תאילנד: רה"מ פנה לפרלמנט כדי שיסייע בפיתרון המשבר

סמאק סונדרבג' הודיע כי ממשלתו ובתי המשפט נכשלו במציאת פיתרון למהומות שנוצרו בעקבות המחאה נגדו, ופנה לפרלמנט כדי שיסייע בעניין. עם זאת, הודיע ראש הממשלה, שמתנגדיו מאשימים אותו בשחיתות, כי אין בכוונתו להתפטר

(1:53 דק')

המשבר הפוליטי בתאילנד הולך ומחריף. ראש הממשלה, סמאק סונדרבג', הודיע היום (ראשון) כי נכשל במציאת פיתרון למחאת האזרחים, הדורשים ממנו לפנות את מקומו, ופנה לפרלמנט כדי שיסייע במציאת פיתרון למשבר.

עם זאת, הבהיר סמאק, כי אין בכוונתו להתפטר. "אני לא אשתחווה, אני לא אלך ואני לא אתפטר, למרות הלחץ שמופעל על ממשלתי", אמר ראש הממשלה בנאומו השבועי, ששודר בתחנת הרדיו הממלכתית מספר שעות לפני קיום הדיון המיוחד בפרלמנט.

"לאור העובדה שהממשלה לא יכולה לפתור את הבעיה, ואפילו בתי המשפט לא יכולים לעשות זאת, ישיבה של הפרלמנט היא הבחירה הטובה ביותר למציאת פיתרון", הוסיף סמאק, בעוד אלפי מפגינים עדיין נמצאים במתחם הממשלה.

מתנגדיו של סמאק מאשימים אותו בשחיתות, וטוענים כי הוא מייצג את האינטרסים של ראש הממשלה הקודם טקסין שינוואטרה, שהואשם בשחיתות ונמלט בשלהי 2006 לבריטניה.

ההפגנות, שנמשכות מזה שישה ימים, התגברו ביום שישי, כשהמשטרה נאלצה להשתמש בגז מדמיע אחרי שאלפי מפגינים ניסו לתקוף את תחנת המשטרה הצמודה לבניין הפרלמנט בבנגקוק. כעת עומד מספר המפגינים בבנגקוק על 30 אלף בני אדם.

בעקבות המהומות, שיתקו המפגינים את כל מערך התחבורה בתאילנד. עובדי הרכבות, התומכים במפגינים, השביתו את קווי הרכבת וגם שדות התעופה באתרי התיירות הפופולריים בדרום המדינה מושבתים.

"שדה התעופה סגור ולשגרירות הישראלית בבנגקוק אין מושג מה קורה עם זה", אמרה בראיון לתכנית "כל בוקר" של ערוץ 10 לילי שעשוע מרידן, שנמצאת עם שלושת ילדיה בפוקט. "אני פוגשת כאן עשרות ישראלים באותו המצב. חלק מהישראלים יוצאים לבנגקוק באוטובוסים, אבל מדובר בנסיעה מאוד קשה של 12 שעות ומעלה ועם ילדים קטנים זה קשה".