אהלן וסהלן, ברק חוסיין אובמה

השבוע במדור "ערבים ברשת": מה חושבים המוסלמים על ברק אובמה עם כניסתו לבית הלבן? • הכירו את הכבאים של רצועת עזה • ערביי ישראל חלוקים בדעתם לגבי השתתפותה של מירה עוואד באירוויזיון • וגם: מה העונש על שתיית אלכוהול במלזיה?

"שחר חדש", "ניצחון לכולנו", "עמדו והריעו לאובמה" – אלו לא כותרות של עיתונים אמריקנים או ישראלים, אלא מסרים שמעבירים כתבי העת והבלוגרים הערבים לתושבי המזרח התיכון בהתייחסם להשבעתו של ברק אובמה.

בעולם הערבי שוררת אופטימיות רבה בעקבות השבעתו של ברק אובמה לנשיא ארצות הברית החדש. הערבים סבורים כי יחול שינוי בגישה של הבית הלבן כלפי המזרח התיכון במהלך כהונתו של אובמה ומצפים ממנו שיביא עימו יותר סובלנות ודיאלוג.

הסיבות לתמיכה הערבית באובמה רבות ומגוונות. ראשית, בעולם הערבי שוררת התחושה שהמצב לא יכול להיות גרוע יותר מתקופת כהונתו של בוש. כמו כן, אובמה, שאינו מסתיר את שם אביו - חוסיין - נתפש כמי שיכול להבין את מצוקות העולם הערבי, גם מהפאן האנושי וגם מהפאן התרבותי.

בחמאס מביעים נכונות לדיאלוג של ממש עם אובמה ומוכנים להכשיר את המצב בעזה לשם כך. גם בסוריה, באיראן ובחיזבאללה מרוצים מהנשיא החדש – שם מקווים לביטול המונח "ציר הרשע" ולפתיחת דיאלוג תוך כדי קידום אינטרסים פרטיים. התמיכה הרבה באובמה באה לידי ביטוי גם בקהילות הערביות בארצות הברית, שם מקווים שבחירתו תסייע למיעוט הערבי להתקדם מבחינה כלכלית, חברתית ופוליטית.

לצד כל אלה, ישנם ערבים רבים שחוששים כי כל הדברים המעורפלים שנשמעו בקמפיין הבחירות של אובמה אינם מעידים על מה שיהיה לאחריהם. אנשים אלה סבורים כי אין הבדל משמעותי בין אובמה לבוש וכי לא צפוי שינוי אמיתי, לפחות בכל הנוגע למדיניות החוץ האמריקנית כלפי המזרח התיכון.

"כולם אויבים של הערבים והאסלאם", כותבים אינספור גולשים ובלוגרים ערביים. מיטיב לתאר זאת גולש פלסטיני באתר אל-ערביה: "אובמה, אינו אלא בוש מספר 2. יא ערבים, ארצות הברית לעולם לא תשנה את מדיניותה האוהדת לישראל".

הכבאים של רצועת עזה

בזמן המלחמה בעזה עמלו כאן בארץ צוותי הכיבוי, השיטור, מגן דוד אדום ופיקוד העורף כדי לסייע לתושבי הדרום להתמודד עם נפילות הקסאמים הרבות. השבוע חושפת התקשורת הערבית את סיפורם של הכבאים הפלסטינים שעבדו יומם וליל ברצועת עזה כדי לחלץ פצועים ולכבות שריפות.

הכבאים בעזה אחראים גם על חילוץ והגשת עזרה ראשונה לנפגעים ומגיעים מייד למקום האירוע כאשר יש דיווח על נפגעים. אחד הכבאים, עאבד שרפי, שעובד בעזה כבר 15 שנה, מספר בדרכו לבית לאהיה שבצפון הרצועה: "אנו ממשיכים את עבודתנו גם לאחר הפסקת האש. עדיין ישנם אנשים שקבורים מתחת להריסות וצריך לחלצם".

"ראינו זוועות רבות", מספרים עאבד וחברו לעבודה בסאם אבו עטאיה, שניהם כבר הספיקו להתרגל למראות קשים לאורך השנים. השניים מספרים כי במהלך המלחמה בעזה הם סיכנו את חייהם מספר פעמים כדי לחלץ פצועים ולהשתלט על שריפות. הם גם יודעים שצה"ל מעביר הנחיות לא לתקוף אמבולנסים ורכבי כיבוי אש מסיבות הומניטריות.

הקולות הנשמעים מעזה יוצאים בחריפות נגד ארגון חמאס. אזרחים מתחילים לצאת מהמחבוא ולראות כי ביתם הפך לחצץ. שנים יידרשו כדי לתקן את מה שנהרס, אך האזרחים יודעים בדיוק מי האחראי העיקרי לכך והאשמות מופנות כלפי שלטון חמאס, שיצטרך בתקופה הקרובה לנסות ולזכות באמון העם פעם נוספת - משימה, ככל הנראה, בלתי אפשרית.

תנו לה לשיר - מירה עוואד כדוגמא לדו קיום

לפני מספר ימים הוחלט כי אחינועם ניני והזמרת הערביה מירה עוואד ייצגו את ישראל בשיר משותף הנושא מסר לשלום בתחרות האירוויזיון 2009, שתתקיים בקרוב במוסקבה. לא עבר זמן רב מרגע ההחלטה ועד שרבים מהאמנים הערבים במדינה החלו להביע את אי שביעות רצונם מהשתתפות עוואד בתחרות הזמר.

אמנים ערבים טוענים כי אין זה מוסרי שבזמן שאת עזה פוקד משבר הומניטרי, זמרת ערביה תייצג את ישראל בתחרות כלשהי. מאות אמנים ואנשי רוח אף קראו לעוואד לחזור בה מהסכמתה לייצג את מדינת ישראל בתחרות. לטענתם ישראל מנסה להציג "מראית עין של דו קיום יהודי-ערבי".

למרות זאת, באתרי האינטרנט "פא-נט" ו"כל אל-ערב", השייכים לערביי ישראל, פורסמו תגובות התומכות במירה עוואד. "אנו לא מבינים מדוע ישנו לחץ כבד כל כך על עוואד. זו זכותה להשתתף באירווזיון", נכתב במאמר המערכת של האתר "פא-נט". אלפי גולשים הביעו הזדהות עם מירה וקראו לה לעשות את הטוב בעיניה למען המדינה ולמען הקריירה שלה כזמרת.

ועכשיו, קצת על מירה עוואד. עוואד היא שחקנית וזמרת ערביה שגדלה בכפר ראמה שבגליל ולמדה ברימון. את האלבום הראשון שלה, "לוליינית", היא הוציאה במהלך 2008. כשחקנית הופיעה עוואד על בימות התיאטרון, ובהן הקאמרי. היא השתתפה בדיסק השני של עידן רייכל, השתתפה בסדרה "עבודה ערבית", בסרטו של איתן פוקס "הבועה" וב"ארץ אבות" של רוני ניניו.

האיסלאם נגד סטאר-באקס, ספר מצרי על פייסבוק

* מרוקו ולבנון - נמשך החרם הערבי על מוצרי מקדונלס, קוקה קולה וסטאר-באקס במדינות ערב, במחאה על התמיכה האמריקנית במבצע בעזה. במרוקו פורסמו אלפי מיילים הקוראים לתושבים שלא לקנות בסניפי מקדונלדס. בלבנון, עשרות מפגינים לבנונים זועמים, שהביעו מחאה על פעולות צה"ל בעזה, תקפו סניף של בית הקפה האמריקני סטאר-באקס בביירות והביאו לסגירתו.

* ארה"ב - חברת תעופת אמריקנית דרשה מאזרח ערבי שלבש חולצה עם הכתובית "לא נשתוק", בהתייחסו למלחמה בעזה, לחסות את חולצתו. לאחר שתבע את החברה בגין פגיעה בחופש הביטוי זכה הנוסע בסכום של לא פחות מ-240 אלף דולר.

* מצרים - הסופר המצרי, מוחמד עלי אל-בסיוני, חיבר ספר בשם "מדינת הפייסבוק", שמתאר כיצד המוני בני נוער ערבים נוהרים להתחבר לממשק הפייסבוק, לעיתים על חשבון מצוות האיסלאם.

* מלזיה - בית משפט מלזי גזר על בעל ואישה מוסלמים עונש של שש מלקות בעוון שתיית אלכוהול. השניים נמצאו שותים משקה אלכוהולי בפאב, בניגוד לחוק האיסלאמי במדינה.