BETA

16.02.2015

12:48

עודכן:

דוח המבקר: בזבוזים במעון נתניהו, חשמלאי עבד בניגוד להנחיה, עובדים לא קיבלו החזרים

מבקר המדינה יוסף שפירא מפרסם את המסמך שמסעיר בשבועות האחרונים את המערכת הפוליטית, על התנהלות מעון ראש הממשלה • מעבר למספרים שמתארים כיצד תפחו סכומי ההוצאות במעון, מובאים סיפורים על חבר מרכז הליכוד שהועסק כחשמלאי בניגוד לנהלים, על היטל בסך אלפי שקלים ששילמה המדינה על הבריכה בקיסריה, או על עובדים שקנו למשפחת נתניהו יין ותרופות ולא ראו את כספם • הליכוד שמר את תגובתו למסיבת עיתונאים מיוחדת

"תקציב המעונות לשנים 2012-2009 נקבע ללא הליך סדור של ניתוח צרכים וקביעת אומדנים של ההוצאות. הדבר לא עלה בקנה אחד עם כללי מינהל תקין ופגע ביכולת לקיים בקרה ופיקוח ראויים. הוצאות המעונות בכמה תחומים, ובייחוד בכל הנוגע להזמנת ארוחות מוכנות ולניקיון, חרגו מעקרונות היסוד של ניהול כספים ומעקרונות המידתיות והסבירות, החיסכון והיעילות. משרד ראש הממשלה אף מימן עבור ראש הממשלה הוצאות שלדעת משרד מבקר המדינה לא היה ראוי שימומנו מאוצר המדינה".

 

מבקר המדינה, יוסף שפירא, מפרסם היום (שלישי) את הדוח שזכה לתשומת לב תקשורתית חסרת תקדים עוד לפני שהותר לשידור ולכתיבה - דוח העוסק בין היתר בהוצאות של מעונות ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לאחר שבועות של פרסומים בנושא וביקורת על התנהלות הזוג נתניהו, מצטרף גם שפירא לביקורות - ומאשים כי ההתנהלות במעון לא עלתה בקנה אחד עם כללי מנהל תקין. אחד הנושאים בדוח, פרשת החשמלאי אבי פחימה, הועברה לפרקליטות כדי לבחון האם יש חשד לפלילים.

 

>> הליכוד: "אין חשד לפלילים, הגידול בהוצאות באחריות מני נפתלי"

>> לדוח על בית הנשיא בתקופת שמעון פרס

 

בשנים האחרונות עלה נושא ההוצאות במעון פעמים רבות לכותרות, אם בגלל צריכה מוגברת של גלידה בטעם פיסטוק וכמובן בשל פרשיות אב הבית מני נפתלי, שפורסמו בחודשים האחרונים. על פי דוח המבקר, המודעות במעון ראש הממשלה לנושא ההוצאות ולרגישותו התגברה בשנת 2013, אז בוצע לראשונה הליך סדור של ניתוח צרכים וקביעת אומדנים להוצאות נדרשות, מה שהביא להפחתת ההוצאות - ועדיין, הממצאים מהשנים שקדמו לכך צורמים מאוד.

ההוצאות של מעון ראש הממשלה על מזון ואירוח רשמי, למשל, גדלו מ-211 אלף שקלים בשנת 2009 ל-490 אלף שקלים בשנת 2011, לפני שירדו ל-458 אלף בשנת 2012 והצטמצמו ל-226 אלף שקלים ב-2013. גם הוצאות הניקיון האמירו בין 2009 ל-2012 פי 1.8 במעון הרשמי, ובין 2010 ל-2012 גדלו ההוצאות במעון הפרטי - בו שוהים נתניהו ומשפחתו בעיקר בסופי שבוע - פי 1.4. בשנת 2012, למשל, הוצאו 122 אלף שקלים על ניקיון במעונם של בני הזוג נתניהו בקיסריה.

 

 

ראש הממשלה ורעייתו בחגיגות יום הולדתו
 

ראש הממשלה ורעייתו בחגיגות יום הולדתו(לע"מ)

 

התקציב בשנים 2009 עד 2012, לדברי המבקר, נקבע ללא הליך סדור של ניתוח צרכים וקביעת אומדנים של ההוצאות. "הדבר לא עלה בקנה אחד עם כללי מינהל תקין ופגע ביכולת לקיים בקרה ופיקוח ראויים", כתב שפירא. "הוצאות המעונות בכמה תחומים, ובייחוד בכל הנוגע להזמנת ארוחות מוכנות ולניקיון, חרגו מעקרונות היסוד של ניהול כספים ומעקרונות המידתיות והסבירות, החיסכון והיעילות. משרד ראש הממשלה אף מימן עבור ראש הממשלה הוצאות שלדעת משרד מבקר המדינה לא היה ראוי שימומנו מאוצר המדינה.

 

"למרות הירידה בהוצאות ב-2013, ניתן היה לצפות מנבחר ציבור, בכיר ככל שיהא, לגלות יתר רגישות ציבורית ולהקפיד לפעול במהלך כל שנות כהונתו לפי עקרונות היסוד של התנהלות ציבורית ראויה, ואף לשמש דוגמה ומופת לחיסכון בכספי ציבור".

הוועדה פסלה, החשמלאי הועסק בכל זאת

מספר מקרים פרטניים המתוארים בדוח עשויים לעורר תרעומת. כך למשל, נעשתה התקשרות עם חשמלאי חבר מרכז ליכוד, אבי פחימה, שוועדת השלושה המפקחת על הוצאות מעון ראש הממשלה (המורכבת מהיועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, סמנכ"ל בכיר למנהל ומשאבי אנוש וחשב המשרד) הנחתה שלא להעסיקו.

 

הסמנכ"ל הבכיר למבצעים ונכסים פנה לוועדה בשלהי 2009 וביקש אישור להתקשרות עם החשמלאי בהסכם מסגרת בסך 50 אלף שקלים, לשם ביצוע עבודות החשמל הדחופות במעון הפרטי; בביקורת נמצא כי חברי הוועדה ציינו שעובדי אגף המשאבים החומריים במשרד ראש הממשלה הם המבצעים במהלך השבוע את עבודות החשמל הנדרשות במעון הפרטי, אבל הסמנכ"ל הבכיר למבצעים ולנכסים טען כי יש צורך גם בהתקשרות לשעות שמעבר לשעות העבודה ולסופי שבוע, אז עובדי המשרד אינם זמינים. הוועדה אישרה הסכם מסגרת שכזה, אך אחד התנאים היה כי אותו חשמלאי חבר מרכז, שגם אירח את נתניהו למימונה ב-2010, לא יהיה זה שיבצע את העבודות.

 

החשמלאי היה מנהל עבודה בכיר בחברה שנפסלה, אבל למרות זאת, חברה אחרת, שהגישה את ההצעה הזולה מבין שלוש חברות אחרות במרכז, הודיעה כי פחימה יהיה קבלן משנה מטעמה ויבצע את העבודות. פחימה קיבל במשך שלושה חודשים, בין ספטמבר לנובמבר 2009, סכום של 10,500 שקלים, מתוך סכום מסגרת של 15 אלף שקלים שנקבע לשנה שלמה. כמעט בכל סוף שבוע הוזעק החשמלאי לתיקון - כולל ביום כיפור.

 

"אין כל בקרה ביחס לצורך בעבודות המוזמנות, או בבדיקה האם העבודה בוצעה בפועל. הכל נסגר בין פחימה לבין רעיית ראש הממשלה ומזכירותיה", נכתב בדוח. בחודשים לאחר מכן עד מאי 2010, גם אם בוצעו עבודות במהלך הביקורת, לא היו חשבונות - ונסיונות לקבל פירוט עבודות או קבלה לא עלו בהצלחה. הקבלן, מציין המבקר, קיבל סכומים גבוהים מאלה שהגיש בהצעת המחיר - לעתים כפול ויותר.

 

 

בנימין נתניהו בחגיגת מימונה אצל החשמלאי אבי פחימה
 

בנימין נתניהו בחגיגת מימונה אצל החשמלאי אבי פחימה(חדשות 10)

 

במקרה אחר, לא קיבלו עובדים במעון ראש הממשלה החזרים על רכישות שביצעו עבור נתניהו ומשפחתו. במעון היתה "קופה קטנה" לתשלום הוצאות קטנות ומיידיות, אבל מספר עובדים לא קיבלו החזרים על רכישות שביצעו - של כדורים נגד צינון, קניית עיתונים, ארוחות צהריים, קפה ומאפה, או כוס יין.

 

"מהדוגמאות שהובאו לעיל עולה שעובדים במשרד רה"מ שילמו מכיסם הפרטי עבור הוצאות אישיות של ראש הממשלה", כותב שפירא, "המשמעות של אי-תשלום החזר מהקופה הקטנה בגין הקבלות האלו היא כי עובדי המשרד סופגים את עלות ההוצאות הפרטיות של ראש הממשלה או של בני ביתו. כאשר עובד במשרד ראש הממשלה נאלץ לממן מכיסו הוצאה עבור ראש הממשלה, מדובר במינהל לא תקין, ואין נפקא מינה אם מדובר בסכום גדול או קטן".

 

לדעת משרד מבקר המדינה, על אגף הכספים במשרד ראש הממשלה ליצור מנגנון שלא יאפשר מצב שבו עובד משלם מכספו הפרטי עבור ראש הממשלה. אשר לכספים שכבר שולמו, על האגף לברר את הדבר, ואם טרם הוחזרו - להשיבם לעובדים ששילמו ולבקש את החזרם מראש הממשלה, כפי שנהג במרבית המקרים בעבר.

 

בתשובת משרד רה"מ מאפריל 2014, צוין כי בכוונתו לקבוע נוהל שלפיו תנוהל מעין קופה קטנה מכספו של ראש הממשלה לצורך רכישות פרטיות בסכומים פעוטים שמבצעים עבורו עובדי המשרד.

 

לקטע מכתבתו של ברוך קרא, העוסק בנושא:

 

במקרה אחר, הוטל על נתניהו היטל על צריכת מים עודפת בשנים 2009 ו-2010, בסך מצטבר של 5,482 שקלים, בגלל חריגות במים הנדרשים למילוי הבריכה במעון. אולם באוגוסט 2012 ציין הסמנכ"ל הבכיר למינהל בדיון ועדת השלושה כי "ראש הממשלה מבקש במפורש שלא ישולם על ידי המשרד מרכיב מס הבצורת", ובוועדה הוחלט כי המשרד לא ישלם את המס. בשנת 2012 החזיר משרד ראש הממשלה לנתניהו את תשלומי מס הבצורת, ששילם בשל צריכת המים העודפת במעון הפרטי.

 

בא כוחו של ראש הממשלה הבהיר: "ראש הממשלה לא הנחה את ועדת השלושה, אלא הבהיר לה את עמדתו; הוועדה סוברנית לקבל את החלטותיה, ורשאית לקבלן לאחר ששמעה עמדות שונות, ואין בכך כדי לקבוע ששיקול דעתם נפגם". לדעת משרד המבקר, "ראוי היה שראש הממשלה יישא לבדו במימון היטל הבצורת, שהוטל עליו משום שצריכת המים במעונו חרגה מהכמות הקבועה בחוק. מימון היטל זה מכספי אוצר המדינה אינו עולה בקנה אחד לא עם אמות מידה ציבוריות ולא עם החשיבות של מתן דוגמה אישית".

 

המבקר מסכם: "על הוצאות מעונות ראש הממשלה חולשות 'נורמות-על' שעניינן התנהלות ציבורית ראויה, מידתיות, סבירות, חיסכון ויעילות בשימוש של נבחרי ציבור בכספי הציבור. לגבי הוצאות אלה יש לפעול בשקיפות וברגישות ציבורית שיבטיחו את אמון הציבור בנבחריו. הוצאות הכלכלה של ראש הממשלה, משפחתו ואורחיו במעון הרשמי, במיוחד בשנים 2010 ו-2011 ובמידה פחותה גם בשנת 2012, לא עלו בקנה אחד עם עקרונות היסוד של מידתיות, סבירות, חיסכון ויעילות.

 

"משרד מבקר המדינה רואה בחיוב את הירידה בהוצאות המעונות בשנת 2013. עם זאת, ניתן היה לצפות מנבחר ציבור, בכיר ככל שיהא, לגלות יתר רגישות ציבורית ולהקפיד לפעול במהלך כל שנות כהונתו לפי עקרונות היסוד של התנהלות ציבורית ראויה, וכך גם לשמש דוגמה ומופת לחיסכון בכספי ציבור".

וזה בלי הבקבוקים ורהיטי הגן

המבקר מציין כי הדוח שפרסם אינם כוללים את שתי הפרשיות האחרונות - רכישת רהיטי הגן, הזהים לרהיטי הגן מהמעון הרשמי, והעברתם למעון הפרטי בקיסריה; וכן פרשת פדיון הבקבוקים. "לבקשת היועץ המשפטי, הועבר אליו מלוא החומר ב-2 בפברואר", כתב המבקר, "החומרים הועברו הואיל והם העלו חשש לכאורה לפגיעה בטוהר המידות, עד כדי חשש למעשה פלילי. כמו כן הועברו ליועץ המשפטי לממשלה חומרים הנוגעים לסוגיות נוספות, שאף הן אינן נכללות בדוח זה".