BETA

15.05.2017

21:40

שינוי מגמה? הלמ"ס: ירידה של 0.5% במחירי הדירות

מחירי הדירות ירדו בחודשים פברואר-מארס בחצי אחוז, כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. יתכן כי הירידה נובעת גם מכוונת המדינה להטיל מס על בעלי דירה שלישית, במשרד האוצר חוששים כי אם יבוטל החוק בבג"ץ - יעלו המחירים באופן מיידי

מחירי הדירות ירדו בשליש הראשון של 2017 בחצי אחוז, כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו היום (שני). לפי הנתונים במדד המחירים לצרכן, מחירי הדירות בחודשים פברואר-מארס ירדו בחצי אחוז. טרם ברור האם מדובר בנתון נקודתי או בשינוי מגמה, כמו כן כבר קרו מקרים שבלמ"ס תיקנו את הנתונים לאחר זמן מה.

 

עוד עולה מנתוני הלמ"ס כי מחיר דירה ממוצעת ברבעון הראשון של 2017 היה נמוך ב-2.9% מאשר ברבעון האחרון של 2016. באותה תקופה נרשמה עלייה מזערית בדמי השכירות, רק 0.1%. גורם במשרד האוצר המקורב לשר משה כחלון העריך כי השילוב בין עליית הריבית על משכנתאות וכוונת המדינה להטיל מס על בעלי דירה שלישית הוא שהוביל לירידה הנוכחית.

 

>> "אנליסט" - כתבות נוספות:

מחדל הנדל"ן במצפה רמון: דירות למקורבים, קרקעות נטושות ותושבים במחסן

אנליסט: העסקנים מבני ברק שהבטיחו פרויקטים - והשאירו חובות במאות אלפי ש"ח

מנכ״ל נוקיה מדבר: ״איך איבדנו את שוק הסלולר והמצאנו את עצמנו מחדש״

 

לפי נתוני משרד האוצר, בארבעת החודשים שאחרי אישור המס על דירה שלישית מחירי הדיור דווקא עלו ב-0.15%, אך לעומת התקופה המקבילה אשתקד מדובר בשיפור, אז הם עלו ב-2.5%. סיעות האופוזיציה עתרו לאחרונה לבג"ץ נגד חוק "מס דירה שלישית" בטענה לליקויים טכניים במהלך החקיקה. במשרד האוצר חוששים כי אם יבוטל החוק, משקיעי נדל"ן "יתנפלו" מחדש על השוק ויגרמו לעלייה מיידית במחירים.

 

 

חוק
 

חוק "מס דירה שלישית" לא יחוקק מחד. שר האוצר משה כחלון (ארכיון)(חדשות 10)

 

אתמול פורסם תחקיר "אנליסט", המגזין הכלכלי בחדשות 10, לפיו יתכן כי חברי כנסת מהמחנה הציוני ומהליכוד יצרו בכוונה פגמים בחוק על מנת שניתן יהיה לפסול אותו בבג"ץ. הנימוק המרכזי לביטול העתירה הוא הזמן המועט שהוקצה לדיון בוועדת הכספים. מקורב לח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) אמר כי הוא שיזם את יציאת הח"כים מאולם ועדת הכספים: "כדי שנוכל ליצור את הסדק שבו נוכל להיכנס בבג"ץ".

 

עוד התגלה בתחקיר, כי בכנס של מפלגת הליכוד שנועד לגייס משקיעי נדל"ן כמתפקדים חדשים, אנשי המפלגה התרברבו על כך שניהלו בכוונה הליך לא תקין בדיוני הוועדה על מס דירה שלישית, כדי לעזור למתנגדים להגיש עתירה לבג"ץ נגד החוק. "ח"כ שרן השכל היא גיבורה", אמר אחד הדוברים בכנס שנערך בחודש שעבר, "היא גרמה לכך שהחוק עבר בתהליך פגום מבחינה טכנית".

 

בתשובת המדינה לבג"ץ נכתב כי שר האוצר משה כחלון אינו מסכים לחוקק מחדש את החוק - לאחר שאושר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית. על פי ההודעה, כחלון מסרב לעשות זאת בשל השלכות המהלך על שוק הדיור. זאת לאחר שעל פי המדינה נרשמה מגמה חיובית של ירידה במספר הדירות להשקעה לחודש, וכן התמתנות משמעותית בעליית מחירי הדיור.

 

 

פעלה במכוון נגד החוק? ח
 

פעלה במכוון נגד החוק? ח"כ שרן השכל (ארכיון)(הדר סקלטר, Geagea)

 

לפני ארבעה ימים, האשים שר האוצר כחלון את חברי הכנסת מ"המחנה הציוני" ומ"יש עתיד" בכך שהם פועלים נגד הזוגות הצעירים. "אני רואה את ההתנגדות של יש עתיד ומפלגת העבודה למס דירה שלישית ופשוט מסרב להאמין", אמר שר האוצר במליאת הכנסת, "יש כאן שלוש שורות של חברי כנסת שרכבו לכנסת על גבי המחאה החברתית".

 

"אתם הלכתם לבית המשפט בשביל לוודא שלזוגות הצעירים לא תהיה דירה לעולם", האשים כחלון, "את החוק הזה דרשו הצעירים שיצאו לרחובות". "אתם מדברים על דורסנות של הליכי החקיקה בכנסת"? המשיך כחלון, "אנחנו מגינים על הזוגות הצעירים מפני הדורסנות שלכם. אתם הולכים נגד מעמד הביניים ועם האנשים החזקים שיש להם 4 ו-5 דירות כי אתם פשוט מפחדים".