אובמה על דבריו בועידת אייפאק: "הניסוח לא היה מוצלח"

אובמה תיקן את דבריו לפיהם "ירושלים תישאר לנצח בירתה המאוחדת של המדינה היהודית". לדבריו, "הנקודה שרצינו להבהיר היא שאנחנו לא רוצים חוטי תיל לאורך ירושלים, בדומה למה שהיה לפני מלחמת 67, וכי ביכולתנו ליצור ירושלים מלוכדת ועקבית"

(40 שניות)

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב, ברק אובמה, אמר אתמול (ראשון) בראיון לרשת CNN כי הייתה בעיה בניסוח שלו, כשאמר שמבחינתו ירושלים תישאר לנצח "בירתה המאוחדת של המדינה היהודית".

בראיון לתוכנית GPS ציין אובמה כי "האמת היא שזו דוגמא לניסוח לא מוצלח שהיה לנו בנאום, ואנחנו מיד ניסינו לתקן את הפירוש שניתן לזה".

אובמה הוסיף כי "הנקודה שרצינו להבהיר היא שאנחנו לא רוצים חוטי תיל לאורך ירושלים, בדומה למה שהיה לפני מלחמת 67, וכי ביכולתנו ליצור ירושלים מלוכדת ועקבית".

דבריו של אובמה אתמול התייחסו לנאומו בוועידת אייפאק, שנערכה בתחילת חודש יוני. הוא הוסיף אז הבטחה כי "לא נשכח את החיילים החטופים על ידי חיזבאללה", וכי "הקשר בין ישראל לארצות הברית בלתי שביר היום, בלתי שביר וקיים לתמיד".

לאחר הנאום, ההצהרה ששימחה את השומעים היהודים והישראלים של אובמה, עוררה זעם רב בקרב גורמים שונים במזרח התיכון ועיתון כוותי אחד אף הגדיר אותה "סטירה בפרצופו של העולם הערבי" - כך מדווח העיתון האמריקני "הניו יורק טיימס".

הסנטור הדמוקרטי נאלץ להתמודד עם תוצאות ההתבטאות וראשי הקמפיין שלו ניסו להסביר ולרכך אותה ואמרו כי עם כל הרצון הטוב, יהיה קשה לשמור על ירושלים שלמה. הפעם הגיעה תורה של הקהילה היהודית בארצות הברית למתוח ביקורת על אובמה.