BETA

06.08.2014

02:32

סיכום "צוק איתן": יומן מלחמה – יומן אירועים

אחרי 29 ימי לחימה מבצע צוק איתן הגיע לסיומו, ובתוך כך השמידו כוחות צה"ל את המנהרה האחרונה עליה מערכת הביטחון יודעת. המערכה שגבתה את חייהם של 64 חיילי צה"ל ושלושה אזרחים, הסתיימה אך הוכיחה כי חמאס הפך מסוכן הרבה יותר

(8:40 דקות)

מבצע צוק איתן היה אחד המאבקים הארוכים שידעה ישראל וגם אחד הקשים שבהם. בסיומם של  29 ימי לחימה קשים, 64 חיילים נהרגו, בנוסף לשלושה אזרחים ומעל ל-1000 חיילים נפצעו בדרגות פציעה שונות.

 

ישראל באופן מובהק לא רצתה במערכה הזו אבל חמאס הוביל אותה אליה וב-8 ביולי נפתחת המערכה האווירית שמלווה בגיוס ראשוני של 40 אלף חיילי מילואים שממתינים מחוץ לגבול, ליתר ביטחון.

 

אולם באותו הזמן שישראל תוקפת מהאוויר מטרות שיגור ובתי בכירים בחמאס וג'יהאד כהסלמה בלבד, הארגונים בתוך הרצועה רואים במערכה מלחמה של ממש ותוקפים בכל האמצעים. לא רק ירי רקטי, כי אם גם ניסיונות חדירה לתוך שטח ישראל מהים ובאמצעות מנהרות נרשמים, נסיונות שמסוכלים בזה אחר זה על ידי כוחות צה"ל.

 

 

המנהרה שנחשפה ליד עין השלושה
 

המנהרה שנחשפה ליד עין השלושה(חדשות 10)

 

ברמת הירי הרקטי, חמאס מגלה המערכה הזו את הטילים לטווחים ארוכים, R-60 כמו שהוא מכנה אותם, ומגיע לא רק לאזור יישובי עוטף עזה, כי אם עד לדרום הכרמל ובדרך מצליח לאיים על אזורי השפלה, ירושלים וגוש דן. רק לאיים מאחר וכל הניסיונות הרקטיים מתנפצים על סוללות כיפת ברזל.

 

מאותו יום בו מגיעות הרקטות לאזורים המרוחקים נפתחים המקלטים בכל הערים, העורף מבין שמדובר במאבק של ממש ובצה"ל מתחילים לפנים כי כבר לא מדובר באיום מקומי אלא בטווחים של כמעט מדינה שלמה.

 

בצה"ל מגייסים כוחות מילואים נוספים ופורסים במהירות שיא סוללות כיפת ברזל נוספות. בימים לאחר מכן, למרות שבישראל היו בתחושה כי את הסבב אפשר לסיים מהאוויר, הרקטות ממשיכות ביתר שאת וחמאס מנסה לשגר מטוסים לא מאוישים לצרכי מודיעין לעבר שטח ישראל.

 

יירוטים שהתבצעו ע
 

יירוטים שהתבצעו ע"י "כיפת ברזל" באשקלון(דוברות עיריית אשקלון)

 

ב-17 ביולי, שמונה ימים לאחר שהחלה ההתקפה האווירית, יום אחרי שארבעה ילדים נהרגים על ידי כוחות צה"ל בשל טעות בזיהוי, קורה הדבר אשר משנה את המערכה כולה. 143 מחבלים מנסים להסתנן דרך מנהרה ולפגע בקיבוץ סופה. בצה"ל מסירים את הכפפות ונכנסים קרקעית לעזה.

 

שלוש אוגדות נכנסות לעזה וכמעט כל הצבא הסדיר של ישראל, כולם מקבלים את הפקודה להביא את יעדי המבצע, פגיעה קשה בחמאס אבל השארתו כשולט. החל מרגע זה גם מתחילים להספר החללים בין חיילי צה"ל.

 

האבדות בקרב חיילי צה"ל ממשיכות לעלות עם הכניסה לשג'אעיה, שם נתקלים הכוחות במארג ההגנה הצפוף של חמאס בלוחמה בשטח הבנוי. בין ההרוגים שבעה לוחמי גולני שנכנסו לאזור בנגמ"ש ברדלס שאינו ממוגן, וחמאס ככל הנראה מצליח לחטוף את גופתו של אחד אחד החיילים. כל שרשרת הפיקוד של חטיבת גולני נפגעת במהלך הקרבות העזים בשכונה.

 

 

אורון שאול. היה בין שבעת חיילי גולני שנהרגו בשג'אעיה
 

אורון שאול. היה בין שבעת חיילי גולני שנהרגו בשג'אעיה(רפרודוקציה)

 

הטיפול במנהרות ממשיך וגם כוחות הצנחנים מאבדים לוחמים כאשר ברקע מתחילות ומסתיימות הפוגות הומניטריות שמופרות האחת אחרי השנייה. עכשיו המחבלים מתחילים גם לירות פצצות מרגמה על כינוסי חיילים והרג מספר מהם.

 

אמש השמיד צה"ל את המנהרה האחרונה עליה יודעים במערכת הביטחון, והמבצע הסתיים מבחינת הדרג המדיני. על עזה הונחתו 4000 טונות חומר נפץ, שהביאו להרס רב, הרג 1800 פלסטינים, מחציתם מחבלים אבל בהם גם נשים וילדים. על ישראל נורו 3356 רקטות, 578 מהן יורטו ו-52 מנהרות הושמדו.