אובמה בנאום ההשבעה: עלינו להתנער מאבק ולהתחיל בבניית אמריקה

מול קהל של כמיליון וחצי בני אדם העומדים בקור המקפיא, ברק אובמה הושבע לתפקיד נשיא ארה"ב • בנאום מיד לאחר ההשבעה הוא אמר: "גדולה אינה מובנת מאליה, יש להרוויח אותה. המסע שלנו מעולם לא היה כזה שיש בו קיצורי דרך או הסתפקות במועט" • לפני כן הושבע ג'ו ביידן לתפקיד סגן הנשיא

(11 דק')

זמן קצר לאחר שהושבע לתקיד הנשיא ה-44 של ארצות הברית על אותו ספר התנ"ך עליו הושבע הנשיא אברהם לינקולן ששחרר את העבדים, נשא הנשיא השחור הראשון ברק אובמה את נאום הכניסה המסורתי לתפקיד.

"אזרחים יקרים, אני עומד כאן היום ומרגיש ענווה נוכח המשימה הניצבת בפנינו, אסיר תודה על האמון שנתתם בי מודע לקורבנות שהקריבו אבותינו. אני מודה לנשיא בוש, על שירותו לאומה. כמו כן על הנדיבות ושיתוף הפעולה במהלך חילופי השלטון", אמר אובמה מול קהל של מיליון וחצי בני אדם נרגשים.

"44 נשבעו עד היום לתפקיד הנשיא. מילים אלה נאמרו בימי שגשוג וימי שלום שלווים, אולם פעמים רבות שבועה זו נעשתה בימים קודרים וסוערים. בזמנים אלו אמריקה החזיקה מעמד לא רק בזכות הכישורים והחזון של אלו שמילאו את תפקיד הנשיא, אלה משום שאנו האזרחים היינו נאמנים לעקרונות אבותינו ונאמנים למסמכים המכוננים. כך היה וכך זה צריך להיות בדור זה של אמריקנים".

"גדולה לעולם אינה מובנת מאליה, ויש להרוויח אותה"

אובמה המשיך ואמר כי "באישור מחדש לגדולתה של אומתנו, אנחנו מבינים שגדולה לעולם אינה מובנת מאליה, ויש להרוויח אותה. המסע שלנו מעולם לא היה כזה שיש בו קיצורי דרך או הסתפקות במועט. הוא איננו נתיב לרכי לבב, למי שמעדיפים מנוחה על עבודה, או מחפשים רק תענוגות, עושר או תהילה. הוא כן נועד ללוקחי סיכונים, אנשי עשייה, אנשים יוצרים - חלק מהם מפורסמים, אבל על פי רוב גברים ונשים שאינם ידועים בזכות עבודתם, שנשאו אותנו לאורך נתיב ארוך וקשה לעבר שגשוג וחופש.

"הם ראו את אמריקה כגדולה יותר מסך השאיפות האישיות שלנו, גדולה יותר מההבדלים הנובעים ממוצא, עושר או עדה. זה המסע שאותו אנו ממשיכים היום. אנחנו עדיין האומה המשגשגת והחזקה ביותר בעולם. החל מהיום, אנחנו חייבים לקחת את עצמנו בידיים, להתנער מהאבק ולהתחיל שוב את המלאכה של בניית אמריקה, שכן ידוע לנו שמורשת הטלאים שלנו היא עוצמה ולא חולשה".

"האתגרים חדשים, אבל הערכים ישנים ואמיתיים"

הנשיא הנכנס התייחס גם למדיניות החוץ ואמר כי: "לעולם המוסלמי, אנו שואפים למצוא דרך חדשה המבוססת על עניין הדדי ועל כבוד הדדי.לאותם מנהיגים ברחבי העולם המעוניינים לחרחר ריב או המאשימים את המערב בתחלואי החברה שלהם, דעו שהעם שלכם ישפוט אתכם על פי מה שתבנו, לא על פי מה שתהרסו.

"לאלה הדבקים בשלטון באמצעות שחיתות, שקרים והשתקת המתנגדים, דעו שאתם מצויים בצד הלא נכון של ההיסטוריה, אך שאנו נושיט לכם יד, אם תהיו מוכנים לפתוח את האגרוף שלכם. לעמים המתגוררים במדינות עניות, אנו מתחייבים לעבוד לצדכם. ולכל אותן אומות כמו שלנו הנהנות משפע יחסי אנו אומרים שאיננו יכולים יותר להרשות לעצמנו להישאר אדישים לסבל המתרחש מחוץ לגבולותינו".

אובמה הוסיף כי "האתגרים שלנו הם אולי חדשים, הכלים בהם אנחנו מתמודדים נגדם הם אולי חדשים, אבל הערכים שבהם תלויה הצלחתנו - עבודה קשה וכנות, אומץ והגינות, נאמנות ופטריוטיזם - אלה ערכים ישנים, אלה דבררים אמיתיים.

"בחורף הזה של קשיים, הבה נתגבר שוב על הזרמים הקפואים ונעמוד בכל הסערות שיבואו, הבה נקווה שנכדינו יגידו שכשאנחנו עמדנו במבחן, סירבנו לאפשר למסע הזה להיגמר, לא פנינו לברוח, לא מעדנו, וכשעינינו אל האופק וחסדו של האל איתנו, נשאנו הלאה את מתנת החירות והבאנו אותה בביטחה לדורות הבאים". את הנאום סיים אובמה במילים: "אלוהים יברך אתכם, אלוהים יברך את ארצות הברית של אמריקה".

קהל של מיליון וחצי בני אדם, בהם נשיאים לשעבר

את תחילת החגיגות סימלה תפילה של הכומר ריק וורן על מדרגות בנין הקפיטול. אל טקס ההשבעה הגיעו גם הנשיא היוצא ג'ורג' בוש ורעייתו לורה, ובקהל נמצאים נשיאים לשעבר, בהם ביל קלינטון, ג'ורג' בוש האב וג'ימי קרטר.

כמיליון וחצי בני אדם מתקבצים ברחבת הטקס שבגבעת הקפיטול, כשהטמפרטורה היא מתחת לאפס. המונים ישתתפו בהמשך בצעדה ההמונית שתתקיים לאחר הטקס. משעות הבוקר המוקדמות נוצרו עומסי תנועה חסרי תקדים בכל רחבי בירת ארצות הברית. רבים העבירו את הלילה ברחבת ההשבעה כדי לשריין לעצמם מקומות טובים לטקס.

אובמה נכנס לתפקיד בשעה קשה לארצות הברית. השבעתו מעוררת תקוות גדולות לשינוי בקרב האמריקנים, ואלה מצידם נהרו בהמוניהם לחזות באירוע. בוושינגטון נערכו לשניים עד שלושה מליון צופים, שיגיעו להשתתף בטקס ההשבעה. סידורי האבטחה הנוקשים אוסרים על הקהל, שהתכנס בקור של מינוס שבע מעלות, להביא תרמוסים עם שתיה חמה ואפילו מטריות, אבל גם זה לא מנע מכל אותם מיליונים לקחת חלק ברגע ההיסטורי.