מכתב הרבנים: עשרות מהחותמים זומנו לחקירה במשטרה

הרב שמואל אליהו, רבה של צפת ויוזם מכתב הרבנים שקראו שלא להשכיר דירות לערבים, אמור להתייצב לחקירה ביום ראשון במטה מחוז ירושלים. בהוראת הפרקליטות זומנו עשרות רבנים נוספים שחתמו על המכתב

(24 שניות)

הרב שמואל אליהו, רבה של צפת ויוזם מכתב הרבנים שקראו שלא להשכיר דירות לערבים, זומן לחקירה במטה מחוז ירושלים. החקירה צפויה לעסוק במכתב קודם שעליו חתום אליהו, בו הוא קרא שלא להעסיק ערבים.

 

המשטרה זימנה בשבועות האחרונים בהוראת הפרקליטות עשרות רבנים, שמרביתם חתומים על מכתב הרבנים. חלקם לא התייצב לחקירה. 

 

מכתב הרבנים עורר סערה וגינויים רבים. בגילוי דעת שפירסמו הרבנים נאמר כי "חל איסור הלכתי חמור להשכיר דירות לערבים". עוד נטען כי "המשכיר למי שאינו יהודי עשוי להיות חייב בנידוי. חובה על שכניו ומכריו של המוכר או המשכיר להזהירו, להתרחק ממנו ולמנוע סחר איתו ולא להעלותו לתורה עד שיחזור בו". 

 

לאחר הפרסום הודיע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי יבדוק האם קיימים היבטים פליליים ומשמעתיים בפרשה. "היועץ המשפטי לממשלה סבור כי על פני הדברים, האמירות המיוחסות לרבנים מעוררות בעייתיות רבה במספר היבטים, ועל פניו - לפחות בכל הנוגע לנושאי תפקיד ציבורי - אינן עולות בקנה אחד עם התנהלות ציבורית ראויה", נכתב בהודעת משרדו.

 

רק השבוע גינה שר הביטחון, אהוד ברק, את המכתב המדובר ואת מכתב הרבניות שקראו לנשים להתרחק מערבים.  "מכתב הרבנים ומכתב הרבניות הם חלק מגל גזעני שמאיים לסחוף את החברה הישראלית למחוזות חשוכים ומסוכנים", אמר ברק.

"אנו רואים השתלטות בכוח על אדמות באופן המנוגד לחוק"

השבוע נחשף תיעוד של דרשה של הרב אליהו שהסביר את האיסור על השכרת דירות לערבים. "אנחנו רואים לא רק בצפת, בכל הגליל, השתלטות בכוח על אדמות באופן המנוגד לחוק".

 

לדבריו בגליל לבדו מדובר בעשרות אלפי בתים שאינם בנויים לגובה אלא כל אחד מהם מתפרס על פני דונם וחצי. "אף אחד לא פוצה פה או מצפצף", התרעם הרב. אליהו התייחס לראשונה לרבנים שהסירו את חתימתם מהמכתב: "דברתי עם כל רבני הערים שאמרו שהם חזרו בהם והם אמרו: "לא היה ולא נברא". הוא סיפר שהרב אלישב כתב שאיסור "לא תחונם", לפיו אסור למכור נכסים לגויים תקף גם לגבי ישמעאלים. לדבריו, מי שטען כי הרבנים חזרו בהם היו נהגים או אנשים אחרים שאמרו את הדברים בשמם של הרבנים.