"עיתוי חקירת המעורבים בפרשת ליברמן אינו קשור לבחירות"

פרקליט המדינה משה לדור מגיב לטענות לפיהן עיתוי החקירות בפרשה שבה חשוד יו"ר ישראל ביתנו בהלבנת הון ובזיוף מסמכי תאגיד - מכוון לעת הבחירות ואמר כי "יש הצדקה לחקירה. הסיבה היא שבחירות שעומדות על הפרק אינן צריכות להשפיע על קצב החקירה אלא במקרים נדירים - וזה לא אחד מהם"

(2:01 דקות)

פרקליט המדינה משה לדור הגיב בצהריים (שני) לטענות של אביגדור ליברמן על כך שהממסד רודף אותו פוליטית. לדברי לדור, עיתוי חקירת המעורבים בפרשת החשדות נגד יושב ראש ישראל ביתנו, אינו קשור למועד הבחירות.

"יש הצדקה לחקירה. הסיבה היא שבחירות שעומדות על הפרק אינן צריכות להשפיע על קצב החקירה אלא במקרים נדירים וזה לא אחד המקרים". עוד הוסיף לדור "אילו היינו מחליטים להימנע בשלב הזה להמתין שבועיים ולבצע את החקירה יום או שבוע או שבועיים לאחר הבחירות - היו מציגים לי שאלה זהה עם החלפת מילה אחת או שתיים".

אתמול עיכבה היחידה הארצית לחקירות הונאה לחקירה שבעה חשודים בפרשה, ואף ערכה חיפוש בבתיהם. בין המעוכבים גם הייתה גם בתו של אביגדור ליברמן, מיכל, וכן עורך דינו. מדובר בחקירה שמתנהלת זה שנתיים וחצי, במסגרתה חשוד ליברמן בעבירות של הלבנת הון, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות נוספות. בשעות הערב הוארך מעצרם של 3 מהחשודים והשאר שוחררו למעצר בית.

בעקבות החלטת המשטרה נמסר ממפלגת ישראל ביתנו כי לא מפתיע שחקירה "שנמשכת כל כך הרבה שנים בדממה מוצאת לה ביטוי שבועיים לפני בחירות כשהמגמה מצביעה חד משמעית על התחזקותו של ליברמן".

ראשיתה של החקירה באפריל 2006 , כאשר היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הנחה את משטרת ישראל לחקור את החשדות נגד ליברמן. היום נערכו חיפושים בבתיהם של החשודים, שחלקם יובאו בהמשך היום לדיון בהארכת מעצרם.

במשטרה אומרים כי בחיפושים הבוקר נתפסו מסמכים רלבנטיים שקשורים לתוכן החקירה. עוד מציינים במשטרה כי מדובר בחקירה מורכבת , מסועפת ובעלת היקף רב בארץ ובחו"ל, שכוללת גם ביצוע חיקורי דין במדינות בעולם .

החקירה עוסקת בחשד לפיו ליברמן קיבל כספים מאיש העסקים מרטין שלאף עבור מערכת הבחירות שלו באמצעות חשבונות פיקטיביים. המשטרה טענה במהלכה כי יש בידיה חשדות כבדים ומבוססים נגדו.

למרות עתירות שהגיש ליברמן בדרישה למנוע עיון במסמכים הקשורים לחקירה, התיר בית המשפט למשטרה לעיין ביותר מאלף מסמכים. במסגרת פסיקה שניתנה לפני כשנה בבית המשפט המחוזי בתל אביב, קבע השופט שמואל ברוך כי "התמונה המצטיירת, שעוגנה בתשתית ראייתית ולא בהכרח במידעים, היא תמונה מדאיגה, המצביעה על מעורבות לכאורית של ליברמן, בתו, ואני חייב לומר בצער, גם של עו"ד יואב מני (פרקליטו), במעשים שדבק בהם יותר מאשר גוון של פלילי".