BETA

11.07.2015

23:42

ההקלטה של שיחת משפחת מנגיסטו ולוטן: "לא חוברתם לנתניהו כדי שישמע הטענות שלכם"

יומיים לאחר הפרסום הראשון בחדשות 10 שחולל סערה, נחשפות ההקלטה המלאה מהשיחה שנערכה בין הממונה על תחום השבויים במשרד ראש הממשלה למשפחת הנעדר בעזה, ערב הסרת צו איסור הפרסום. "הנושא של אברה בעזה, עזוב אותו, נטפל בו כבר במקום אחר", מפציר לוטן בבני המשפחה. כאשר הנושא עולה בכל זאת בשיחה טלפונית עם רה"מ נתניהו, הוא נוזף בהם: "אני לא יודע אם אני רוצה לענות לכם את התשובות, תלכו למי שאתם רוצים"

בחדשות 10 נחשפו הערב (שבת) ההקלטה המלאה של שיחת הממונה על תחום השבויים במשרד ראש הממשלה, אל"מ (במיל') ליאור לוטן, עם משפחתו של הישראלי הנמצא בעזה, אברה מנגיסטו - כפי שנערכה ערב התרת הפרשה לפרסום.


מהתחקיר עולה כרוניקת ההסתרה בשלה לא נודע לציבור במשך עשרה חודשים שלמים כי אזרח ישראלי חצה את הגבול לעזה ומשפחתו חרדה לשלומו. כמו כן, עולים המאמצים הרבים שהפעיל לוטן במטרה למנוע מהמשפחה להוציא את העניין לתקשורת, ובעיקר להכפיש עקב כך את ראש הממשלה.


"תחליטו מה אתם רוצים- לעבוד ביחד או לעשות הצגות וקונצים", הכריז השליח לוטן בפתח שיחתו עם בני המשפחה בסוף השבוע ואגב כך הבהיר "אני לא מוכן לשתף יותר פעולה עם המשפחה כשיש צלמים שכותבים תזכורות וכשלא מדברים ישר".


"עכשיו, בכל הפגישות עד עכשיו עם המשפחה זה היה מוצלח, עד שמשהו התקלקל. מחר אתם עומדים לעמוד בפני יום קשה מאוד. יום שמשנה את המצב. אין אף אחד לידכם שיכול להחזיר את אברה, וזה מה שחשוב לי. חוץ ממה שאנחנו פועלים כמדינת ישראל - אם אתם הולכים לנהל פרוטוקולים ולשים צלמים, אז תחשבו טוב אם אתם מתכוונים", הוסיף לוטן, במה שלא ניתן לפרש אלא כאיום על בני המשפחה.


עוד הבהיר לוטן, בדברים שכבר נחשפו בחדשות 10 וחוללו סערה, כי "מי שיעמיס על אברה את הסיפור בין העדה האתיופית לישראל, השאיר אותו עוד שנה בעזה. מי שיעמיס על אברה את הסיפור שלו - מה הוא כועס, מה הוא מתוסכל, מה קשה לו - השאיר את אברה עוד שנה בעזה".

 

דבריו של לוטן, הגם שכוונו אך ורק כלפי בני המשפחה, נאמרו מאוחר מדי. מאבקה של משפחת מנגיסטו כבר עלה לכותרות כשמפגינים יוצאי אתיופיה לבשו חולצות עם שמו בהפגנות שערכו בחודשים האחרונים, ולאט לאט הובא הנושא לידיעת התקשורת - שאכן אילצה את הממשלה לפרסם את הסיפור.


האם בכלל היתה הצדקה להסתרת הפרשה עד כה? בשיחה טלפונית שערכו בני המשפחה עם נתניהו הובהר כי בממשלה מקווים שאיסור העניין לפרסום יסייע במגעים עם שוביו של מנגיסטו, באמצעות גורמים אירופאיים. יחד עם זאת, מהשיחה עם לוטן עלה מניע נוסף: "רצינו שיהיה שקט כדי שכל מי שפונה אליהם יוכל לקבל תשובה אמיתית, לא תשובה שקרית, ולכן היה צו איסור פרסום".


בשיחה מודגש כי הובא לידיעת המשפחה שמאז היעלמותו של מנגיסטו לא נוצר קשר ישיר עם מקורות ולמעשה לא התקבל כל אות חיים. יתרה מכך, המשפחה ראתה את הסרטון המתעד את מנוסתו של מנגיסטו מהתחקיר שנערך בצבא - ממש עד לרגע חציית הגבול.

"תן לי להסביר לך את החיים המורכבים, לא החיים בסרט"

למרות כל זאת, נושא השיחה מוסט שוב ושוב אל עבר המשבר ביחסים עם משרד ראש הממשלה. "הנושא של אברה בעזה, עזוב אותו.... נטפל בו כבר במקום אחר", מציע לוטן ומוסיף "בואו נראה מה מטריד אתכם, וננסה לתת תשובות. כי הייתה לכם שיחה עם ראש הממשלה וריכזתם אותה בדברים האלה. אז בוא ניתן לתשובות האלה. לא באיך להחזיר אותו, זה בעזרת השם, אז נשאיר את זה בעזרת השם".


משבני המשפחה משיבים לו בצעקות, לא מתבלבל לוטן ומשיב "אני לא חיברתי את ראש הממשלה בטלפון כדי שישמע את הטענות שלכם לגבי דברים שצריך לטפל בהם! מה שקרה פה עם ראש הממשלה זה חמור מאוד, כל כך חמור שאין לי איך לתאר אותו. אני לא יודע אם אני רוצה לענות לכם את התשובות, תלכו למי שאתם רוצים. רגע, רגע, תן לי להסביר לך את החיים המורכבים, בסדר? לא את החיים בסרט".

 

מטעמו של אלוף-משנה (מיל') ליאור לוטן נמסר בתגובה לפרסום הראשון בחדשות 10: "ליאור לוטן מקיים קשר רציף ושוטף עם משפחת מנגיסטו מזה חודשים. כל המפגשים התנהלו על בסיס של כבוד הדדי, אמון מלא ושותפות במשימה. אתמול הגיע לוטן לבית המשפחה לקראת הסרת צו איסור הפרסום. בדבריו ניתח לוטן מקרים דומים של נעדרים שבהם התקיים קמפיין ציבורי נרחב והעריך שהקמפיינים הובילו באופן ברור להתארכות המשא ומתן, ו'העלאת המחיר' על ידי חמאס שראה בעצם קיום הקמפיין הישג בעבורו. לוטן התחייב לפני המשפחה שראש הממשלה וכל המערכת מחויבת ותפעל ככל שתידרש להביא לשובו של בנם הביתה"