באן נכנע ללחץ: לדוח על עופרת יצוקה אין תוקף משפטי

מזכ"ל האו"ם החליט שלא לעורר תקרית דיפלומטית חריפה בין ישראל לאו"ם והחליט שלא להעניק תוקף משפטי לדוח הוועדה על המבצע הצבאי בעזה • בדוח האשימה הוועדה את ישראל בפגיעה מכוונת באזרחים חפים משפע ובירי בלתי פרופורציונאלי

(1:51 דקות)

מזכ"ל האו"ם באן קי מון אמר אתמול (שלישי) כי "לדו"ח הוועדה שחקרה את המבצע הצבאי הישראלי בעזה אין תוקף משפטי".

באן למעשה מעקר את הדוח שעיקרו פורסם מוקדם יותר אתמול, ובניגוד לדוח מתייחס בהרחבה לירי הרקטות והטילים לעבר ישראל במהלך המלחמה בעזה. את הדברים אמר מזכ"ל האו"ם במהלך מסיבת עיתונאים בה פרסם באופן רשמי את הדו"ח, שכאמור עיקריו כבר דלפו לתקשורת.

גורמים דיפלומטיים ישראלים וגורמים מדיניים בירושלים הפעילו לחץ כבד על מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, לדחות את פרסומו של הדוח או לצמצם את ההאשמות נגד ישראל. הצהרתו של באן כי לא יהיה לדוח תוקף משפטי, היא סימן כי באן הבין שעלול לפרוץ משבר דיפלומטי בים ישראל להו"ם בנושא והחליט לרכך את המסקנות הקשות.

הוועדה שכתבה את הדוח, בראשותו של איאן מרטין, פעיל זכויות אדם מוכר, ביקרה ברצועת עזה, נפגשה עם נציגי צה"ל ומשרד החוץ ואלו הציגו לה ממצאים מפורטים בכל מה שקשור לירי על מתקני אונר"א במבצע.

בין הממצאים חומרים מודיעיניים שהוכיחו פעילות של אנשי חמאס בסמוך למתקנים של אונר"א. למרות המסמכים והצילומים שהגיש צה"ל, קבעו חברי הוועדה כי ישראל השתמשה בכח מוגזם וביצעה ירי לא פרופורציונלי, שפגע באזרחים פלסטינים באופן מופרז.

הוועדה האשימה את ישראל בביצוע מעשים חמורים תוך כדי הלחימה בעזה, ובראש וראשונה ירי לא פרופרציונלי ופגיעה מכוונת באזרחים ובמוסדות האו"ם.