"גארבג' טיים": הערים המזהמות ביותר בישראל

הפרק האחרון בסדרת הכתבות "גארבג' טיים" מביא את הערים שהכי מסוכן להתגורר בהן. אשדוד, מתהדרת במקום הראשון בפליטת חומרים מזהמים, בבאר שבע מקימים פארק שעל גדותיו ביוב ושפכים ובאזור הדרום לא מפריחים את השממה

(8:39 דקות)

המסע שלנו נפתח בעיר הנמל הדרומית, אשדוד, שם 4,500 תושבים על כל קילומטר רבוע, סובלים מזיהום אוויר ופליטת חומרים מסוכנים מאזור התעשייה בעיר. "אשדוד 'בורכה' בזיהום אוויר של מפעלים כימיים, תעשיית מתכת, בתי זיקוק ותחנות כוח", אומר ראש תחום אוויר ואנרגיה ב"אדם טבע ודין", ד"ר אריה ונגר.

 

בעבר החזיקה במקום הראשון המפוקפק חיפה, על מפרצה והמפעלים הנמצאים בתחומה, אולם מאז, אשדוד הפכה לעיר המסוכנת ביותר עבור 200 אלף התושבים שנושמים אוויר פסגות מפסגת ארובות אזור התעשייה שלה. בעירייה, אגב, אומרים כי כל המפעלים עומדים בתקנים של המשרד להגנת הסביבה.

 

>> לכתבות נוספות בסדרה "גארבג' טיים"

1: הצפון לא ירוק | 2: סקנדל בנחל | 3: חופים הם לפעמים זעזועים

 

קצת יותר דרומה, בבירת הנגב, הלא היא באר שבע, יושקעו יותר מ-600 מיליוני שקלים, כדי לאפשר לתושבים ליהנות מפארק של 530 דונם לאורך שמונה קילומטרים ולאורכו של נחל באר שבע. אבל סמוך לפארק אגמים של ביוב שזורמים לנחל, פסולת, שפכים, דלקים ועיר בתוך עיר, "עיר המכוניות".

 

 

נמל אשדוד. מביא את העיר למקום הראשון בזיהום אוויר וחומרים רעילים בישראל
 

נמל אשדוד. מביא את העיר למקום הראשון בזיהום אוויר וחומרים רעילים בישראל(רויטרס)

 

כל אזור הדרום בכלל, מבאר שבע ועד אילת, משופע במפגעי זיהום דוגמת רמת חובב, אתרי כריית המחצבים שהחריבו את הנוף בים המלח ועד שוניות האלמוגים שלאט אט נעלמות במפרץ אילת.