פרשת הולילנד: אביגדור קלנר נעצר בחשד למתן שוחד

המשטרה חושדת כי קלנר, שהיה בעבר מבעלי השליטה בחברת "פולאר" ובחברת הזרע, שילם מאות אלפי שקלים כדי לקדם את פרויקט הענק בירושלים. הכסף, על פי החשד, הועבר לגורמים בעיריית ירושלים, מנהל מקרקעי ישראל ונושאי תפקידים נוספים

(1:09 דקות)

איש העסקים, אביגדור קלנר נעצר היום (חמישי) בחשד למעורבות בפרשת הולילנד. המשטרה טענה בדיון בית משפט השלום בראשון לציון כי קלנר העביר שוחד בסך מאות אלפי שקלים לגורמים בעיריית ירושלים ולבכירים ואנשי מפתח במנהל מקרקעי ישראל. מעצרו של קלנר, בן 67, שהיה בעבר מבעלי השליטה בחברת "פולאר" השקעות, הוארך בשישה ימים.

מוקדם יותר, דחה בית המשפט המחוזי בפתח תקווה את ערעור החשודים בפרשת הולילנד, על ההחלטה להשאירם במעצר של בין שישה לשמונה ימים. לאחר חקירה סמויה, נעצרו השבוע עו"ד אורי מסר, מקורבו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, וארבעה חשודים נוספים ובהם מהנדס עיריית ירושלים לשעבר, אורי שטרית.

פרשת הולילנד, שחלק מפרטיה הותרו אתמול לפרסום, נחשבת לאחת מפרשות השחיתות החמורות ביותר בתולדות המדינה. החשד הוא כי במסגרת הפרשה שולמו סכומי שוחד של עשרות מיליוני שקלים. במשטרה הבהירו כי אנשים נוספים יזומנו לחקירה וכי יהיו מעצרים נוספים.

הרעיון מאחורי השתלשלות האירועים הוא יזמים שרוצים לקבל הקלות והיתרים מעיריית ירושלים במהלך תקופת כהונתו של אהוד אולמרט כראש העירייה, ומוכנים לשלם בתמונה הרבה מאוד כסף למי שממונה על העניין.

אחד החשודים המרכזיים בפרשה הוא איש העסקים הלל צ'רני, ששילם על פי החשד שוחד של עשרות מיליונים כדי לקדם את עסקיו, בין היתר פרויקט הנדל"ן הענק "הולילנד". במסלול הראשון העביר על פי החשד כסף למי שהיה מהנדס עיריית ירושלים, אורי שטרית, שגם הוא כאמור נעצר בפרשה.

במסלול השני העביר על פי החשד צ'רני כספים לעו"ד אורי מסר, שהיה מעין מתווך. חלק מהכסף נשאר אצלו וחלק מהכסף הועבר לאישיות בכירה, ששמה עדיין אסור לפרסום. בתמורה קיבל צ'רני הטבות לעסקיו.