"המפצח": כמה יעלה לנו "חוק הג'ובים" שיחזיר את מינויי המקורבים לשירות הציבורי?

הצעות חוק שונות שהוגשו לאחרונה מנסות להחזיר את המינויים הפוליטיים למגזר הציבורי. יחד עם זאת, התקבלה החלטה לבטל את נבחרת הדירקטורים המקצועית לחברות הממשלתיות שהוקמה רק לפני שלוש שנים. מומחה: "ככל שיש יותר מינויים פוליטיים, כך צונחת האפקטיביות של הממשלה"

המינויים למקורבים חוזרים? לאחר התפוצצות פרשת המינויים הפוליטיים של חבר הכנסת צחי הנגבי והחלטת היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, לאסור על השרים לחלק ג'ובים, המינויים למקורבים במגמת חזרה.


לפי נתוני הבנק העולמי אשר מפרסם בכל שנה את מדד האפקטיביות של ביצועי הממשלות, בשנת 2008 הצליחה ישראל לצמצם את הפער מול מדינות ה-OECD לאחר מאבק ממושך במינויים הפוליטיים.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

רוכב האופנוע הישראלי סלע ניצח במירוץ "אפריקה אקו רייס"

אנטישמיות בצ'ילה: צעיר יהודי הותקף על ידי קבוצה ניאו-נאצית

טראמפ: מומחי מודיעין קבעו שהדוח המביך עליי הוא הונאה מוחלטת

 

 

פרופ' מומי דהן, ביה
 

פרופ' מומי דהן, ביה"ס למדיניות ציבורית, האוניברסיטה העברית(חדשות 10)

 

דוגמה מובהקת להשלכות של "שיטת הג'ובים" היא חברת נת"ע שהוקמה לפני כעשרים שנה במטרה להקים את הרכבת הקלה, פרויקט בעלות של כעשרים מיליארד שקל. המינויים הפוליטיים הביאו לא רק לעיכובים בלוחות הזמנים, אלא גם לחריגה של 2 מיליארד שקלים מתקציב המדינה.

 

בדצמבר האחרון המליצה ועדת השרים לביטול נבחרת הדירקטורים על ביטול נבחרת הדירקטורים, שמטרתה הייתה הוצאת הקשרים הפוליטיים מתוך החברות הממשלתיות. ההחלטה "לחסל" את הנבחרת שהוקמה לפני כשלוש שנים התבררה כשגויה - בשנת 2013 הפסידו החברות הממשלתיות 600 מיליון שקלים, ולעומת זאת בשנה החולפת הן הרוויחו יותר מ-2 מיליארד שקלים.

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו(רויטרס)

 

בבסיס היוזמות של ראש הממשלה, השרים וחברי הקואליציה עומד מכנה משותף והוא הרצון להשיב לידיהם את הכוח למנות לתפקיד את מקורביהם. מעוזיה סגל מתנועת אומ"ץ אומר כי לא יכול להיות שממשלת ישראל תצא נגד ועדה שתפקידה להיות שומר הסף למינויים הפוליטיים. "כל מי שרוצה להיות דירקטור בחברה נבדקת הזיקה שלו לשר, לעומת מי שרוצה להתמנות לתפקיד יו"ר הדירקטוריון, וזאת על אף שהזיקה ברורה".

 

כדי להתמודד עם הביקורת על השחתת השירות הציבורי, הפוליטיקאים מדברים על משילות, כלומר הם מסבירים את מינויי המקורבים בכך שכדי שימשלו עליהם למנות בעצמם אנשים מטעמם, והם יכולים לעשות זאת מתוקף היותם נבחרי ציבור. "ככל שיש יותר מינויים פוליטיים", מסביר פרופ' מומי דהן שבדק כיצד משפיעים מינויים פוליטיים על השירות שהציבור מקבל, "כך האפקטיביות של הממשלה צונחת. אם מישהו רוצה יותר משילות, עליו להקטין את המינויים הפוליטיים".