לאחר התקלה בפעם הראשונה: אובמה נשבע בשנית

נשיא ארצות הברית יכול לישון עכשיו בשקט. לאחר התקלה הקלה בעת השבעתו הראשונה, נשבע הלילה אובמה פעם נוספת וללא טעויות, ואף התלוצץ עם העיתונאים: "החלטתי להישבע שוב כי זה פשוט היה כל כך מהנה בפעם הראשונה..."

(2:26 דקות)

לאחר שנכשל בלשונו במהלך ההשבעה הראשונה לתפקיד נשיא ארצות הברית, ערך הלילה (חמישי) הנשיא ברק אובמה השבעה נוספת. השופט ג'ון רוברטס השביע את אובמה בשנית - אירוע נדיר בתולדות ארצות הברית.

התבלבלותו של אובמה בהשבעה הראשונה נבעה משימוש לא נכון של השופט רוברטס במילות ההשבעה ובקצב אמירתן לאובמה. "אל דאגה", נמסר מהבית הלבן, "אובמה הוא עדיין הנשיא מאז יום כניסתו הרשמית לתפקיד".

הבית הלבן מסר כי אובמה החליט לערוך שוב את ההשבעה "מתוך זהירות". הפעם, המאורע התקיים ב"חדר המפות" של הבית הלבן מול קבוצה קטנה של עיתונאים ולא מול עיני העולם כולו בגבעת הקפיטול.

"החלטנו לערוך השבעה נוספת מכיוון שהראשונה הייתה כל כך מהנה", התלוצץ ברק אובמה עם עיתונאים שסיקרו את האירוע. מצלמות לא הורשו להיכנס לחדר ההשבעה, מלבד זאת של צלם הבית הלבן. בהשבעה נכחו כמה מעוזריו הקרובים של אובמה.

השופט רוברטס עטה את גלימתו השחורה ואמר לאובמה: "האם אתה מוכן לבצע את השבועה?". אובמה השיב: "כן, אני מוכן, ואנחנו הולכים לעשות את זה מאוד איטי". השבועה בוצעה ללא טעויות וכעת אובמה יכול לישון בשקט.

יומו הראשון של אובמה כנשיא - עמוס ביותר

את יומו הראשון בתפקיד נשיא ארצות הברית, פתח ברק אובמה בתפילה רב-דתית בקתדרלה הלאומית שבוושינגטון הבירה. אובמה ספג ביקורת מהימין האמריקני על כך שאחת מהנציגות האיסלאמיות שהוזמנו לאירוע הייתה אינגריד מדסון, מי שהוגדרה על-ידי האף.בי.איי כאחת מהפעילות המרכזיות של חמאס בארצות הברית.

מהקתדרלה יצא אובמה אל הבית הלבן לדיון מיוחד עם ראשי הצבא. אובמה דן איתם בכוונתו להסיג את הכוחות האמריקניים מעיראק בתוך שישה-עשר חודשים.

מיד אחר-כך התפנה אובמה לענייני הכלכלה הבוערים. בוול-סטריט נרשמו ירידות השערים החדות ביותר אי-פעם ביום השבעה של נשיא אמריקני. ראש מטה הבית הלבן, ראם עמנואל כבר הקפיא את כל הוראות השעה והצווים שהנפיק בוש ביומו האחרון בתפקיד. "החל ממחר נצא במספר הצהרות בענייני מדיניות חוץ ופנים. אני חשוב שחשוב שנפעל במהירות" הצהיר אובמה לאחר כניסתו לתפקיד.

בנוסף, קיים אובמה שיחות טלפון עם מספר מנהיגים מהמזרח התיכון, ובהם ראש ממשלת ישראל, יושב ראש הרשות הפלסטינית, מלך ירדן ונשיא מצרים.

כמו כן, אובמה הורה על הקפאת שכרם של כמאה עובדים בעלי משכורת גבוהה בבית הלבן, ועל הטלת הגבלות על הלוביסטים הפועלים שם. אובמה הכריז על כך במהלך טקס השבעתם של עובדי הבית הלבן ואמר כי בשעה שמשפחות נאלצות להדק את החגורה גם וושינגטון נאלצת לעשות זאת.