BETA

12.01.2014

22:11

עודכן:

70% מהמורים החדשים רוצים לעזוב: "המצב לא גרוע, הוא כבר נואש"

משכורת של כמה אלפי שקלים בנטו, שעות עבודה ועשרות ילדים כל יום. נדמה שבכל הרפורמות של משרד החינוך, שכחו את השחקן המרכזי - המורה. לפי סקר חדש, 70% מהמורים הצעירים כבר שוקלים לעזוב את המקצוע. "גרמו לנו להרגיש כל-כך חסרי ערך שבסוף אנחנו מאמינים שמגיעה לנו המשכורת העלובה, מגיעים לנו התנאים העלובים, מגיע לנו ללכת עם התיק הגדול כי אין איפה לשים אותו" • "לא בבית ספרנו" - כתבה ראשונה בסדרה

הרבה לפני שהדריכה חבורת נשים אנרגטיות את ריקוד החיים הסוער, נורית קורקוס עמדה לפני תלמידים בכיתה ה' ולימדה את ה-ABC. "מאוד הבתי ילדים, הרגשתי שיש לי משהו לתת לילדים", היא מספרת. "ניסיתי מאוד להיות יצירתית, לראות איך אני מגיעה לכל אחד ואיך עושים את זה בדרך של שמחה והנאה. יום אחד המנהלת עברה וראתה שהתלמידים לא בכיסא שלהם, הם לא מול מחברת וספר. היא נזפה בי על זה שהילדים לא במקום, שאין סדר, שאני לא מעבירה את החומר במורה נכונה".

 

אף תלמיד לא זרק עליה כיסא, שום הורה לא איים עליה שישבור לה את הצורה. אלה הם מקרי הקיצון שמגיעים לכותרות, אבל בצל נותרים סתם סיפורים כמו של נורית שחצי שנה בלבד בתוך מערכת החינוך גרמה לה להבין שזה לא המקום למי שרוצה להיות קצת יצירתי. "חזרתי כל יום בתחושת תסכול עמוקה", היא מתארת. "אתה עומד מול 40 ילדים, כפול שש כיתות. אתה, אני לא מתביישת להגיד, לא יודע את השמות של כולם. אתה פשוט שומר במפעל. הכי הרבה שאפשר לעשות זה לשרוד את זה".

 

רפורמה רודפת רפורמה

 

בשבוע שעבר הציג משרד החינוך את הסיסמה החדשה: "ישראל עולה כיתה". עכשיו, הצלצול הוא בשביל כולנו. השר פירון לא המציא דבר. ב-92' השר זבולון המר הביא לעולם את רפורמת הניהול העצמי. שולמית אלוני אחריו כבר אז הודיעה על צמצום הבגרויות ארבע בלבד. אחר כך ועדת דברת, אופק חדש ועוז לתמורה. רק על דבר אחד, אולי הכי חשוב, כמעט לא דיברו - מי המורים בידיהם אנו מפקידים את הילדים מדי יום?

 

ביום שבו הבת הגדולה שלו נכנסה לכיתה א', פשט עמי מטלון את גלימת עורך הדין ועבר לתלבושת אחידה, זו של בית הספר עירוני ד' בתל אביב. "מתוך בין 40 ל-50 שהתחלנו את הסבת האקדמאים להוראה, כשהתחלתי לפני עשר שנים, אני יודע על שלושה שהם עדיין מורים", הוא מתאר. "המערכת היא נורא קשה. זה לא רק התנאים ולא רק השכר. המערכת מתייחסת אל המורים שלה בביזוי. תסתכל איזו גאווה כשאמא אומרת: 'הבן שלי רופא'. ואיך אנשים מסתכים עליו עם החלוק הלבן הסטטוסקופ. בתחושה שלי, גם אני עושה משהו חשוב, רק שאף אחד לא נותן לי את התחושה הזו שאני עושה משהו חשוב, אלא להיפך".

 

במחקר שנערך לאחרונה בידי קרן רוטשילד קיסריה, סיפרו 70% מהמורים החדשים שהם שוקלים לעזוב. הסיבות הן לא השכר. "גרמו לנו להרגיש כל-כך חסרי ערך שבסוף אנחנו מאמינים שמגיעה לנו המשכורת העלובה, מגיעים לנו התנאים העלובים, מגיע לנו ללכת עם התיק הגדול כי אין איפה לשים אותו. אין לי חדר. אין לי מגירה", מתאר מטלון. "אין לי רגע של פרטיות מהרגע שאני נוחת פה בשמונה בבוקר ועד שאני הולך בארבע. תחשוב אתה, בעבודה שלך יש לך חדר? שולחן? מגירה? לי אין. אנחנו לא באמת חשובים פה. יש את ההורים, יש את הילדים ויש את משרד החינוך".

 

 

פירון מציג את רפורמת הבחינות, בשבוע שעבר
 

פירון מציג את רפורמת הבחינות, בשבוע שעבר(מוקי שוורץ)

 

כשאסף שביט, מורה חדש, סיפר לאמו המורה שימשיך את דרכה, היא לא התלהבה: "יש לי שלושה אחים. הגדול קצן במשטרה, השני בכיר בהייטק והקטן סטודנט לרפואה. אז אני צוחק שאני הכבשה השחורה בבית שהלכתי ללמוד הוראה. המשכורת קשה. נכון, לעכשיו, כשאני עובד שלושת רבעי משרה, עם תואר ראשון - 3,000 שקל נטו בלחץ. מזה צריך לפרנס. אדם נשוי, ילד בדרך. משלמים הכנסה בעוד עבודות".

 

כשאלה התחושות, לא פלא שמי שמלמדים בכיתות בדרך כלל לא התקבלו לשום מקצוע אחר. עם ממוצע גרות של 85 ופסיכומטרי של 570 לא ניתן להתקבל ללימודי סיעוד, מדעי המדינה, אנתרופולוגה, קולנוע, עבודה סוציאלית, אסטרונוציה ועוד - אבל לחינוך כן. "בעיית הליבה של מערכת החינוך", טוען הסופר אשכול נבו, "היא בכלל בהוראה, באיכות ההוראה. כל עוד היא ברירת מחדל מקצועית של אנשים בארת והיא לא מתוגמלת כראוי, אז נמשיך לפזר מאחור".

 

פרופ' יורם הרפז מבית ברל מרחיב: "הן באות אל ההוראה עם מעט מאוד הן אינטלקטואלי שהוא חיוני למורים. מתקן מזגנים יכול להסתדר בלי הון אינטלקטואלי. גם טייס יכול לסתדר בלעדיו. מורה חייב במרחב גדול של מושגים, מרחב של אסוציאציות,  הוא מחויב גם לאהבה למה שהוא מלמד".

 

סמינר הקיבוצים הוא המוסד הגדול ביותר בישראל ללימודי הוראה. 500 מורים יוצאים מכאן בכל שנה היישר לכיתות. כשאנו באים לצל את מורי המחר, שולחים אותנו לפגוש 70 נדירים. "זו המלחמה האמיתית", אומרת ד"ר תמר קטקו. "המלחמה היא להכשיר מורים שהולכים להציל חיים. המצב הקיים הוא כבר לא גרוע, הוא כבר נואש. מורה צריך להיות השפיץ בחברה. זה פיקוח נפש".