המפצח: כשר אבל מסריח - מש' האוצר מצפה שהרבנות לא תכשיל ייבוא מקביל של מזון

מדוע אחרי כל המחאות הגדולות והרפורמות המבטיחות, מחירי המזון בישראל עדיין גבוהים מאוד? התשובה ככל הנראה טמונה בחותמת הכשרות שמוענקת אך ורק ליבואן בלעדי ולא ליבואנים מקבילים. כך שוקולד איכותי וגם בקבוק וויסקי לא נמכרים במחיר מוזל. תגובת הרבנות: "בוחנים את הסוגיה במטרה להסיר חסמים בתחום הייבוא המקביל"

כשרות: שימו לב למילה הקטנה הזאת שמצאו היבואנים הגדולים - כך מתחברים יחדיו האינטרסים של היצרן, היבואן והרבנות. מפעל המזון מוכר רק ליבואן אחד - וכך יכול לגבות ממנו מחיר גבוה.


בצורה הזאת - אין תחרות בשוק. היבואן הוא הספק הבלעדי של המוצר ולכן הוא יכול לעשוק את הציבור, והרבנות שומרת על מונופול הכשרות שלה שגם הוא שווה הרבה כסף.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

איזנקוט: "לעבירות בהן הודה בוכריס אין ולא יהיה מקום בצה"ל"

התכנית שלא נתמכת ע"י הממשל האמריקני ותאושר השבוע: 770 יחידות דיור חדשות בגילה

ח"כ לשעבר אריה אלדד: "חברי הסיעה מהציונות הדתית הסתכלו עליי מגבוה"

 

 

 

הרבנות מעניקה כשרות רק ליבואן אחד. תעודת כשרות
 

הרבנות מעניקה כשרות רק ליבואן אחד. תעודת כשרות(לילה כלכלי)

 

עשרות היבואנים הגדולים של המזון בישראל הרוויחו בכל אחת מהשנים החולפות יותר מ-500 מיליון שקלים. במשרד האוצר החליטו להפסיק את החגיגה ולהתחיל את רפורמת הקורנפלקס, שאמורה לתת ליבואנים מקבילים להביא לארץ עוד מוצרים ולפתוח את השוק לתחרות. כרגע, תעודות הכשרות מוענקות אך ורק ליבואן אחד.

 

אלי זק בנה אימפריה מקקאו. שתי חנויות ענק יש לו שבנויות על יבוא מקביל- מתחרה, של שוקולד איכותי. הכל עבד יופי, עד לאחרונה. אישורי הכשרות מהמפעל בחו"ל התקבלו וזק התחיל לייבא את השוקולד האיכותי והכשר לרשתות השיווק בישראל בחצי מחיר. אבל כעת כדי למכור לרשתות, זק חייב תעודת כשרות והיא שייכת לאלוהים, כלומר - ליבואן הראשי. המחיר של השוקולד, חזר לרמתו המקורית.

 

את שיא האבסורד אפשר למצוא בסיפור הוויסקי של ג'ק דניאלס. בין שני בקבוקי הוויסקי הפופולארי מבדילה רק מדבקה אחת קטנה. אפילו הרבנות מודה שג'ק הוא בכלל יהודי כשר.  הבקבוק הזה נמכר בארץ ב-149 שקלים ע"י היבואן הראשי. אורי מוכר אותו ב-119 שקלים. עשרים אחוז פחות. אז למה אנחנו לא נהנים מהתחרות? בגלל מדבקת הכשרות ששווה המון כסף.

 

 

תגובת הרבנות הראשית: "ככלל, היבואן המקביל אינו מחזיק בידיו אישור כשרות של המוצר המיובא על ידו כנדרש, וייתכנו קווי ייצור שונים של אותו מוצר שרק חלקם נתון לפיקוח כשרותי. לכן לא תמיד יכולה הרבנות הראשית להבטיח כי המוצר המיובא בייבוא מקביל אכן כשר. יחד עם זאת, הרבנות בוחנת את הסוגיה במטרה להסיר חסמים בתחום הייבוא המקביל, מתוך מגמה להביא להפחתת יוקר המחיה תוך עמידה על נהלי הכשרות. באשר לטענותיו של אלי זק -  לאחר שנודע למחלקת היבוא ברבנות כי תעודת הכשרות ניתנה באיטליה שלא ע"פ הנהלים אישור היבוא בוטל".