ברק: לחזור כמידת האפשר לנורמליות ביחסים עם טורקיה

אחרי ששר החוץ ליברמן אמר כי מנהיגי טורקיה משקרים, אומר שר הביטחון כי ישראל צריכה לעשות את מה שהיא יכולה כדי למתן ולרסן את המתיחות עם טורקיה

(30 שניות)

על רקע דבריו של שר החוץ אביגדור ליברמן על טורקיה, אומר היום (שני) שר הביטחון אהוד ברק כי "שיקול הדעת, האחריות והתבונה מחייבים לעשות את מה אנחנו יכולים כדי למתן ולרסן את המתיחות עם טורקיה".

 

ברק קרא לשים את המתיחות מאחור, ולא להפוך את חילוקי הדעות עם טורקיה לנושא מרכזי בתמונה המזרח-תיכונית. "זה נגד האינטרסים של ישראל. לנו יש עניין להוריד את המתח ולחזור כמידת האפשר לנוראליות ביחסים עם טורקיה", אמר ברק.

 

אתמול אמר ליברמן בכנס ראשי הנציגויות של משרד החוץ כי ההנהגה הטורקית היא שקרנית: "שמעתי את כל השקרים והטחות השווא של שר החוץ הטורקי. זה רק אומר על הטבע של האנשים שעומדים שם ממול, ושאיתם אנחנו צריכים להתעסק". 

"לישראל דרושה יוזמה מדינית דחופה"

שר הביטחון שביקר ב"אלביט מערכות" בחיפה התייחס גם למשא ומתן עם הפלסטינים ואמר כי הם שכנים שאיתם צריך לעשות הסדרים. "אני לא חושב שזה יהיה קל, נצטרך לקבל החלטות קשות והם יצטרכו לקבל החלטות קשות, אבל מדובר בהחלטות שהן הכרחיות כדי לנוע קדימה", אמר ברק.

 

הוא דיבר גם על נאום בר-אילן שנשא בעבר ראש הממשלה נתניהו ואמר כי הוא משוכנע שהגיע הזמן להפוך אותו להחלטת ממשלה שתחייב את כולם, ובודאי את השרים שעוסקים במדיניות חוץ. "אני חוזר ואומר שנדרשת לישראל יוזמה מדינית החלטית ודחופה, שתעסוק בכל נושאי הליבה שבינינו לבין הפלסטינים ובינינו לבין האזור", אמר השר. 

ברק: ההסלמה ברצועה - פרי ההצלחות המבצעיות של צה"ל

ברק התייחס גם למצב ברצועה ואמר כי כוחות צה"ל בדרום פועלים ביעילות גבוהה על הגדר במאבק יומיומי, וגם מעבר לגדר בתוך רצועה צרה בתוך רצועת עזה, כנגד פעילות של מטענים ושל מחבלים.

 

"הפעילות הזאת מוצלחת מאוד. רק בשבועיים וחצי האחרונים נהרגו שם תשעה או עשרה מחבלים. ועל היעילות של הפעילות שלנו יש תגובות שלהם, ובמובן הזה מה שאנחנו רואים זה הסלמה שהיא פרי ההצלחות המבצעיות של צה"ל, שאנחנו מתכוונים להמשיך בהן", אמר ברק.

 

גם הרמטכ"ל התייחס היום למצב ברצועה שנתיים אחרי מבצע עופרת יצוקה, ואמר כי "המציאות הביטחונית ברצועה שונה ושקטה יותר, אך לצערנו מעת לעת נורים טילים לעבר אזרחי ישראל ואנו לא נוכל לקבל זאת".

 

אשכנזי, שדיבר במהלך קבלת פנים לעמיתו הרמטכ"ל האיטלקי, הוסיף כי צה"ל רואה בחמאס כגורם האחראי למתרחש ברצועה ואמר כי צה"ל נערך: "איננו רוצים לראות הידרדרות במצב הביטחוני אך צה"ל נערך לכל התפתחות".