"המפצח": התרסקות חברות הבנייה - מה יעלה בגורל אלפי רוכשי הדירות?

אלפי משפחות מגששות באפלה בגלל משבר הקבלנים, שהוביל לבניינים קפואים ולחברות שקרסו. כיצד אפשר לפתור את המשבר? הכל על השיטה המעוותת של ענף הבנייה

10,000 זוגות התמודדו ורק 166 מהם זכו בדירה בפרויקט הדגל של כחלון במסגרת מחיר מטרה. אך שנה אחרי - החלום התברר כסיוט והבנייה נכנסה להקפאה.

 

אורתם סהר, הקבלן שאמור היה לבנות את הבית, נכנס להקפאת הליכים- והבניין עומד כבר יותר מחודש - קפוא. לא עובדים.  צחי לנדאו לדוגמא הוא בנה יותר מ5,000 דירות. אלא שסיפור ההתמוטטות שלו מגלם בתוכו את כל מה שמעוות בשיטה.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

בתי החולים בעיר חלב הפסיקו לתפקד בגלל הפגזות צבא אסד
סערה בטורקיה: זיכוי מאונס קטין אם תתחתן עם הקורבן

 

 

 

אתר בנייה
 

אתר בנייה(ללא קרדיט)

 

השיטה: היזם - שהוא בעל הקרקע, מוציא מכרז לבחירת הקבלן המבצע. הזוכה יהיה כמעט תמיד הקבלן שינקוב  במחיר הנמוך ביותר. כולם יודעים שאלו מכרזים הפסדים עבור הקבלנים, שאין סיכוי לבנות בסכומים האלה- אבל אין להם ברירה- הם חייבים אותם כדי להמשיך להתגלגל. עד שהכדור גדל וגדל ומתפוצץ.

 

אלא שבעיית המכרזים ההפסדיים של הקבלנים - היא רק ההתחלה ומתווספת אליה בעיית חוסר הבנאים. לפי כל ההערכות חסרים בין 20,000 - 30,000 פועלי בניין בישראל. וזה כמובן מייקר מאד את העלות של הפועלים במצב הנוכחי.

 

כך 5,000 דירות תקועות השאירה אחריה חברת הבניה אורתם סהר. את המשבר בענף הבניה אפשר לראות גם בנתונים הרשמיים: במחצית הראשונה של 2016 ירדו התחלות הבניה בעשרה אחוזים לעומת השנה שעברה. גם במסירת דירות חלה ירידה משמעותית - 6 אחוזים פחות.

 

מחברת אפי קפיטל נמסר בתגובה: "חברת אפי קפיטל מחויבת לרוכשים ולהמשך הקמת הפרויקט בסטנדרטים הגבוהים של החברה.מחיר הדירה ששולם הינו סופי. כל כספי הרוכשים מובטחים בערבויות בנקאיות בהתאם לחוק המכר, והחברה תעמוד בכל התחייבויותיה החוזיות בהתאם לחוק זה".

 

תגובת משרד השיכון: "הממשלה חוללה שינויים דרמטיים בענף הבניה: קידום בניה חדשה, שיפור תהליכים בירוקרטיים, הוספת עובדים לענף וקידום התיעוש.פתיחת השוק לחברות זרות תביא לשיטות וטכנולוגיות חדשות שיקצרו את משך הבניה, ייעלו תהליכים ויחסכו לציבור כסף.  בשנים 2015 ו-2016 קצב התחלות הבניה היה גבוה מזה של שנת 2014".