שנת הלימודים תשס"ט נפתחה כסדרה

מיליון וחצי תלמידים החלו הבוקר את שנת הלימודים, שנפתחו כסידרם פרט לבתי הספר המושבתים ביישוב ירכא בגליל המערבי ולבתי ספר בודדים בפתח תקווה ובזכרון יעקב שבנייתם לא הושלמה • אחרי החגים - מאיימים בארגון המורים העל יסודיים להשבית את הלימודים בבתי הספר העל יסודיים ברחבי הארץ • שר הפנים, מאיר שטרית אמר הבוקר כי "יש לשנות את המצב הנוכחי שבו קרוב ל-60% מילדי ישראל במערכת החינוך לא מקבלים חינוך ציוני ולימודי מורשת"

(16 שניות)

שנת הלימודים תשס"ט החלה הבוקר (שני) כסדרה: כמיליון וחצי תלמידי בית ספר החלו את שנת הלימודים. 4000 מוֹסדות לימוד, 50 אלף כיתות, 130 אלף עובדי הוראה ובעיקר ואולי יותר מכל, 134 אלף תלמידי כיתה א' חדשים עברו הבוקר דרך שערי מוסדות החינוך ברחבי הארץ.

הלימודים נפתחו כסידרם פרט לבתי הספר המושבתים ביישוב ירכא בגליל המערבי ולבתי ספר בודדים בפתח תקווה ובזכרון יעקב שבנייתם לא הושלמה. עם זאת הודיע ארגון המורים העל יסודיים כי הם מתכננים להשבית את הלימודים בתיכונים, מייד לאחר החגים.

בחדר המצב של משרד החינוך המשיכו הלילה לערוך בדיקות ולוודא שהכל מוכן לקראת הבוקר. מטה פתיחת שנת הלימודים יפעיל קו טלפון מיוחד אליו יוכלו ההורים להתקשר בכל שאלה העולה לקראת פתיחת השנה.

שר הפנים, מאיר שטרית אמר הבוקר בביקור בבתי ספר באופקים כי "יש לשנות את המצב הנוכחי שבו קרוב ל-60% מילדי ישראל במערכת החינוך לא מקבלים חינוך ציוני, לימודי מורשת. וחינוך לשירות בצה"ל". לדבריו, "חלק גדול לא מקבל את תוכנית הליבה שנקבעה בחוק. יש לשנות את המדיניות ולקבוע כי תנאי לתקצוב יהיה מימוש תוכנית הליבה וחינוך מורשת והיסטוריה כחלק אינטגרלי מתוכנית הלימוד".

במקביל מתכננים ראש הממשלה ושרת החוץ להגיע היום למספר בתי ספר על מנת לבחון מקרוב את פתיחת שנת הלימודים. אולמרט, אמור לפתוח את השנה החגיגית ב-09:00 בביקור בבית הספר "כסולות" בנצרת יחד עם שרת החינוך, יולי תמיר, ושר האוצר, רוני בר און. לאחר מכן, בשעה 10:30 יגיע לבית הספר על שם תאופיק זיאד בעיר - עם יולי תמיר, רוני בר און והשר מג'אדלה שיצטרף אליהם.

לבני אמורה לפתוח את יומה במסדר בוקר בבית הספר היסודי "תל-חי" בכפר שלם, ב-09:00 היא תקיים שיחה עם תלמידי שכבת י"ב בבית הספר "שבח מופת" ותסיים במפגש עם תלמידי כיתה ז' בתיכון עירוני י"ב ביפו.

בשל הרגישות הביטחונית של יום פתיחת הלימודים, המשטרה מתכוננת למחר כמו אל מבצע צבאי. אלפי שוטרים ומתנדבים יוצבו במקומות מרכזיים ובמעברי החצייה בדרך לבתי הספר. באגף המבצעים של המשטרה הכינו תוכנית מיוחדת שאמורה, כך מקווים שם, לאפשר לתלמידים חזרה שקטה ובטוחה לספסל הלימודים.

כבר בשעה שש בבוקר החלו סיורים משטרתיים סביב בתי הספר, בכדי לבדוק את מצב האבטחה באזור מוסדות החינוך. סמוך לשעה 7:00 יוצבו שוטרים במעברי החצייה בערים השונות, שיסייעו לתלמידים לחצות בביטחה וילמדו את תלמידי כתה א' ו-ב' כיצד יש לחצות את הכביש.

מחסר חמור במאבטחים במוסדות החינוך

ובתוך כך, במשרד החינוך מודאגים מהמחסור החמור במאבטחים בבתי ספר. בכאלף מוסדות חינוך (מתוך 3,500) לא תהיה אבטחה. חברות האבטחה מנסות אבל כמעט אף אחד לא רוצה לבוא ולעבוד כמאבטח בבית ספר תמורת שכר מינימום.

שכר המאבטחים בבתי הספר היה תמיד נמוך, כ-20 ₪ לשעה, מעט יותר משכר המינימום. אלא שכעת עלה שכר המינימום ושכר המאבטחים נותר כשהיה, דבר הגורם לכך שמאבטחים מעדיפים לעבוד בקניונים ובמוסדות פרטיים על פני מוסדות החינוך.

במשרד החינוך מאשימים את המשרד לביטחון פנים שמגלגל את האשמה בחזרה, ובינתיים הילדים יגיעו מחר לבתי ספר פרוצים לכל עובר ושב.