הממשלה אישרה: הגנה מלאה לחיילי וקציני צה"ל

שרי הממשלה קיבלו את הצעתו של שר הביטחון להעניק תמיכה משפטית מלאה לאנשי הצבא, במידה ויוגשו נגדם תביעות משפטיות בנושא המבצע בעזה • בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה כי "לא ניתן למתחסדים להזיק למי שפעל מטעמנו בעזה"

(1:42 דקות)

ממשלת ישראל אישרה הבוקר (ראשון) את הצעתו של שר הביטחון, אהוד ברק, להעניק תמיכה מלאה לקציני ולחיילי צה"ל שיואשמו בחו"ל בפשעי מלחמה על תפקידם במבצע "עופרת יצוקה" בעזה.

הממשלה החליטה לדון בנושא בעקבות דיווחים על כוונה של פלסטינים להגיש תביעות על פשעי מלחמה, נגד קצינים בצה"ל. בעקבות ההחלטה יוענק סיוע משפטי לכל חייל או קצין שתוגש נגדו תביעה בשל השתתפותו במבצע. שר המשפטים, דניאל פרידמן, מונה להיות האחראי על פעילות משרדו בנושא ולהקמת צוות מיוחד שיטפל בתביעות, אם אלו יוגשו.

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר בפתח הישיבה כי "מדינת ישראל תיתן גיבוי מוחלט לכל מי שפעל בשמה ומטעמה ולא תיתן למתחסדים ולמגלגלי העיניים להזיק להם. קציני וחיילי צה"ל צריכים לדעת שהם בטוחים מפני תביעות בבתי משפט בחו"ל - ישראל תגן עליהם כפי שהם הגנו עלינו".

אולמרט הוסיף כי עם תום המבצע ברצועת עזה "מנסים ארגוני הטרור לבוא בחשבון עם ישראל בזירה המשפטית באמצעות לוליינות מוסרית, האופיינית לארגונים כאלה שמנסים להפוך תוקף למותקף ומותקף לתוקף".

השר פרידמן אמר כי "ישראל מקיימת את חוקי הדין הבינלאומיים. קיימת אפשרות שיהיה ניסיון לייצר תמונה מעוותת לגבי מה שהרתחש ברצועת עזה. יש לנו את הכלים להתמודד. החמאס מסתתר מאחורי כלים בינלאומיים - אני לא מאמין שהעולם יאפשר זאת".