"ההזמנה לדיאלוג עם איראן לא תישאר על השולחן לנצח"

מזכירת המדינה האמריקנית מיישרת קו עם הנשיא אובמה • לאחר שאתמול פורסמו דברים של הנשיא בהם נרמז על שינוי בגישת וושינגטון כלפי טהרן, אומרת קלינטון: לאיראן אין זכות לתוכנית גרעינית צבאית • "אין לנו אשליות לגבי אופי הממשל ברפובליקה המוסלמית, ועם זאת דיאלוג הוא הדרך הטובה ביותר" - דברי קלינטון

(26 שניות)

מזכירת המדינה האמריקנית, הילארי קלינטון, הזהירה היום (רביעי) את איראן כי הזמן להיענות להצעה האמריקנית לפתור את סוגיית הגרעין בדרכי שלום, הולך ואוזל.

ההערות הללו הן חלק מנאום שהוקדש למדיניות החוץ האמריקנית, אותו נושאת קלינטון בוושינגטון. "איראן צריכה להשיב על ההצעות שלנו עכשיו" - צפויה קלינטון לומר בנאום "ההזדמנות לא תישאר פתוחה לנצח". קלינטון אף הוסיפה ואמרה כי לרפובליקה המוסלמית אין זכות לתוכנית גרעין צבאית.

מזכירת המדינה האמריקנית האשימה את טהרן על נקיטת פעולות "שאינן מקובלות" כדי לדכא את המחאה שהתעוררה ברפובליקה המוסלמית לאחר הבחירות.

היא אמרה כי לה ולנשיא, ברק אובמה, אין כל אשליות לגבי אופיו של הממשל בטהרן, ואולם היא הוסיפה כי הם עדיין משוכנעים ששיחות ישירות הן הדרך הטובה ביותר לשכנע את הבכירים האיראנים לשנות את המדיניות שלהם.

וושינגטון נוקטת לאחרונה בטון חריף יותר בכל הנוגע להתבטאויות בנושא האיראני.

בראיון שנערך ב-CNN עם הנשיא האמריקני אמר אובמה: "לאור האלימות המוגזמת והיד הקשה שהופעלה נגד אזרחים, דיפלומטים ועיתונאים ברחבי איראן - לא ברור אם כעת יש לרפובליקה המוסלמית מקום לעבור דרך הדלת, שהושארה פתוחה". אובמה אמר את הדברים בשבוע שעבר, בעת שביקר בגאנה.

הנשיא האמריקני הוסיף כי הוא אינו בטוח האם טהרן, תחת ההנהגה הנוכחית, בשלה לדיאלוג. "אינני יודע אם הם מסוגלים לצעוד במסלול שוחר שלום עם שכניהם, ולהיצמד לנורמות ההתנהגות הבינלאומיות" אמר הנשיא למגיש - אנדרסון קופר.

בביקורו בפסגת ה-G8 אמר אובמה, כי אם איראן לא תשנה את התגרותה בעולם בנושא הגרעין "העולם יידרש לנקוט בצעדים נוספים נגדה". לדברי אובמה: "אנחנו לא מתכוונים לחכות לנצח".