מפעל ההתנחלויות: מערך משומן של הסברה ויחסי ציבור

לאחר הפינוי מגוש קטיף הבינו ראשי מועצת יש"ע שכישלונם היה נעוץ בהסברה הלקויה. מאז, חלק מהם יושבים בלב תל אביב ופועלים להידוק הקשר עם הקהילה החילונית. "אנחנו נשאר, ואני אתקע לך בגרון בלב תל אביב", סיפרה אחת המפונות

(11:28 דקות)

גל התיירות והסיורים ששוטף בשנים האחרונות את מרחבי יהודה ושומרון וחדר גם לתל אביב והוא לא יוזמה ספונטנית ומקומית. ענף ההסברה של מפעל ההתנחלויות הוא הלקח העיקרי שהפיקו בהתנחלויות, נולד לפני שש שנים ומאז הוא פועל כמו מנגנון משומן.

 

מיליוני שקלים משקיעות המועצות האזוריות שומרון ובנימין במסע ההסברה. מדי יום מגיעים עיתונאים, אמנים ופוליטיקאים לסיורים מודרכים ובשנים האחרונות מתנהלת תחרות של ממש בין אנשי הקמפיין מי יביא דמות מוכרת יותר בכירה יותר לסיור אצלו בגזרה.

 

> לכתבות נוספות בסדרה "360 אלף"
פרק 1: לא מה שחשבתם | 2: האידיאולוגיה מתה? | 4: מעלה איכות חיים

 

אולם לא רק סיורים בגזרת יהודה ושומרון וביישובים כי אם גם עשייה של ממש בלב ליבה של תל אביב. גם המועצות ביהודה ושומרון הבינו שכדי למתג מחדש את מפעל ההתנחלויות צריך להיכנס ובלי חשש למעוז החילוניות.

 

 

התנתקות מגוש קטיף. מליוני שקלים מושקעים במסע הסברה במועצות בנימין ושומרון
 

התנתקות מגוש קטיף. מליוני שקלים מושקעים במסע הסברה במועצות בנימין ושומרון(רויטרס)

 

חלק ממפוני גוש קטיף העדיפו שלא לגור באחד מאתרי המפונים אלא בתל אביב והייתה סיבה למעבר למרכז העיר הגדולה. "הובלנו מאבק שמהותו הייתה להכיר אותנו לציבור, להפסיק את הנתק שבין צד אחד של הקו הירוק לצד שני של הקו הירוק", ספרה עדה גבל שפונתה מגוש קטיף.

 

גבל ספרה כי שאלה את אחד הכתבים בזמן הפינוי מגוש קטיף אם הוא חושב שהמתנחלים כציבור ייעלמו כי יפנו את גוש קטיף. "עם כל מה שאני רוצה שעם ישראל ילך אנחנו נשאר, ואני אתקע לך בגרון בלב תל אביב. אני לא אלך לאיזו גבעת שום מקום ותפסיק לשמוע את האמירות שלי", הוסיפה.

 

"אחרי שהמהפכה התחילה והכתה שורש אז הגיע הזמן להסביר. יכול להיות שחיכינו יותר מדי זמן בעניין הזה, יכול להיות שהניסיונות היו מבולבלים מדי לא מסודרים מדי", אמר יושב ראש מועצת יש"ע לשעבר, דני דיין. "אני חושב שבזמן האחרון בשנים האחרונות, אנחנו תיקנו את זה", הוא ציין.