישראל, עם הבטחות לתחליף ריטלין והלוואות בריביות של שוק אפור. כשהצלחנו להיכנס לשם, המנהלת לא אהבה את זה - והשתמשה באלימות כדי למנוע מהציבור לראות את האמת • פרויקט סוף השנה

רק כשהתבקשתי לסכם את שנת תשע"ה, לראשונה מאז עלינו במהדורה המרכזית עם מוסף הצרכנות "ברקוד", עצרתי להתבונן לאחור. והאמת, שאי אפשר לצעוד קדימה אל עבר שנה חדשה מבלי להסתכל אחורה. לעשות חשבון. לבחון את הטוב ואת הרע, את ההצלחות ואת הטעויות, ובעיקר לשאול - האם אני ממלאת כראוי את השליחות שלי.

 

לבחור מתוך ההתבוננות לאחור רגע אחד משמעותי, אחד מתוך עשרות כתבות ותחקירים שנעשו במסגרת "ברקוד", זו משימה ממש לא פשוטה. האם זהו הרגע שבו הצלחנו להיכנס אל תוך דירה בבניין הנעול בפרויקט המרפסות הקורסות בחדרה, וגילינו את קורות הברזל ולוחות הפלדה החדשים לחיזוק הבניין?

 

> לכתבות נוספות בפרויקט סוף השנה

אלמוג בוקר עמד על נקודת התצפית, וקפא

אלי לוי צפה במפקד המחוז מקבל החלטה אמיצה

גיל תמרי לא האמין למה שכתוב בהזמנה

מאור צור ישב ליד מיטתה של דורון גנון
דורון הרמן מצא נקודות אור באפלת המשטרה

ניק קוליוחין שבר לרגע את שרשרת המזון
מירי מיכאלי לא שוכחת את החיוך של דן
אור הלר כותב על המלחמה שלא היתה
אביעד גליקמן סגר מעגל עם הרשעת אולמרט


האם זהו הרגע שבו עמדנו בשקט, מתחבאים עם נציגי המשטרה הירוקה בתוך חדר סגור, בדירה שבסלון שלה מדביר בלתי חוקי בדיוק נערך להדברה מהסוג שגרם למותם של ילדי משפחת גרוס בירושלים?

 

או אולי אלו בכלל הרגעים במעבדת בריאות הציבור בתל אביב, שם קיבלנו - שחור על גבי לבן - את תוצאות המעבדה על הזיהום במי המזרקות בהן רוחצים הילדים בכל הארץ, או את התוצאות המוכיחות כי המים לשתייה במכשירי הסינון היוקרתיים והיקרים אינם טובים יותר בריאותית ממי הברז?

 

אולי אלו הרגעים שבהם הצטרפתי לפשיטה על סופרמרקט גדול בראשון לציון, שבו מכרו לציבור עופות מופשרים כטריים, ודגים פגי תוקף?

 

אבל רגע צריך לבחור, ואני בחרתי ברגע שהכי כאב לי השנה - לא רק רגשית, אלא גם פיזית. זהו הרגע שבו מנהלת החשבונות בחברת "אור הקסם" (המשווקת דיאטות טבעיות שונות, תחליפים לריטלין מצמחים והלוואות בריבית של השוק האפור ועוסקת - איך נאמר - בעיקר בהוצאת כספים מישראלים תמימים) - מבינה שהצלחנו למצוא אותם, להיכנס אל משרדיהם ולתעד את הנעשה שם, ומתחילה לדחוף אותי החוצה בכוח, בצרחות, באיומים וכן, גם במכות, בעיטות, במילה אחת - אלימות.


עם יד על הלב - זה היה מלחיץ מאוד. לרגע הזה קדמו שבועיים של תחקיר מאומץ של כל מערכת "ברקוד". כולנו ניסינו להבין מה, ובעיקר מי, עומד מאחורי המוצרים האלה.

 

לוקח זמן להתרגל, תקנו עוד

 

יש לי חברה טובה מאיזור השרון, עם ילד מקסים בכיתה ב' שאובחן כסובל מהפרעות קשב וריכוז. היא חוששת מריטלין ודומיו, ונפלה קורבן ל"אור הקסם". 3,000 שקלים (שאין לה) היא הוציאה על התחליף הצמחי "רטלקס" של החברה. כשלא עזר דבר, הם כל הזמן שיכנעו אותה לקנות עוד, כי "לוקח זמן להתרגל". כשרצתה להחזיר את המוצרים, להתלונן - לא היה לה עם מי לדבר.

 

וזה גם היה האתגר שלי. להגיע אליהם. להבין מי הם. גם בשביל החברה שלי, וגם בשביל כל אותם ישראלים שהאמינו ורכשו לא רק תחליף ריטלין, אלא גם דיאטת "איזי לייף" או דיאטה אחרת, או שהתפתו לקחת הלוואה מאור הקסם, כי אין להם איך לגמור את החודש, והם לא הבינו את המשמעות של 40%, 60%, ואפילו 80% ריבית.

 

משרדי חברת
 

משרדי חברת "איזי-לייף". הלכנו מרמז לרמז(חדשות 10)

 

באותו הבוקר הסתובבתי שעות עם עורך ברקוד, ליאור לנדנברג, בכל איזור הצ'ק פוסט והקריות, עוברים מרמז לרמז, מטיפ לטיפ, מכתובת לכתובת. עוריכ דין, לקוחות, מתעניינים, גורמים רשמיים - אף אחד לא ידע איפה הם יושבים, אותם אנשי "אור הקסם". אף אחד לא יודע איפה יושבים מי ששלחו מיליוני הודעות ספאם לכל בני ישראל.


כשהגענו וגילינו את המקום, את המשרדים, אי שם בין שני מוסכים באיזור תעשייה באחת מהקריות, נכנסנו פנימה עם מצלמה. לפנינו נגלו עשרות ארגזים קטנים, מוכנים למשלוח. מדהים היה לשמוע איך בחדר אחד מוקדנית משווקת הלוואות וליד דיאטה, וכמובן - את התחליף לריטלין. ולידם, חדרה של מנהלת החשבונות, אותה ראינו יושבת ובידה ערימה שמנה של צ'קים. זו אותה אישה שתקפה אותי וגירשה אותי מהמקום. את מה שהיה שם, שידרנו עוד באותו הערב.

 

איך את מתכוננת לחג, מירב?

 

ועכשיו, רגע לפני שתשע"ה תחלוף, אני חושבת עליה. שמה, ככל הידוע לי, הוא מירב. אני מדמיינת כיצד היא עומלת על הכנת החג, מתכוננת לשנה החדשה. חושבת על המנהלים שלה, על הבעלים של "אור הקסם", על המוקדנים והמוכרנים שעובדים שם, על מי שמייצרים בעבור אור הקסם את הבלוף הצמחי לדיאטה או להפרעות קשב וריכוז, ומרמים אנשים בלי להניד עפעף.

 

אני מאחלת למירב מאור הקסם - ולכל האנשים שאיתה - לעצור. רגע לפני שתתחיל תשע"ו, להסתכל רגע לאחור על השנה שחלפה, ולשאול את עצמם האם בשנה הבאה לא עדיף שימצאו עבודה אחרת - כזו שאפשר איתה להסתכל ביושר במראה.

 

הלוואי שהשנה הבאה תהיה שנה הוגנת.