"לא בבית ספרנו": מה באמת לומדים התלמידים?

מי בדיוק מחליט מאילו ספרים ילמדו הילדים שלנו? אילו פרקים הם יכילו בתוכם, ואילו חלקים יושמטו? אבי עמית נכנס לבתי הספר ובודק האם התלמידים בכלל יודעים מה הם לומדים. "מדברים על הכל חוץ מעל התוכן"

על פניו, אמורים בתי הספר להכשיר את דור המחר של ישראל, לתת כלים לאזרח העתידי להתמודד עם המורכבות העצומה של החיים כאן. אז למה אחרי כל הרפורמות, תוכניות הלימוד הפכו לכל כך מיושנות ובלתי רלוונטית? "התלמידים פה דווקא נורא ממושמעים ונחמדים אבל לא בטוח שהם לומדים כרגע", כך אומר ד"ר אריה קיזל, החוקר את תכניות הלימוד בבתי הספר.

 

כן בגרויות, לא בגרויות, מיצ"ב, מבחן פיז"ה, פסיכומטרי והרשימה עוד ארוכה. משרד החינוך ממשיך לשאול את עצמו האם צריך או לא צריך מבחנים רק כדי לגרום לתלמידים ללמוד. אבל מה התלמידים לומדים או ילמדו? את הנושא הזה קצת שוכחים.

 

לפני שבע שנים החליטו במשרד החינוך לבדוק מה באמת קורה בתוך ספרי הלימוד וביקשו מפרופסור דוד חן, לשבר ראש בית הספר לחינוך באוניברסיטת תל אביב, להכין דוח שמנתח את מצבם של תוכניות הלימוד במערכת החינוך.

 

"הדוח שעשיתי התפוגג כלא היה כי אף המצלה ממה שנתתי אפילו לא נידונה", הוא אומר ומוסיף: "מה שקרה בפועל זה שפשוט סגרו את האגף לתכניות לימודים - הגוף היחיד במשרד החינוך שטיפל בתוכן פשוט סגרו".

 

אם חשבתם שחוסר הרלוונטיות של תכניות הלימוד נובע רק מרשלנות אקראית - ברוכים הבאים לעולם חדש ומופלא מבית היוצר של משרד החינוך. "מתעסקים בהכל, בכל נושא אפשרי - חוץ מהתוכן", כך מסכם חן את דבריו.