דיכטר לבר לב: אני שוקל לפטר אותך מהמשטרה

השר לביטחון פנים הודיע למפקד מחוז הדרום כי הוא שוקל לפטרו ואף עידכן את המפכ"ל בהחלטתו • הודעה זו מגיעה למרות שבפגישתם של השניים בשבוע שעבר, הבטיח דיכטר לבר לב כי הוא מעוניין בהישארותו במשטרה • ככל הנראה ההחלטה באה לאחר שבר לב סירב לצאת ללימודים בחו"ל, לאחר שלא נמנה בסבב המינויים החדש שפרסם המפכ"ל

(1:39 דקות)

השר לביטחון הפנים אבי דיכטר הודיע היום (ראשון) למפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב אורי בר לב, כי הוא שוקל לפטר אותו. דיכטר הודיע על כך גם למפכ"ל המשטרה, דודי כהן.

במהלך הפגישה שנערכה בין השניים מוקדם יותר היום, בר לב הודיע חד משמעית כי הוא מסרב לצאת ללימודים בשנת 2009, וכי אין בכוונתו לפרוש מרצונו מהמשטרה. דיכטר טוען בעקבות השיחה כי גם הוא וגם המפכ"ל גורסים כי סירובו של בר לב "מקורו בסירובו לקבל מרות, ובזה יש משום משבר אמון שאינו מותיר כל מקום לעבודה משותפת בין הניצב למפכ"ל".

מלשכתו של דיכטר נמסר עוד כי "בארגון היררכי כמו משטרת ישראל משמעת וקבלת מרות הם אבן יסוד. ניצב בר לב יוזמן לשימו, בהמשך להחלטה על שקילת פיטוריו. השר חש צער על שניצב בר לב לא נענה לבקשתו לצאת ללימודים ולהיות משובץ בתפקיד ראוי בסבב הבא".

יו"ר ועדת הפנים ח"כ אופיר פינס אמר בתגובה כי "פיטורי בר לב מהמשטרה הם ליקוי מאורות. פיטורי בר לב הם תוצאה בלתי סבירה בעליל. אני קורא לשר למפכ"ל ולניצב בר לב למצוא פתרון הגיוני שיסיים את הפרשה".

תחילתה של הפרשה בשבוע שעבר לאחר שהמפכ"ל פרסם את סבב המינויים וסגל הפיקוד הבכיר של המשטרה, אולם שמו של בר-לב לא נכלל באף אחד מהמינויים החדשים. מקורביו של כהן טענו כי בעקבות היעדרותו מהמינויים, בר לב יפרוש מהמשטרה.

בסביבתו של בר-לב טענו כי הניצב נדהם לשמוע שאינו נכלל בסבב המינויים ועוד יותר התפלא על ההודעה כאילו הוא אמור לפרוש - על הכל למד, לדבריהם, דרך כלי התקשורת. בשיהח שקיים בר לב עם דיכטר בשבוע שעבר, ניסה דיכטר לשכנע אותו לצאת ללימודים בחו"ל, אך זה סירב בתוקף.

בתום הפגישה בין השניים אמר דיכטר לבר לב כי מקומו במשטרה מובטח וכי פיטוריו אינם באים בחשבון. היום, כאמור, שינה דיכטר את דעתו והחליט להודיע לבר לב כי הוא שוקל לפטרו.

בר לב מצידו מתכוון כעת לצאת למאבק משפטי. הוא שכר את שירותיו של עו"ד יעקב נאמן שכבר שלח מכתב לשר לביטחון פנים שבו הוא מתריע ואומר שהמהלך אינו חוקי, שאי אפשר להוציא בכפייה אדם ללימודים ולכן פיטורים כאלה אינם חוקיים והוא מתכוון להמשיך את המאבק המשפטי הזה.