עתיד לוט בערפל: זיהום מסוכן באזור המרכז

סדרת הכתבות "גארבג' טיים" ממשיכה ללכת בעקבות הזיהום ברחבי הארץ, והפעם, אזור המרכז שמספק תמונת מצב עגומה במיוחד. עשרות מיליונים בוזבזו על טיהור נחל שמזוהם עד היום, ואיך קרה שעיר של 100 אלף תושבים אמורה לקום דווקא במקום המזוהם ביותר בישראל?

70 מיליון שקלים השקיעה מדינת ישראל בניסיון לנקות את נחל אלכסנדר המזוהם. ועדיין, מסתבר שעדיין לא ממש כדאי לכם לקפוץ לשם לטבילה, וזאת במילים עדינות. את מצב המים הנוראי מתאר זאב הגלי מעמק חפר כ"משהו בין לבן לקוקה קולה, צואה נוזלית".

 

הנחל הפופולרי הוא רק סממן קטן לזיהום ממנו סובל אזור המרכז. במסגרת סדרת הכתבות "גארבג' טיים" המשודרת השבוע במסגרת המהדורה המרכזית וסוקרת את מצב הזיהום ברחבי הארץ, יצא צוות חדשות10 לבדוק את המצב בשטח - והממצאים מדאיגים. החל ממשאיות אשפה מזהמות, עד לעשרות יישובים בהם אסורים המים לשתייה ועד גזים מסרטנים שנפלטים מהקרקע.

 

> לפרקים נוספים בסדרה "גארבג' טיים"

1: הצפון לא ירוק | 3: חופים הם לפעמים זעזועים | 4: מצעד המזהמות

 

אז איך כל זה קשור לבריאות שלנו? בעמק חפר, למשל, אי אפשר לשתות את המים בגלל שפכים שזיהמו אותם. במקום לשתות, במים המזוהמים משקים את התפוזים ואת הירקות שגדלים בקרבת מקום. בגבול הרצליה-רמת השרון, בעל הנוף הפסטורלי והמשקר, נפלטים מהאדמה גזים רעילים שהרב כלל אינם מודעים אליהם.

 

>> טור: למה עיר העתיד אמורה לקום על קרקע מזוהמת?


החדשות הטובות הן, שבקרוב מפעלים מזהמים, התורמים רבות לתמונת המצב הזו, יוזזו מאזור המרכז. החדשות הרעות הן שדווקא באזור המזוהם ביותר בישראל, מתכננת המדינה את פתרונות הדיון לגוש דן. הקמת עיר של 100 אלף תושבים כבר אושרה בכל הוועדות, הרבה לפני שמישהו בדק את הסכנות כאן.


"בסדר גמור שיגורו פה אנשים, אבל קודם כל צריך לתכנן בהתאם. לא ייתכן שיתכננו גני ילדים, בתי ספר ובתי מגורים על מוקד של זיהום של חומר מסוכן ביותר, שלא יודעים אפילו איך להתמודד איתו", אומרת קרן הלפרן מוסרי, סמנכ"לית "אדם טבע ודין".