לקראת סיום הרגיעה: טלוויזית חמאס משדרת תמונות מלחמה

ביום שישי תיגמר תקופת הרגיעה, ונראה כי המצב הנוכחי שבו הפלסטינים יורים בתגובה לכל פעולה ישראלית צפוי להימשך. הטלוויזיה של חמאס משדרת תמונות של הכנות למלחמה, אך הארגון אינו רוצה פעולה ישראלית רחבה ברצועת עזה. בישראל אין היערכות משמעותית ואין תגבור כוחות

(2:21 דקות)

בשדרות אין רגיעה, ולא מהיום. אחר הצהריים נחת קסאם סמוך למרכז המסחרי. למרבה המזל רק שני אנשים נפצעו קל מרסיסים. אחת מתושבות האזור אמרה: "עשרות אנשים בהלם, ילדים צורחים". זו הייתה רקטת אחת מתוך כ-20 שנורו במהלך היום לעבר מערב הנגב, רובן על-ידי הג'יהאד האסלאמי, שמסה לגרור את ישראל לתגובה חריפה יותר ברצועת עזה.

דוגמא לכך הם דבריו של בכיר בג'יהאד היום (רביעי): "כל עוד שלעם הפלסטיני אין תועלת מהרגיעה, הנטייה שלנו היא לא לחדש או להאריך את הרגיעה. לא נניח לציונים לחיות בשלווה ובביטחון, בשעה שהעם שלנו חי תחת פחד וטרור".

זו לא רגיעה, זהו המאזן החדש שהחמאס מנסה לייצר. מאזן שבו חמאס יורה בתגובה לכל פעולה ישראלית בעזה ולכל הרג של פלסטינים בגדה המערבית. "כל התקפה על העם הפלסטיני תיענה בתגובה, כל עוד האויב הציוני לא יקיים את אחד מעקרונות הרגיעה", אמר בכיר בחמאס.

הטלוויזיה של חמאס משדרת תמונות של הכנות למלחמה. אבל אסור לטעות - החמאס אינו רוצה פעולה ישראלית רחבה ברצועה. האם ישראל תוכל לחיות עם המאזן שמנסה החמאס לייצר - זו כבר שאלה אחרת.

מה יקרה ביום שישי, עם סיום הרגיעה?

הפסקת האש תסתיים ביום שישי וישנה ציפיה, תקשורתית בעיקר, שיקרה משהו, אך רוב הסיכויים שלא יקרה כלום. כלומר, המצב הנוכחי שבו הפלסטינים יורים בתגובה לכל פעולה ישראלית יימשך. בצד הישראלי אין היערכות, אין תגבור כוחות ואין גם כוונה להגיב על הירי היום, למעט תקיפות של משגרים כאלה ואחרים.

לצה"ל יש שורה של תוכניות למצבי הסלמה בדרום, שאף אחת מהן אינה אטרקטיבית. כל התוכניות הללו יכולות לגרור תגובה פלסטינית שתביא בסופו של דבר לכיבוש מלא של הרצועה, ואת זה צה"ל מאוד לא רוצה. לכן, ההערכה היא שאם לא יקרה מקרה חמור כלשהו או אסון, לא נראה פעולה ישראלית רחבה עד לבחירות.