ריבלין למקורביו: "לא אאפשר לאף מפלגה להימנע מהמלצה על מועמד לראשות הממשלה"

הליכוד והמחנה הציוני זוכים לתוצאות צמודות במיוחד בסקרים, והשאלה שמעניינת יותר מכל בכנסת היא במי תומכות יתר המפלגות לראשות הממשלה. לחדשות 10 נודע כי בכוונת ריבלין לדרוש המלצה על מועמד לתפקיד מכל מפלגה, גם אם נבחריה אינם תומכים הן בנתניהו והן בהרצוג ובלבני. אם עדיין לא יהיה די בכך, הרי שמספר המנדטים של כל מפלגה עשוי להכריע

היום שלאחר הבחירות, כידוע, חשוב לא פחות מזה שלפניו. ביום זה תוטל על נשיא המדינה העשירי, ראובן ריבלין, משימת בחירת ראש הממשלה הבא של ישראל, בהסתמך על כמות הממליצים לה זכה מקרב חברי הכנסת. משימה, בה הוא מצפה להתגייסות מוחלטת של כלל הסיעות.


לחדשות 10 נודע כי בימים האחרונים אמר ריבלין למקורביו שלא יאפשר לאף מפלגה "לשבת על הגדר" ולהימנע מבחירת מועמד מומלץ לראשות הממשלה. משמעות הדבר היא שגם מפלגות שלאו דווקא רואות בנתניהו, הרצוג או לבני מועמדים ראויים לתפקיד, ובהם לדוגמה הרשימה הערבית המשותפת (לאחר ההכרזה על כוונת המפלגה לפעול לפסילתה של ח"כ חנין זועבי)- ייאלצו לבחור לפחות באחד מהם.


במקרה בו לא מגובש מספר מכריע של ממליצים, הרי שגודלה הסופי של הסיעה הוא שצפוי להכריע. למרות זאת, כאמור, למספר הממליצים קדימות בקבלת ההחלטה הסופית על זהותו של ראש הממשלה הבא. לראיה, בקרב הקודם על ראשות הממשלה בין לבני לנתניהו, הוטלה משימת הרכבת הממשלה על זה האחרון, למרות שקדימה בראשות לבני גברה הליכוד על במנדט אחד. זאת, לאחר שנתניהו השיג ממליצים רבים יותר מקרב חברי הכנסת.